Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nisan ayında Sinop’ta İthalat ve ihracat yükseldi

Sinop’ta ithalat, Türkiye İstatistik

Sinop’ta ithalat, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) Dış Ticaret İstatistikleri, Nisan 2023 haber bültenini açıkladı. TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre; Sinop’ta ihracat geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 45,6, ithalatı ise yüzde 3,3 arttı.

2023 yılı Nisan ayında Sinop’tan yapılan ihracat 2 milyon 519 bin dolar olarak açıklandı. Nisan ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45,6 arttığı görüldü. Sinop’un 2023 yılı Nisan ayındaki ithalatı ise 2 milyon 243 bin dolar ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttı.

DIŞ TİCARET HACMİ 4,8 MİLYON DOLAR OLDU

Mevcut aydaki ithalat ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan dış ticaret hacmi, Nisan ayında 4 milyon 762
bin dolar oldu.

Sinop Dış Ticaret

EN FAZLA İHRACAT “ÇATAL-BIÇAK TAKIMI, EL ALETLERİ VE GENEL HIRDAVAT MALZEMELERİ İMALATI” ÜRÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ

Nisan ayında Sinop’tan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 1 milyon 175 bin dolar ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ürün grubu bulunuyor.  Bu ürün grubunu 336 bin dolar ile “Turunçgillerin yetiştirilmesi” ve 265 bin dolar ile “Tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ürün grubu takip etti. Nisan ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 37 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti.

İthalat ise 35 farklı ürün grubunda gerçekleştirildi. İthalatta ilk üç sırada; 672 bin dolar ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu, 345 bin dolar ile “Motorlu veya pnömatik (hava basınçlı) el aletlerinin imalatı” grubu ve 332 bin dolar ile “Bitkisel ve hayvansal sıvı ve katı yağların imalatı” ürün grubu yer aldı.

İHRACATTA İLK SIRADA LİBYA YER ALIRKEN, İTHALATTA İLK SIRADA GÜRCİSTAN YER ALDI

Nisan ayında Sinop’tan 62 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 478 bin dolar ile Libya yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 322 bin dolar ile Romanya olurken üçüncü sırada 195 bin dolar ile Ukrayna bulunuyor.

Nisan ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 1 milyon 4 bin dolar ile Gürcistan yer aldı. Gürcistan’ı 551 bin dolar ile Çin ve 261 bin dolar ile İspanya takip etti. Nisan ayında Sinop’a 23 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.