Kaya; “Benim Sinop’a ilk gelişim ama Sinoplu dostları çok, Sinop’a uzak değilim. Sinop’un bütün sıkıntılarını sorunlarını İstanbul’da farklı mecralarda dinledim ve bilgi sahibiyim. Sinop mutlu bir şehir ama Sinop aynı zamanda yorgun bir şehir. Mutluluk ve yorgunluk kendi içerisinde iç içe geçmiş bir durumda. Niçin sorunları kronikleşmiş? En büyük problemlerinden birisi hiç kimsenin genel olarak adını koyamadığı bir şey var arıtma meselesi, kanalizasyon meselesi, koku meselesi. Ne turizmi ne diğer insanlarımızı, ne yerli turistlerimizi Sinop’a geldiğinde yıllardan beri çözemediği bir şey, kim kardeşim bunun muhatabı? Bunun muhatabı hükümet mi? Bunun muhatabı belediyemi? Kimse bunun muhatabı vatandaşın bu sorununa çözümü bulsun. Zor bir şey değil bu 21’inci yüzyılda yaşıyoruz.  Böyle bir ortamda hala Sinop gibi güzide bir şehrimizde, üç tarafı denizlerle kaplı şehrimizin hala bu arıtma koku problemi çözülemiyorsa Allah aşkına milletvekilleri ne iş yapar? Hükümet ne iş yapar? Belediye ne iş yapar? Ne iş yapar, niye var? Buraya bu kadar ödenekler geliyor, bu kadar insanlar geliyor, bu kadar yatırımlarım olması gerekiyor, ne iş yapar yani?” dedi.

SİNOP’TA SAĞLIK ALANINDA ÖNEMLİ EKSİKLİKLER VAR
Sinop’ta uzman doktor sıkıntısından dolayı hastaların en yakın il olan Samsun’a gitmek zorunda olduklarını ifade eden Saadet Partisi Dış İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, bu anlamda ciddi adımlar atılması gerektiğini söyledi. Kaya; “Kronik bir meselenin öteki boyutları çok üzülerek söylüyorum bunu bugün Sinop Atatürk Devlet Hastanesinde uzman doktor sıkıntısından dolayı oraya gelen hastalarımızın önemli bir kısmı doğrudan Samsun’a sevk edilmek için geliyor. Her insanımızın da Sinop’tan Samsun’a kolaylıkla gidebilmesi mümkün değil. Böyle bir ortamda tedavi olabilmesi de mümkün olmuyor. Peki bu problem sadece Sinop’a mı ait? Hayır, Çorlu’ya gittim sanayileşmenin önde olduğu nüfusu 300 bine ulaşmış bir ilçemiz diyor ki şuanda bizde uzman doktor yok. Araya milletvekillerini, belediye başkanlarını, önemli kişileri koyarak hastaneden randevu almaya çalışıyoruz.
Sinop’ta otopark problemi özellikle yazın 3 ay boyunca, belki kışın aynı sıkıntılar yaşanmıyor ama ben buradan çağrıda bulunuyorum bu işin muhatabı kimse karayolları ise karayolları, belediye ise belediyeye çağrıda bulunuyorum. Sadece bir haftalık bir odaklanmaya ihtiyaç var. Bir haftalığına buraya bir yol mühendisi getirecekler, bir hafta burada misafir edecekler. Bir hafta boyunca trafiğin akış yönü, rahatlatılma yönü bütün bunlar bir haftada çözülür, sadece bir kararlılığa ihtiyaç var. Trafik akışını düzenleyen mühendisler var, onlar gelecek bir hafta burada kalacak. Bir haftada Sinop’un bundan sonra bir sene içerisinde altı ay içerisinde yapılacak yatırımlarla Sinop’ta otopark problemi de Sinop’ta trafik sorunu da kontrol altına alınabilir” diye konuştu.

SİNOP HAK ETTİĞİ DEĞERİ GÖREMEYEN İLLERİN BAŞIN GELİYOR
Sinop’un bunca güzelliklere rağmen hak ettiği değeri göremediğinin altını çizen Saadet Partisi Dış İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Kaya, Saadet Partisi olarak Sinop’un sorunlarını her zaman gündeme getirmeye, meclise taşımaya hazır olduklarını söyledi. Kaya; “2019 yılında gündeme gelen İstanbul’dan Sinop’a feribot seferi vardı. Bir taraftan diyoruz 3 tarafı denizlerle çevrili ülkeyiz diyoruz. Sinop bunun tam merkezinde, yani İstanbul Sinop arasında yazın özellikle yoğunluğu azaltmak adına, geliş-gidişleri azaltmak adına bir feribot noktasında adımlar atılabilir.