Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

2024/1. Dönem Engelli ve Eski Hükümlülere yönelik proje destek başvuruları başlamıştır.

Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına başvurular başladı.

Engelli ve eski hükümlülerin

2024/1. Dönem Engelli ve Eski Hükümlülere yönelik proje destek başvuruları başlamıştır.

 

Engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına başvurular başladı.

 

Desteklenecek projeler:

1- Eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler,

2- Engellinin istihdamını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler,

3- Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasına yönelik projeler,

4- Engellilerin istihdam edilebilirliklerini artırıcı mesleki eğitim ve mesleki rehabilitasyona yönelik projeler,

5- Ruhsal ve zihinsel engelli bireylerin istihdam edileceği Korumalı İşyeri Desteğine yönelik projeler,

6- Engellilere yönelik diğer projeler.

 

Destek Projeleri:

Komisyon değerlendirmesi sonrasında kaynak tahsis edilmesine karar verilen projelerde başvuru sahibinin talep etmesi halinde aşağıdaki maliyetler karşılanacaktır.

 

Engellilere yönelik proje destek başvurularında:

 

a)Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 10.000 TL.

 

  1. b) İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 30.000 TL. (tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde kira desteği sağlanmadığından en fazla 15.000 TL.)

 

  1. c) Demirbaş desteği: Tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için vergiler dâhil en fazla 90.000 TL, diğer sektörlere ait projelerde sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 110.000 TL “kuruluş (demirbaş)“ desteği verilecektir.

 

 

 

 

Eski hükümlülere yönelik proje destek başvurularında:

Adalet Bakanlığı’nın ilgili birimleri aracılığıyla yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen tarım ve hayvancılık sektörüne ait projelere; kurulacak işyeri için gerekli olan ve sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili demirbaş maliyetleri için vergiler dahil en fazla 90.000 Türk Lirasına kadar, diğer sektörlere ait projelere ise kurulacak işyeri için gerekli olan ve sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyet giderlerini kapsayan vergiler dahil en fazla 110.000 Türk Lirasına kadar “kuruluş desteği” verilecektir.

Proje başvuruları; 15.12.2023 tarihi mesai sonuna kadar www.iskur.gov.tr  internet adresimizde yayınlanan başvuru rehberinde yapılan açıklamalar dikkate alınarak, Engelli kendi işini kurmak isteyen vatandaşlarımız e-devlet üzerinden online olarak başvurularını yapabilirler,  Eski Hükümlü vatandaşlarımızın projeleri Denetimli Serbestlik Müdürlükleri veya Koruma Kurulları aracılığı ile, diğer projelerin ise şahsen İl Müdürlüğümüze iletilmesi gerekmektedir.

Kamuoyunun ve ilgililerin bilgisine sunulur.

 

Asaf ÇALIŞIR

Sinop Çalışma ve İş Kurumu