Örnek Resim

logo

Boyabatlı Vatandaş’tan Siyasilere İçme Suyu Tepkisi


admin
ezgifm@hotmail.com

3 Mart 2019 Boyabat’a geçtiğimiz yıllarda Boyabatlı İnşaat Mühendisi Metin Bozkurt gündemin taşımış fakat  her nedense 31 Mart yerel seçimleri için hiçbir partini belediye başkan adayının projesinde bulunmuyor.

boyabat-kuryap-isi-sistemleri-taksitle-dogalgazkefilsiz-senetsiz-evkalmayacak.gif

 

Boyabatlı İnşaat Mühendisi Metin Bozkurt’a göre,  Altmışlı yıllarda Boyabat bu gün olduğu gibi suyu gene Kalebağı’ndaki kuyulardan temin ediyordu. Su burada bulunan ve su ile çalışan bir jeneratörle üretilen elektik ile kertildeki depolara pompalanıyordu. Bu gün de aynı şekilde elektrik harcanarak pompalanıyor. Suyumuzu temin ederken elektrik de sarf ediyoruz.

Dünyada yaşanan savaşların gerçek nedeni enerji teminidir. İnsanoğlunun artan ihtiyaçları nedeni ile enerji temini gelecekte daha da sorunlu hale gelecektir. Bu yüzden Boyabat suyu enerji harcamadan temin edebilmelidir. Çünkü bir elektrik kesilmesi ile Boyabat sadece karanlıkta kalmayacak, susuz da kalacaktır.

Son duruma göre, Boyabat’ın içme suyu Dodurga Barajından temin edilecekmiş. İhalesi de yapılmış. Çok pahalı ve aptalca bir proje… Oraya harcanacak para ile Boyabat ve Durağan’ın içme ve sulama suyu ihtiyacı karşılanabilir.

Bu soruna benim önerim şudur: Kolaz Çayı Islah Projesi olsun, yapılsın ama bu projenin içine Boyabat’ın içme suyu temini projesini de dâhil edelim. Fildanlar ile Köprücek köyleri arasında yeterli bir su kaynağı var. Bu su kendi cazibesi ile enerjiye ihtiyaç duymadan, yani masraf etmeden Boyabat’a kadar gelebilir. Çözüm çok kolay. Bana kulak verilirse çocuklarımızın, torunlarımızın su ihtiyacını belediyemize yük olmadan tertemiz bir memba suyu ile karşılarız. Kolaz Çayı Islah Projesi için ayrılan paranın yirmide biri ile bu proje de gerçekleşir. Dodurga-Boyabat arası 25 kilometredir. Benim önerdiğim proje ise yaklaşık 15 kilometredir.

Ben bir teknik eleman olarak, bir inşaat mühendisi olarak suyun geleceği membayı (drenaj bölgesi) kendi cazibesi ile akacağını Kolaz çayı üzerinde tespit ettim. Su Boyabat’a yeter, hatta suyu olmayan köylerimize de…” açıklama yapmıştı.

Boyabat’ta  hala 1960 yıllardaki gibi ilkel yöntemlerde yapılması ve suyun geldiği bölgede çeltik ilaçlarının kullanılması, pompaların elektrik sarfiyatlarını astronomik şekilde yüksek olması ve suyun halk arasında kalitesiz bulunması, son yıllarda kanser vak’alarınında  artması, geçtiğimiz yıllarda yer yer su sıkıntısı  yaşanması nedenlerinin de göz önünde alınması üzerine bu önerinin tüm siyasiler tarafından dikkate bile alınmayıp  vatandaşların karşısına bazı abuk sabuk projelerle çıkılması halk arasında konuşulmaya başlandı

 

Etiketler:
Share
boyabatbadanaboya_boyabatdekorasyon_boyabatduvarkagiti_boyabatparkeisleri_boyabatyerdosemeleri_boyabatpvcdograma_boyabatsimsirdekorasyon02000999.gif
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Buzhane gibi devlet hastanesi: İYİ Parti İl Başkanı skandalı gündeme taşıdı

  17 Ocak 2022 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Buzhane gibi devlet hastanesi: İYİ Parti İl Başkanı skandalı gündeme taşıdı Durağan İlçemizdeki devlet Hastanesinde kronik hale gelmiş olan ısınma sorunu hala giderilmiş değildir. Hastane binasının yeni yapılmış olmasına rağmen, hayati önem taşıyan bir ihtiyacın giderilememesi büyük talihsizliktir ve beceriksizliktir. Hem hastalarımız hem de hastane personeli ısınma konusunda büyük mağduriyetler yaşamaktadır. Isınma ihtiyaçlarını bireysel teminleri ile evlerinden getirdikleri ısıtıcılar ile gidermektedirler. Hastaneye şifa bulmaya, dertle...
 • Basketbol Grup Müsabakaları Sinop’ta Başladı

  17 Ocak 2022 Genel, Tüm Manşetler

  Basketbol Grup Müsabakaları Sinop'ta Başladı 12 ilden 500'e yakın sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek olan Baskeybol Gençler Kız/Erkek Grup Müsabakaları ilimiz Sinop'ta başladı. 17 Ocak 2022 Pazartesi günü gerçekleştirilen açılış seremonisinin ardından Merkez Yeni Spor Salonu ve 85. Yıl Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda basketbol müsabakaları başladı. Müsabakalara 12 ilden yaklaşık 500 sporcu ve antrenör ile hakem katıldı. 20 Ocak 2022 tarihinde oynanacak final müsabakalarının ardından düzenlenecek olan ödül töreniyle müsabakalar s...
 • Boyabat Esnaf Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Şükrü Baş Basın Açıklaması

  16 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat Esnaf Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Şükrü Baş Basın Açıklaması Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası adayı Şükrü Baş ve listesindeki yönetim kurulu üye adayları basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Genel Kuruluna az bir süre kala aday Şükrü Baş ve yönetim kurulu üye adayları bir araya geldi. Baş, bu süreçte esnafın en iyi şekilde temsil edilmesi gerektiğini ve 22 Ocak tarihinde yapılacak olan seçimde, esnaf ailesi için yeni bir sayfanın açılması gerektiğini belirtti.
Baş, “Esnafımız büyük bir aile, esnafları...
 • Başkan Çakıcı Boyabat Halkı Bu Sorunları 2022 Yılında da Yaşayacak mı?

  15 Ocak 2022 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Başkan Çakıcı Boyabat Halkı Bu Sorunları 2022 Yılında da Yaşayacak mı? 15 Ocak 2022 Türkiye'nin bir çok belediyesi halk ekmek fabrikaları ile  kamu hizmetini vermektedir. Boyabat halkı ve fırıncı esnafı  bayramlarda ve yaz sezonunda ekmek konusunda sorunlar yaşamaktadır.   Yıllardır bu sorunlar yaşanırken, Boyabat belediyesinin konuya sessiz kalması tepki ile karşılanıyor. Boyabat halkı belediyeden vatandaşı ilgilendiren hizmetler bekliyor. Boyabat halkının bugüne kadar kulesi olmadı. jet skiye de  ihtiyaç duymadı. Fakat ucuz e...