Başlık
Başlık

Türkiye Kamu-Sen-Türk Sağlık Sen : yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir.

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmesinin ardından

03 Aralık 2021 10 views 0

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmesinin ardından Tüm Ulusal ve Yerel Haber sitelerinin manşetleri Sağlık çalışanlarına BÜYÜK MÜJDE, Sağlık Çalışanları 2500 TL ile 5000 TL arasında zam alacaklar şeklindeki açıklamasının ardından  Tüm Türkiye’de olduğu gibi  Türkiye Kamu-Sen-Türk Sağlık Sen temsilcileri Boyabat ‘tada alkışla protesto ettiler. Türkiye Kamu-Sen-Türk Sağlık Sen  Boyabat Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcisi İbrahim  ERKEÇ basın açıklaması yaptı.

 

 

KIYMETLİ MESAİ ARKADAŞLARIM, DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

 

Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca TBMM’de yaptığı açıklamada Pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere 5 bin TL’lik bir ücret artışı yapacaklarını ifade etmesinin ardından Tüm Ulusal ve Yerel Haber sitelerinin manşetleri Sağlık çalışanlarına BÜYÜK MÜJDE, Sağlık Çalışanları 2500 TL ile 5000 TL arasında zam alacaklar şeklinde oldu.

 

Ancak haberin detayına inince gördük ki Manşette süslü cümleler ile yer bulan KAHRAMAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI haberin detayında hiç yoklar. Haberi en az 5 defa okumamıza rağmen gördük ki Manşet değil haberin içi doğru imiş.

YANİ

Hayatını insan hayatına adayan, gece gündüz demeden nöbetten nöbete koşan evinin yolunu unutan, evde kendi hastasını bırakıp Türk halkına şifa dağıtmaya koşan, Hemşiresinden, Ebesine, Sağlık Memurundan, Tıbbi sekreterine, Laborantından, Radyoloji teknikerine, Fizyoterapistinden, Odyometristine, Diyetisyeninden, psikoloğuna Memurundan Hizmetlisine, İşcisinden ve adını sayamadığım bir çok arkadaşımızın Hiçbiri Hülasa  Kahraman Sağlık çalışanı YOKMUŞ. YOK SAYILMIŞ

Andolsun ki, muhataplarına Bedeli ne olursa olsun Kahraman Sağlık Çalışanlarının kimler olduğunu ANLATACAĞIZ, Anlamazlar ise anlayana kadar anlatacağız.

 

Buradan yetkili ama etkili olmayan sendikalara sesleniyorum

 

Kahraman Sağlık Çalışanlarını Masa başında satanlar, otel lobilerinden rüzgar yapmasınlar, biz kendilerini de niyetlerinide çok iyi biliyoruz. Eğer niyetiniz sağlık çalışanlarının hakkını korumaksa, Her ay eriyen maaşlar için ne yaptınız, Sözleşmeli çalışanlar için ne yaptınız, 3600 ün kapsamı nedir, Yardımcı hizmetler sınıfının durumuyla alakalı ne yaptınız, bizler hep meydanlarda iken siz kime torpil yaparım, kimi idareci atarım onun derdindeydiniz. Şimdi çıkıp rüzgar yapmanın bir anlamı yok.

 

Ancak Kahraman Sağlık çalışanlarının neden yok sayıldığını malum sen sen genel başkanı taa bir yıl öncesinden müjdelemiş ve şöyle demiş bire bir cümleleri aynıdır.

 

“Bir tarafta performans üreten kesim var doktorlarımız. Diğer tarafta performans üretmeyen ama performans üreten doktorların ürettiği performans üzerinden ücret alan bir sağlık çalışanı gurubu var” (YANİ BİZLER) Devam ediyor malum sen genel başkanı,

 “Döner sermaye yönetmeliğinde Hekim-Hekim dışı Sağlık personeli mutlaka ayrılmalı”

Tabi Biz Sağlık çalışanları Hizmet üretmiyoruz, Performans üretmiyoruz  bu kişilere bakarsak biz havuç turp üretiyoruz galiba. Bu nasıl bir mantıktır. İşte bu ayrımcı mantık bizi bu  güne getirmiş ve perişan etmiştir.  Son 11 yılda yetkili sendika oldukları günden beri Kamu çalışanlarını enflasyon altında ezdiren bir kuruş refah payı aldıramayan Toplu sözleşme masalarında gece yarıları kamu çalışanlarını Yüzde 3,5 a satan son toplu sözleşmede enflasyon resmi rakamlarla Yüzce 20 lere dayanmış, Gıda enflasyonu Yüzde 35 iken 2022 yılı için yüzde 5+7 zammı bir kazanım olarak anlatanlardan ne beklenir ki.

  Kahraman Sağlık Çalışanlarını Pandemide ayırdınız, Sağlık çalışanlarına ek ödeme veriyoruz dediniz aynı işi yapan hemşire arkadaşlarımız arasında bile 4 kat ayrım yaptınız, bir çok arkadaşımız hiç ek ödeme alamadı.

Filyasyonda, Pandemi izolasyonda, Aşıda, Sahada kim vardı

 

Bir yıl önce bizleri ayakta alkışlatanlar bu yaptığınız burada kalmaz kalmayacak Bizi kimse yok sayamaz Yoğun Bakımdaki hemşireyi, Ameliyathanedeki Anestezi teknikerini, Cerrahideki, Pansuman yapan Sağlık Memurunu, Cana can katan, doğumhanedeki Ebeyi, Acil serviste oradan oraya koşan arkadaşlarımızı 112 de 24 saat uykusuz koşturan Paramedik, Att , Şöförü temizlik işçisini ve Güvenlik Görevlilerini  kimse yok sayamaz.

 

 

Bizler Türk Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntı yaşadığı ve hepsinin ücretlerinde zam yapılması gerektiğini ifade etmiştik.

Buradan Sayın Sağlık Bakanımıza sesleniyoruz.

Sayın Bakanın açıklamasından birkaç saat sonra bir önerge ile söz konusu düzenleme TBMM’de kabul edilmiştir.

Böylesine bir süratle yapılan düzenleme ile sağlık çalışanlarını yok saymak, onların yaşadığı ekonomik sıkıntının görmezden gelinmesi, kayıplarının dikkate alınmaması kabul edilemezdir.

Doktorlarımızın ücretlerinde artış yapılması zaruridir. Bu şarttır bizim bununla ilgili bir söyleyeceğimiz tek şey budur. Ancak,

Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Ekibin büyük bir bölümü görmezden gelinemez. Zam, doktorlarımız için de geriye kalan tüm sağlık personelimiz için de gereklidir.

Türkiye Kamu-Sen-Türk Sağlık Sen olarak tüm kamu çalışanları için ek zam talep ettiğimiz ve bunu ısrarla vurguladığımız bir dönemde sağlık çalışanlarının arasında yapılacak bir ayrımı kabul etmemiz mümkün değildir. Ayrımcılık yapılarak, çalışma barışı bozularak bir yere varılamaz.

Yapılması gereken tek şey, tüm sağlık çalışanları için geçerli, makul ve kapsayıcı bir artıştır. Sayın Bakan bunun hayata geçmesi için çaba sarf etmeli, tüm sağlık çalışanlarını sevindirecek bir müjde vermelidir.

 

 

                                              İbrahim ERKEÇ

                      Boyabat Devlet Hastanesi İşyeri Temsilcisi

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler