Örnek Resim

logo

22 Ekim 2021

Türkiye AKP’den de TÜSİAD’dan da kurtulmalıdır


admin
ezgifm@hotmail.com

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan geçtiğimiz günlerde gerçekleşen TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısı ve toplantıda yayınlanan raporu soL haber portalındaki köşesine taşıdı.

boyabat_gozde_avm_kinfeksiyon_bim_a101_sok_ruhi_kardelen_kampanyalar_aakkabicilar_kunduracilar.gif
boyabat-kuryap-isi-sistemleri-taksitle-dogalgazkefilsiz-senetsiz-evkalmayacak.gif

 

TÜSİAD’ın tarihsel misyonuna da değinen Okuyan’ın, raporun ve toplantı sonrası yapılan açıklamaların ne anlama geldiğini açıkladığı yazısı şu şekilde:

Patron örgütü TÜSİAD konuştu. Zaten onlar çok konuşur. Çoğunluka kapalı kapılar ardında, ultimatom verircesine… Bazen de kamuoyuyla paylaşırlar, ülkenin gerçek efendisinin kim olduğunu kanıtlarcasına…

1979’da gazetelere çarşaf çarşaf ilan verip düşürmeden önce Ecevit hükümetini, sıkıyönetim komutanlarını bilgilendirmeleri de, “izin almak” için değil, kendilerine ait gördükleri devlete duydukları saygıdandır!

TÜSİAD daha önce desteklediği Ecevit hükümetini kısa süre sonra değiştirmek istediyse, bunu adım adım azgın bir neo-liberal döneme geçmek için yapmıştı. Kısa bir süre sonra, 12 Eylül 1980 faşist darbesiyle örgütsüz ve etkisiz hale getirilen Türkiye işçi sınıfı bugün hâlâ bu uğursuz dönemle açılan karanlığın sonuçlarını yaşıyor.

12 Eylül’le hesaplaşmadan söz edenlerin unutturmak istediği, bu işin arkasında Türkiye’nin büyük patronlarının olduğudur. TÜSİAD sermayesi, tıpkı NATO ve ABD yönetimi gibi, 12 Eylül faşist darbesinin birinci dereceden sorumlusudur.

 

Ama onlar bazen demokrasi, özgürlük ve de laiklikten söz edebiliyor.

 

Ne olacak ki! Erdoğan ve ekibi de demokrasi, özgürlük diyerek iktidara geldi ve hâlâ aynı söylemden vazgeçmiyor. Ülkede özgürlüğün kırıntısını bırakmamalarına rağmen…

 

TÜSİAD’ınki de bu hesap. Onların avantajı halkla aralarında her zaman siyasi iktidarın olması. Hükümetler kurup hükümetler yıkmalarına rağmen toplumun önemli bir kesimi hâlâ Türkiye’deki sorunların sadece başarısız yöneticilerden, görevini kötüye kullanan bakanlardan ve tek başına Erdoğan’dan kaynaklandığını sanıyor.

 

Oysa bir siyasi parti olarak hareket ettikleri için söylüyorum, TÜSİAD ve benzeri patron örgütleri Türkiye’nin en tehlikeli siyasi partileridir.

 

Kuşkusuz birazcık da bizim coğrafyanın ruh haline uygundur, kafaya takılan birine bir başkasının laf etmesinden sevindirik olmak. TÜSİAD Erdoğan’a örtülü eleştirilerde bulunduğu için insanlar heyecanlandı, “bu sefer gidiyor galiba” diye iman tazelendi.

 

Doğrudur, bu sefer işi zor AKP’nin. 2013’ten bu yana sürekli kan kaybediyor iktidar bloku ve artık bu kayıplar tabana da yansımaya başladı.  Sermayeye büyük hizmetleri olan Erdoğanlı yılların uzamasının bugünkü düzenin inandırıcılığına zarar vereceğini düşünen patronların sayısı da artıyor.

 

Erdoğan’ı yönetilebilir hale getirme konusunda başarısız olduklarını düşündükleri oranda alternatifi de hazır ediyorlar. 

TÜSİAD’ın geçenlerde hazırladığı uzun rapor, aslında Erdoğan’a karşı bir içeriğe sahip değil. Tersine bugünkü iktidarın ekonomi, dış politika ve hatta iç politika alanındaki tercihlerine büyük patronların onay verdiği görülüyor. 

Peki mesele ne?

Mesele, TÜSİAD’ın sürdürülebilir bir AKP modeli istemesi. Batıyla daha uyumlu, dış politikada daha ayakları yere basan, içeride ise kılıfına daha fazla uydurulmuş bir AKP iktidarı istiyorlar.

Erdoğan buna yanaşmazsa, söyleneni yapmaya hazır CHP-İYİP-DEVA-Gelecek-DP-SP bloku hazır bile.

Ne blok ama!

Özgürlük, demokrasi ve laiklik için güçlerini birleştiren partiler işte bunlar.

Bu birliğin arkasında TÜSİAD patronları var.

AKP için de aynısı geçerliydi. 

Kazanan hep onlar.

Onlar kazandıkça halkımız kaybediyor.

Bunu tersine çevirme zamanı gelmedi mi?

Özgürlük, demokrasi, laiklik ve en önemlisi eşitlik için!

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
boyabatbadanaboya_boyabatdekorasyon_boyabatduvarkagiti_boyabatparkeisleri_boyabatyerdosemeleri_boyabatpvcdograma_boyabatsimsirdekorasyon02000999.gif
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boyabat’tan Kar Manzaralı (Bol resimli)

  23 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  23 Ocak 2022 Tüm Türkiye'ye kar ile kaplanırken, Boyabat dün akşam saatlerinde başlayan ve aralıksız devan eden kar yağışı ile kar altında kaldı. Dün akşam saatlerinde yerde belirginliğinin hissettiren kar yağışı karşısında bir çok vatandaşlar sokaklarda kar yağışını keyfini çıkardı. Gençlerin ve çocukların kartopu oyunları ise bir çok yetişkinlerin  hafızalarını geriye gençlik ve çocukluk yıllarına götürdü.  23 Ocak 2022 saatler 12. 25 gösterirken kar yağışı aralıksız devam ediyor. Boyabat Karayolları ve özel idare ekipleri ise kapanan k...
 • Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yeni Başkanı Şükrü BaşOldu

  22 Ocak 2022 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  22 Ocak 2022 Bir süredir Boyabat esnafının beklediği Boyabat Esnaf ve Sanatkar Odası seçimlerinde bugün Boyabat esnafı noktayı koyarak yeni başkanını     olarak belirledi. Bugün saat 12.30 sıralarında oy kullanmaya başlayan Boyabat esnafı toplam 739 oyu olan odada  618 oy kullanıldı.Yapılan secimde  Şükrü Baş 329   oy Suat Ayhan oy 282 aldı. Buna göre Boyabat Esnaf ve Sanatkar Odasını yeni başkanı   oldu ...
 • Boyabat Esnafına Laf Değil, Çözüm Üreteceğiz

  20 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  20 Ocak 2022 Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerine 2 gün kalmasına rağmen başkan adaylığında iddialı olan Şükrü Baş Boyabat sanayi sitesi esnaflarının sorunlarını dinledi Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkan adayı Şükrü Baş sanayi sitesi esnafları tarafından yakın ilgi ile karşılaşırken, esnafların sorunları üzerinde fikir alışverişinde bulundu. Esnaflar sanayi sitesi esnaf ve sanatkarının mağdur olduklarını bu güne kadar hiçbir sivil toplum kuruluşu ve esnaf sanatkarlar odasının sanayinin sorunlarına değinmediğini dile getirdi...
 • Boyabat Esnafını Yeni mi Hatırladınız?

  19 Ocak 2022 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  22 Ocak 2022 Cumartesi günü yapılacak oda başkanlık seçimine Boyabat berber esnaflarından ve Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan yardımcı Suat Ayhan ile  Boyabat Sanayi sitesi esnaflarından Şükrü Baş yarışıyorlar. Haber merkezi olarak her 2 adaya başarılar dileriz...   Sayın Esnaf ve Sanatkar Odası Başkan Yardımcısı Suat Ayhan 3 yıldır Boyabat Esnaf ve Sanatkar Odası yönetimindesiniz ve başkan yardımcılığı görevini yürütüyorsunuz.. Ve yıllardır oda yönetimindesiniz.      Kamuoyu adına soruyoruz.. BOYABAT ES...