Başlık
Başlık

Soruyoruz : Virane mi? Meyhane mi? Ker…..mi?

Boyabat Büyük Meydan İlk mektebi, bugün ki adıyla da İnönü İlkokulu eğitim ve öğretime kapatıldıktan sonra tarihi özelliklerini kaybetmeye yüz tutması

20 Ekim 2018 8 views 0

1929 yılında eğitim ve öğretime başlayan o gün ki adıyla Boyabat Büyük Meydan İlk mektebi, bugün ki adıyla da İnönü İlkokulu eğitim ve öğretime kapatıldıktan sonra tarihi özelliklerini kaybetmeye yüz tutması yetmemiş gibi sahipsizliğe bırakılması ayrıca ilgisizlikten adeta yaşı küçük 12-13 yaşlarında çocukları daha farklı bir eğitim aldıkları mekan noktasına getirilmiyor mu?

Toplumsal çöküşün hızla artması bir yana çocuklara cinsel istismara bütün toplumun duyarlılık gösterdiği bu zamanda ilgisiz kalınan bu mekanla, sanki istismara da zemini mi hazırlanıyor. Diye düşünmeden de geçilemiyor.

1929 yılından bugüne kadar topluma eğitim hizmeti ile eğitimli topluma faydalı insanlar hazırlayan bu tarihi bina şimdi gençlerin daha çocuk yaşta daha farklı bir eğitim aldıkları nokta haline gelirken, alkol kutuları da etrafta binanın ne vahim durumlarda kullanıldığının göstergesi olarak görülmektedir.

Pencere demirleri kırılarak içeri girip oturan insanların bu özel boş tarihi yerde namaz kıldıkları düşünülemez değil mi?

Boyabat’ın en eski tarihi eğitim ve öğretim veren yerlerinden birisi olan bu mekan tarihi özelliğinin ortadan kalkması mekruh bir alana döndükten sonra bekletilip ranta mı teslim edilmek isteniyor?

Bir çok kuruma iş kur üzerinden sessiz sedasız eleman alınırken, alınanlar arasında 2 kişi buranın korunmasında görevlendirilemez mi?

Kamuoyu adına yetkililere soruyoruz…

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Başlık
Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler