Örnek Resim

logo

25 Şubat 2020

Sinop’un Merkezindeki Tek Mesire Alanı Sinsice Yok mu Ediliyor?


admin
ezgifm@hotmail.com

Sinop Gazi Mesire yerinde (Orman Kampı) neler oluyor? Sinop kent merkezinin tek yeşil alanı yavaş yavaş yok mu ediliyor? Sinop merkezde imara açılacak bu yeşil alandan başka bir yer kalmadı mı? Geçmişten miras bırakılan yeşil alana böyle mi sahip çıkacağız? Sinop Çevre Dostlerının tepkisine kim kulak verecek?

boyabat_gozde_avm_kinfeksiyon_bim_a101_sok_ruhi_kardelen_kampanyalar_aakkabicilar_kunduracilar.gif
boyabat-kuryap-isi-sistemleri-taksitle-dogalgazkefilsiz-senetsiz-evkalmayacak.gif

Olaya tepki veren Sinop Çevre Dostlari Derneginin Basın açıklaması ” Sinop Kent Merkezimizin tek yeşil alanı ve mesire yerinde birçok ağacın kesilmiş olduğunun ve inşaat faaliyetleri başladığının görülmesi üzerine, Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü ile görüşülmüştür. Ancak alanın Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğünün yetkisinden alındığı ve Orman İşletme Müdürlüğüne verildiği, Orman İşletme Müdürlüğünün ise alanı A sınıfına alarak, özel şahıslı işletmeye verdiği ve Sinop Belediye Başkanlığının da saha içerisinde yapılaşmaya izin verdiği öğrenilmiştir. Sayısı verilmese de inşaat faaliyetlerin devam edeceği yapılmakta olan yapı gibi 20 tane daha yapılacağı konuşulmaktadır.

Eski ismiyle Bahçeler Mevki çok uzun yıllardır kent merkezinin tek mesire yeri, yazın mesire yeri ve plajı olmayı sürdürmektedir. Orman Bölge Müdürlüğü Lojman binaları ile alanın bir bölümünü kullanmış, bungalov yapmış ve bir bölümünü Orman Kampı olarak işletmeye vermişti. Elde kalan ağaçlar son yeşil alanımızdır. Havadan ve denizden görüldüğü gibi kentin panoramasını etkileyen tek yeşil alanımızdır.

Daha önce TOKİ beş yıldızlı otel yapılması için bu alanı seçmiş ve Sinop halkının haklı itirazları ile karşılaşmış, değerlendirme sonucunda vazgeçilmişti. Gayet tabiidir ki derneğimiz ve Sinop Halkı turizm yatırımlarına karşı değildir. Aksine, kentin geleceğini Kültür ve Turizm Kenti olmakta görmektedir. Ancak Turizm Yatırımları boş alanlar ağaçlandırarak, park düzenlemeleri yapılarak, sağlıklı bir biçimde alt yapıları hazırlanarak yapılmalıdır. Kamusal alan, tek yeşil alan ve mesire yeri birkaç kişinin menfaati için yok edilmemelidir.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Tarım İl Müdürlüğü önündeki ilan levhasında ‘ÖNCE FİDAN SONRA NEFES’ sloganını gördüğümüzde çok mutlu olmuştuk.Şu anda ne düşünmemiz gerektiğini Orman İşletme Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğüne soruyoruz..Önce mevcut ağaçları yok edelim mi demek istiyorsunuz?

Evet ağaç, nefes demek, oksijen demek. Ağaçlar, baca ve araba egzoz gazlarından atmosfere yayılan kötü koku ile amonyak, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve ozon gibi havayı kirleten gazları emer; kabuk ve yaprakları yoluyla havadaki partikülleri filtreler. En çok bilinen sera gazı karbondioksittir (CO2). Ağaçlar, karbondioksiti emip, içerisindeki karbonu emdikten sonra kalan oksijeni atmosfere bırakır. Bulundukları yeri serinletir. Suyun buharlaşmasını yavaşlatır. Çocukları ultraviyole ışınlarından korur. Ağaçlar hayvanlar için tente ve yuva görevi görür. İnsanı iyileştirir, ruhunu dinlendirir.

Hepimizin bildiği sonsuz faydaları yanında , bu alan ve Tarım İl Müdürlüğü deniz tarafında daha önce kesilen ağaçlar Sinop’un Jeomorfolojik Oluşumu ve Topografyası açısından da son derece önemlidir. Sinop, deniz içinde tektonik bir hareket ile yer kabuğunun kıvrılması neticesi ada olarak ortaya çıkmış, binlerce yıl içinde alçak bölümlerin alüvyal ve kalüvyal malzeme ile dolması sonucu ana karaya bağlanmış bir yarımadadır. Pervane Tepesi kum yığılımı oluşumu anlatmaktadır. Bölgenin jeolojik oluşumu tamamlanmadığı için ağaçlandırma sahalarındaki ağaçların kesilmesi, seyreltilmesi ve zemin yapısının iş makineleri ile bozulması erozyona neden olacak ve heyelanları tetikleyecektir. Bu alanlardaki ağaçlar ve ağaçlandırmalar mevcut yapıların sağlığı için hayati önemdedir.

Uygulamanın acilen durdurularak, kentimizin tek yeşil alanı ve mesire yerinin Sinop Halkına geri verilmesini talep ettiğimizi saygılarımızla kamuoyuna duyururuz.”

Hale OĞUZ
Yönetim Kurulu Başkanı

Adres: Gelincik Mahallesi, Zambak Sokak, Medine Apartmanı, No 1,B Blok, Daire 1, SİNOP
Telefon: 0368 261 49 95
e-posta: sinopcevredost@hotmail.com

  

 

Etiketler:
Share
boyabatbadanaboya_boyabatdekorasyon_boyabatduvarkagiti_boyabatparkeisleri_boyabatyerdosemeleri_boyabatpvcdograma_boyabatsimsirdekorasyon02000999.gif
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • MHP Sinop İl Başkanlığına Hikmet Çınar Atandı

  26 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Milliyetçi Hareket Partisi Sinop İl Başkanı Ali Çakır ve yönetiminin parti genel merkezi tarafından görevinden alınmasıyla boşalan, Sinop Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanlığına, Milliyetçi Hareket Partisi  Ayancık İlçe Başkanı Hikmet Çınar atandı.  Hikmet Çınar,  Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1989 yılında mezun oldu. Askerlik görevini Asteğmen rütbesi ile Mardin'in Kızıltepe ilçesinde Suriye sınırında Karakol komutanı olarak tamamladı.  ...
 • Boyabat Yeni İnan Turizm Hizmetinizde

  26 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  YILLARIN OLDUĞU DENEYİMLİ KADROMUZ İLE YENİ İNAN TURİZM OTOBÜS İŞLETMESİ HER AKŞAM İSTANBUL SULTANBEYLİ,ÇORLU VE SAMSUN SEFERLERİ DEVAM ETMEKTEDİR. AYRICA YENİ İNAN TURİZM DURAĞAN'DAN HER AKŞAM SAAT 18.00DE , BOYABAT'TAN 19.00 DA İSTANBUL'A, PAZARTESİ,SALI, PERŞEMBE VE CUMARTESİ GÜNLERİ ÇORLU'YA HAREKET ETMEKTEDİR. SON MODEL KONFORLU OTOBÜSLERİMİZLE SİZLERE RAHAT BİR TOLCULUK SUNAN YENİ İNAN TURİZM OTOBÜS İŞLETMESİ HER SABAH 07.30 BOYABAT'TAN, 08.00 DE DURAĞAN'DAN HAVZA VE SAMSUN'A, SAMSUNDAN 17.00 DE BOYABAT'A HAREKET EDİYOR. YENİ İN...
 • Sinop MHP İl Başkanı ve yönetimi görevden alındı

  25 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Sinop İl Başkanı Ali Çakır ve yönetimi görevden alındı MHP Sinop İl Başkanı Ali Çakır ve Yönetimi parti genel merkezi tarafından görevden alındığı bildirildi. Milliyetçi Hareket Partisi Sinop İl Başkanlığının konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor  ...
 • Tosya’da Sahibinden Kiralık Tuğla Fabrikası

  25 Ocak 2022 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Özen tugla kiremit Sanayi Ticaret Anonim Şirketine ait İstanbul yolu 9.km Kastamonu/Tosya fabrikamız faal olarak sürekli çalışmaktadır makine ve ekipmanları hepsi mevcuttur hammadde sıkıntısı yoktur. Topraklığı ardır. Tosya'da Sahibinden Kiralık Tuğla Fabrikası Çalışır vaziyetteki fabrikayı çalıştırmak isteyenlerin  0538 046 43 86 numaralı telefondan Osman Öngür'den gerekli bilgileri alabilirler ...