Başlık
Başlık

Sinop İş Sendikası Sinop şubesi başkanı Celal Tuncay Şehbenderoğl’unun Basın Açıklaması

Sinop İş Sendikası Sinop şubesi başkanı Celal Tuncay Şehbenderoğlu’nun Basın Açıklaması Sinop İş Sendikası Sinop şubesi başkanı Celal Tuncay Şehbenderoğlu bankaların vermiş olduğu promosyonlara yönelik basın açıklaması yaptı

25 Şubat 2023 10 views 0

Sinop İş Sendikası Sinop şubesi başkanı Celal Tuncay Şehbenderoğlu’nun Basın Açıklaması

Sinop İş Sendikası Sinop şubesi başkanı Celal Tuncay Şehbenderoğlu bankaların vermiş olduğu promosyonlara yönelik basın açıklaması yaptı

Sinop İş Sendikası Sinop şubesi başkanı Celal Tuncay Şehbenderoğlu:

Eğitim İş Sendikası olarak bu yaşanan süreci eğitim çalışanlarına saygısızlık olarak değerlendiriyoruz.

Bilindiği üzere mecburen bankalar üzerinden almak zorunda olduğumuz ücretlerimizin hangi bankadan alınacağı konusunda promosyon anlaşmaları yapılmaktadır. Belli süreler için yapılan bu anlaşmalar da haliyle bankalar arasında bir rekabete dönüşmektedir.

Bu doğrultuda en iyi teklifi veren bankayla çalışanlar anlaşma yoluna gitmektedir. Eğitim çalışanları merkez ilçe bazında 1700, il bazı düşünüldüğünde de 2800 gibi ciddi bir çalışan sayısıyla dikkat çekmektedir. Sinop özelinde başka hiçbir sektörde bu denli çalışan sayısı söz konusu değildir.

Bu denli büyük bir çalışan sayısı da Sinop ekonomisinde yatsınamayacak ölçüde bir ekonomik hareketliliğe sebep olmaktadır. Bu duruma şehrimizdeki birçok esnaf duyarlılık göstermektedir, bunun da bilincindeyiz.
Merkez ilçemizdeki eğitim çalışanları protokol süresinin dolması sebebiyle bu anlaşmanın yenilenme sürecine girmiş bulunmaktadır. Bu doğrultuda bir ihale süreci başlatılmıştır. Ancak ihale yenileme anı geldiğinde ilimizde faaliyet gösteren bankalarımızın aynı duyarlılığı göstermediği gözler önüne serilmiştir.

Devlet memuru olan bizler maalesef özellikle devlet bankaları tarafından hiçe sayılmış olduğumuzu gördük ne yazık ki. Peki biz hiç miyiz? Tabii ki öyle değiliz. En büyük çalışan grubu olarak biz eğitim çalışanları emeğimizin, alın terimizin  karşılığını yeri gelir savunmasını da biliriz. Zaten enflasyon karşısında son derece erimiş olan ücretlerimizi bankaların kar çarklarına alet etmeyeceğiz.

Her ne kadar promosyon anlaşmaları da yapsak birçok çalışanımız yıllarca çalıştıkları bankaları terk etmediğini biliyoruz. Ancak bu durum bankaların bizim emeğimizin karşılığını suistimal edebilecekleri anlamına da gelmesin. Gelmemeli. Bizim bu konuda da birlik olacağımızın bilinmesini isteriz. Çünkü bu yaşananlara ilimizdeki tüm eğitim çalışanları tepki göstermektedir. Burada yaşadığımız hak kaybından dolayı bankaların aslında vergiden düşerek bize bir lütufmuş gibi sunmaya çalıştıkları promosyonlara elbette ki gelirlerimizi ezdirmeyeceğiz.

Promosyon, adı da üzerinde olduğu gibi firmaların müşteri çekmek için yaptıkları çalışmalardır. Dolayısıyla eğitim çalışanları olarak bizi istemeyenleri biz hiç istemiyoruz. Eğitim İş Sendikası Sinop Şubesi olarak üyelerimizle değerlendirmemiz sonucu tüm iş ve islemlerimizi bize değer veren bankayla yapma kararı almış bulunmaktayız. Süreç içinde diğer tüm bankalarda bulunan birikim, kredi kartı ve ödeme emirlerimizi değiştirme noktasında hem fikiriz. Mecbur olduğumuz bir durumdan fırsat çıkarıp kimse bizi hice saymaya kalkmamalı, saygısızlık göstermemelidir. Bu haklı çabamızın tüm ilimizdeki eğitim çalışanlarının  tamamıyle birlik olma noktasına ulaşıncaya kadar devam edeceğinin de bilinmesini isteriz.

Eğitim İş Sinop Şubesi
Yönetim Kurulu adına
Celal Tuncay Şahbenderoğlu
Başkan

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler