logo

Şehir Gazetesi Uyarmıştı, Müfettişler “Takip Edin, Tahsil Edin” Dedi

Şehir Gazetesinin Durağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan öğrenci taşıma servis ihalelerine dikkat çekmişti.Gazetemiz 29 Eylül 2016 Yılı . 504. Sayısında servis taşımacılığında ayrı hat olarak çıkılan ama belirli noktalarda minibüslerin köylere gitmeyerek aktarmalarla öğrencilerin tek minibüsle taşındığına dikkat çekerek ‘RANT UĞRUNA! KİM DENETLEYECEK?” Diye sormuştu.

Öğrenci taşıma ihalesi için İl Milli Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen müfettiş incelemelerinde idareciler dahil taşıma gerçekleştiren firma sahiplerine ve kooperatif yöneticilerine ceza yağdı. Yapılan incelemelerde tek minibüsle taşınabilecek bir çok hattı daha fazla minibüs çalıştırıldığı ayrı hatlar gösterilmesine karşılık tek minibüsle birkaç hattın aynı kişi tarafından taşındığını tespit etti. Müfettişler oluşan kamu zararının tahsil ve takip edilmesini istedi. Düzenlenen raporla aralarında Ak Parti İl Genel Meclis üyesi Mahmut Yurtseven’inde bulunduğu dönemin Durağan Birlik Kooperatifi yöneticisi Mehmet Maraz ve ihaleyi alan firma sahibi Yaşar Oran olmak üzere İlçe Milli eğitim Müdürü, müdür yardımcısı ve ihale komisyonuna cezalar kesildi.
Hat birleştirme yapan 2-3 hattı tek minibüsletaşındığı tespit edilen hatlarda taşıma ihalesini alan firma sahiplerine kamu zararına sebep oldukları gerekçesi ile cezalar kesildiği öğrenildi. Gazetemiz konuyu çeşitli zamanlarda gündemine getirmiş ve bu duruma dikkat çekerek haksız kazanç elde edildiğine vurgu yapmıştı.
Yapılan incelemeler ve kesilen cezalar gazetemizi bir kez daha haklı çıkartırken ceza kesilen firma sahipleri, kooperatif yöneticileri ile firma sahibinin kesilen idari cezaya itiraz ettikleri öğrenildi. Durağan kaymakamlığının gelen rapor doğrultusunda soruşturma izni verip vermediği öğrenilemezken Durağan Cumhuriyet savcılığının da konu ile ilgili soruşturma açtığı iddia ediliyor..

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ