Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Saraydüzü’nde Tarım – Ferdi CANOĞLU

Saraydüzü ‘nün genç ve

Saraydüzü ‘nün genç ve çalışkan Belediye başkan aday adayı Ferdi CANOĞLU,  ilçede yaşanılan sıkıntılar ve bu sıkıntıların çözümlerini, yaptığı paylaşımlar ile gündeme getirmeye devam ediyor.

Saraydüzü’nde Tarım

“Tarihi, M.Ö 1400 yıllara dayanan Saraydüzü ’nün en değerli hazinesi muhakkak ki sahip olduğu değerli topraklarıdır. İlçemizin ana geçim kaynağı tarımdır ve topraklarımız bizlerin en değerli hazinesidir. Bu topraklar, her zaman bağrına serpilenlerin çok daha fazlasını vermiştir.

Şuana kadar %40’ı sulanabilir araziden oluşan topraklarımız geçtiğimiz yıllarda çalışmasına başlanan Toplulaştırma ve sulama projesi ile %70 sulanabilir alana ulaşmıştır.

Peki arazimize verilen önem yeterli midir?

İlçemiz, kuru ve sulu tarım yapmaya elverişlidir. Kuru tarımda buğday ön plana çıkarken sulu tarımda da çeltik ön plana çıkmaktadır. Fakat çeltik ve buğday yetiştiriciliği halkımızı Saraydüzü’nde tutmaya yetmemektedir. İlçemiz 1965 yılından buyana göç vermektedir. Bu nedenle farklı alternatiflerin bulunması ve yeni ekonomik çarkların inşa edilmesi gerekmektedir.

Bu noktada Yozgat’ın bir ilçesi olan Kadışehri bizim için büyük bir örnek teşkil etmektedir. Saraydüzü gibi sürekli göç veren Kadışehri’nin kaderi 2009 yılında başlatılan bir proje ile değişmiştir. Kabalı köyünde uygulamaya konulan “Deveci Havzası Meyvecilik Entegrasyon Projesi” ile köydeki araziler birleştirilerek Türkiye’nin en büyük meyve bahçesi oluşturulmuştur. Bu ekonomik atılım ile ilçeye tersine göçler başlamış daha da önemlisi dekar başına gelir 5 katına çıkmıştır.

Peki, bu başarı Saraydüzü’nde de sağlanamaz mı?

KUZKA olmak üzere çeşitli devlet kurumları tarafından Saraydüzü için raporlar hazırlanmıştır. Bu raporlarda ilçemizin meyve yetiştiriciliğine oldukça elverişli olduğu belirtilmiştir. Hatta hazırlanan raporlarda Saraydüzü’nde meyve yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi gerektiği vurgulanmıştır. Anlaşılacağı üzere Saraydüzü’nde böyle bir projenin hayata geçirilmesi mümkündür. Fakat böyle bir proje için en başta çalışan ve düşünen bir siyasi otoritenin olması gerekmektedir.

Ata topraklarında yaşamak her vatandaşın en temel hakkıdır. Bunu sağlamak ise başta halkın idaresi ile seçilen siyasilerin görevidir. Araştıran, çalışan ve uygulayan bir siyasi anlayışla Saraydüzü için her şey mümkündür.”

Ferdi Canoğlu

 

saraydüzü
saraydüzü
saraydüzü
saraydüzü