logo

PKK’nın Katlettiği Sinop’lu Tıp Öğrencisinin Ailesine 242 Lira Maaş Bağlandı

5 Aralık 2019 Bombalı saldırıda yaşamını yitiren Sinop’lu Berkay Akbaş’ın anne ve babasına gönderilen yazıda kendilerine  121’er lira maaş bağlandığını bildirdi. “Teröre bulaşırsanız keseriz” diye de uyardı.

 

10 Aralık 2016 İstanbul Beşiktaş’ta 46 kişinin öldüğü terör saldırısının ardından 52 milyon lira bağış toplandı. Bu paranın hayatını kaybeden genç tıp öğrencisi Berkay Akbaş’ın ailesinin başvurusu üzerine adresi ve yöneticileri belli olmayan Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’na aktarıldığı ortaya çıktı…

PKK bombasıyla ölen Berkay için bu bedel biçildi

Sinop’ta yaşayan Akbaş Ailesi’ne, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkındaki Kanun kapsamında yapılan işlemlerde ise  bir skandala imza atıldı. Sinoplu Akbaş ailesi’ne bu yasa kapsamında İstanbul Valiliği bünyesinde oluşturulan Zarar Tespit Komisyonu tarafından 33 bin 621 lira 30 kuruş tutarında tazminat ödenmesi teklifi yapıldı. Ancak dava açmamaları şartı talep edildi.

‘200 BİN AL, DAVA AÇMA’ DEDİLER

Aile bu tutarı kabul etmedi. Anne Zeynep Akbaş ile baba Salim Akbaş’a terör saldırısında oğullarını kaybettikleri için ayrı ayrı 121 lira 96’şar kuruş aylık bağlandı. Anne ve baba Akbaş, bu parayı her ay iki tıp öğrencisine burs olarak veriyor. 121 lira 96 kuruş, Berkay’ın ticari hayatı olmadığı gerekçesiyle 1 günlük sigortalılık üzerinden hesaplanarak belirlendi.

 

sözcü

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ