Örnek Resim

logo

26 Aralık 2021

Molla Kasım Yazdı : Anlamakta Zorlanıyorum


admin
ezgifm@hotmail.com
Anlamakta zorlandığım konulardan biridir; şu özelleştirme hikayeleri. Eski yıllarda kamu iktisadi devlet teşekkülleri vardı. Fazla personel çalıştırdığı için zarar ettiğinden bahsedilerek tamamına yakını özelleştirildi. Hatta bazılarının kasalarında çıkan para özelleştirme bedelinden bile daha fazlaydı.
Diyelim ki; Devletin üretmesinin artık bir gereğinin kalmadığı, özel sektördeki birçok girişimle de tamamen rekabet şartlarının doğduğu alanda hizmet üreten bazı kurumların satılmasını da anlayabiliriz anlamasına da, ziraat ta, hayvancılıkta, sanayi de, enerjide, iletişim de ve ham madde üreten bu nedenle de ürdü girdi maliyetlerini doğrudan etkileyen kurum vb.nin satışını kesinlikle yanlış buluyorum.

Molla Kasım Yazdı : Anlamakta Zorlanıyorum

Otokontrol sistemi olmadan da zaten olmaz. Kanunlar, genelgeler, tebliğler yerinde, ihtiyaca ve zamanına göre üstelikte yasal boşluklar da bırakılmadan çıkartılmak zorundaydı. Yalnız anlamakta zorlandığım bir diğer konu da; madem ki fazla personel, kamu zararına neden oluyor du, o halde o kamu zararına neden olduğu bahane edilen personel neden başka kamu kurumlarına aktarıldıktan sonra ben yiyemedim sen ye der gibi küçük maliyetlerle özel sektöre veya kartel oluşturacak özel ya da tüzel kişiliklere satışı yapıldı.
Zira bir çoğunun arsa değeri bile fabrika değerinin çok çok üzerindeydi. O günkü şartlarda bu kurumların istihdam yaratmak için kullanıldığı zaten biliniyordu. Liyakatsiz ellerle de yönetilmiş olabilir. Bu gün de iş kur, işçi prim desteği vb üzerinden değişik şekillerde istihdam şekilleri oluşturulup benzeri destekler sağlanmıyor mu? Liyakat meselesiyse bu ülkenin kanayan yarası zaten. Bir diğeri bu personel yükünün hafifletilmesiyle bu kurumların zarar etmelerini önleyecek tedbir alınabiliyor idiyse bir çoğu tekelleşmenin önüne geçecek, sanayiye ham madde üreten, sanayi ve ziraat gibi alanlardaki en önemli girdi maliyetini etkileyecek olan bu kurumlar personel yüklerini devlet hafiflettikten sonra yüzde yüz kar edecek hale getirilip iç ve dış para babalarına satışının yapılması doğru bir metot muydu?
Eee adam tabi böylece serbest piyasa ekonomisinin şartlarından da yararlanarak fiyatları değişik bahanelerle artırır durur. Yasal boşluklardan da yararlanıp istikrarsızlığa ve yüksek fiyat artışlarıyla da girdi maliyetlerinin artmasına ve üretim kaybına da elbette neden olabilir. Siyasileri de sallar elbette. Olan da yine Devletin parasına, garip gurabanın sofrasına olur. Mesela aklıma gelenlerden bakır işletmeleri, demir çelik işletmeleri, gübre sanayi, yem sanayii, şeker fabrikaları, tüpraş, azot sanayii, petkim, aliminyum tesisleri, enerji dağıtım a.ş.ler, çimento fabrikaları ve bu gibi saymakla bitirilemeyecek can damarı durumundaki kurumların satışı sonrasında ve kontrolün devlet elinden çıkması neticesinde izah edilemez gerekçelerle bu kururmların ürettikleri mallar tarihinin en yüksek fiyat artışlarına neden olunmadı mı?
Daha da artarak devam ettiği için veya fiyatlar yükseldiği yerden geriye düşmediği için de enflasyona tavan yaptıracağı da aşikar. Devletin fiyat kontrolünü sağlayabileceği, girdi maliyetlerini kontrol edebileceği bu kitlerinin özele satışıyla da fahiş fiyat artışlarına dur diyecek mekanizma yok edilmiş olmadı mı? Şimdi açılan tarım marketleri yüksek fiyat artışlarından vatandaşın daha az etkilenmesi düşünülerek açılmadı mı? Demek ki ipin ucunu kaybetmemek gerekmekteymiş. Bu konuda yalnız garibime giden şey ise; Kamunun, Belediyelerin, Özel idarelerin bir sürü boş ve uygun yerleri varken yüksek sayılabilecek kiralarla tarım marketlerin yer kiralamasını da anlayamıyorum. En azından kira maliyetleri ürün fiyatlarına daha az yansırdı diye düşünüyorum. Veya 3-5 kişi daha fazla istihdam edilirdi. Sorumluluk mevkiinde bulunanlar bunları görmüyorlar mı? Onu da anlayamıyorum.
Yanlış bulduğum bu tür özelleştirmeler neticesinde: Karteller oluşturulmadı mı? Tekelleşmeler oluşturulmadı mı? Serbest piyasa ekonomisi adı altında vahşi kapitalizmin bütün kuram ve kurallarıyla işlemesinin önü açılmadı mı? Gübre fiyatları artıyor, Doğalgaz ve akaryakıt fiyatları artıyor, Un, Şeker vb temel gıda ürünlerinin fiyatları artıyor. Altın ve döviz konusuna hiç girmeyeceğim. O daha farklı bir alan. Temel gıda ürünlerinin ve sanayi ürünlerinin maliyetlerini katlatacak kartelleşmenin de etkisinde ki bu anormal fiyat artışları enflasyonu patlatmayacak mı? Üretime engel teşkil etmeyecek mi? Veya üretilen ürünlerin maliyetlerini yükseltmeyecek mi? Aslında ülkenin bağımsızlığını bile tehlikeye sokacak, üretim, tedarik vb. sıkıntılar neticesinde kaos ve kargaşaya neden olabilecek, istikrarı bozacak bir durum doğurmaz mı? Devalüasyonun nedeni olmayacak mı? Zenginin daha zengin, fakirin daha da fakirleşmesinin sebebi olmayacak mı? Gelir dağılımındaki uçurumu daha da açmayacak mı?
Bütün bu olan bitenleri don ve basma fabrikasının özelleşmesindeki, tekel, turban, otel vb.gibi birkaç grubun özelleştirmesindeki anlaşılabilir mantığı, özelleştirmenin geneli için, özellikle de can damarı kurumları için de doğruydu diye savunmak kime ve ülkeye ne kazandıracak. Nasrettin Hoca’nın hırsız hikayesinde ki gibi ev sahiplerinin hiç mi suçu kabahati yok. Alt yapı sadece yol, su, elektrik, köprü, tünel vb. şeylerden ibaret değildir. Yasal düzenlemeler, genelgeler, denetim mekanizmaları, ceza, müeyyide ve teşvikler de anlayana birer altyapıdır. Hammadde temini ve ulaşımının kolay ve daha az maliyetli hale getirilmesi de sanayinin, ziraatçilik, hayvancılık ve benzeri alanların en önemli altyapı hizmeti değil midir? Bazı deprem bölgelerinde; bazı binalardaki taşıyıcı kolonlarının kesilmesi sonucunda binanın mukavemetinin azalması neticesinde herkesi üzen büyük mal ve can kayıplarının yaşandığına şahit olmuyor muyuz? Ülkede de bu tür ana taşıyıcı kurum ve kuruluşlardaki yönetim isabetsizlikleri ve el değiştirme şekillerinde ki en ufak yanlış uygulamaların bile Devlete ve millete faturası tahmin edilemeyecek kadar ağır olur ve oluyor da. Ümit ediyorum ki çözüm ve çareler üretmek için uykusunu 3-4 saate indiren, çalışkan, liyakatli işini ibadet aşkıyla yapan, emanet ve ehliyete sahip, yapılan yanlış ve eksikliklerden doğru dersler çıkartacak, gerek kamu ve gerekse de siyasetteki ehil yönetici durumunda olanların çok daha fazla duyarlı ve sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gerekmektedir.
Etmeyenin ne siyasilere ve ne de ülkeye hiçbir yararı dokunmaz. Aynı geminin yolcularıyız. İktidarına da muhalefetine de büyük sorumluluklar düşmektedir. Vatandaşlara da benzeri sorumluluklar zaten düşmektedir. Vatan sevgisi, hamasi nutuklarla olmaz. Vatanını seven yangına benzin dökmez, yangını söndürür, veya söndürülmesine yardım eder. Seçim zamanına kadar Devletin ve Milletin yanında durmak gerekmektedir. Zaman birlik beraberlik zamanıdır. Sandık öne geldiğindeyse vatandaş aklı selimle ne yapacağını bilir, demokratik hakkını da kullanarak ya devam der veya siz artık dinlenin der zaten.
Hakkımız da her şeyin hayırlısı olsun.
Gölge Adam’a yaz

boyabat_gozde_avm_kinfeksiyon_bim_a101_sok_ruhi_kardelen_kampanyalar_aakkabicilar_kunduracilar.gif

Etiketler: » » » » » » » »
Share
boyabatbadanaboya_boyabatdekorasyon_boyabatduvarkagiti_boyabatparkeisleri_boyabatyerdosemeleri_boyabatpvcdograma_boyabatsimsirdekorasyon02000999.gif
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boyabat’ta Kontrolden Çıkan Kamyon Şarampole düştü

  19 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  19 Ocak 2022 Boyabat Ayancık arasında seyir halinde bulunan kamyonet kontrolden çıkınca şarampole yuvarlandı Boyabat-Ayancık arasında  34 VY 297X plakalı  kamyonet yoğun kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda sürücü hakimiyetini kaybetmesi üzerine Boyabat Ayancık kavşağına 1 km mesafede yaklaşık 4  metelik şarampole girdi. Yan yatarak duran  kamyonetin sürücüsü kendi imkanları ile aracından çıktı. Meydana gelen trafik kazasında maddi hasar  oluştu ...
 • Boyabat’ta Otomobil Yayaya Çarptı 1 Yaralı

  19 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  19 Ocak 2022 Boyabat Yeni Mahallede bir yaya karşıdan karşıya geçmek isterken otomobil çarptı. Edinilen bilgiye göre,  Akşam saat 17.00 sıralarında Boyabat Yeni mahallede yolun karşı istikametine geçmek isteyen bir vatandaşa,  Boyabat'tan Yeni mahalle istikametine seyir halinde bulunan 19  SE 15X plakalı otomobil çarptı. Olayın 112 sağlık ekiplerine haber verilmesi üzerine kaza yerine intikal eden sağlık ekipleri yaralı yayaya olay yerinde yaptıkları ilk ardım sonrası tedavisi için Boyabat 75. yıl devlet hastanesi acil servisine kaldırdılar....
 • Boyabat Şık Ayakkabı Hizmetinizde…

  19 Ocak 2022 Genel, Tüm Manşetler

  ***Boyabat Gözde Giyim ve Şık Ayakkabı Dünyası 2022 yılında gözde mekânlarınız olacak ***Yeni hizmete girin Boyabat'ın en seçkin ayakkabı satış noktası olan Şık Ayakkabı Dünyasından mp düz ve ortopedik bay, bayan ve çocuk ayakkabıları, bot, çizme, spor ayakkabılarını en cazip fiyatlara alabilir  Sağlıklı bi şekilde kullanabilirsiniz ------Yine Boyabat'ın en büyük mağazalarından olan Gözde giyim mağazamızdan 2022 yılı kış ve bahar ayına özel getirmiş olduğumuz bir birinden zengin bay bayan çocuk giyim çeşitlerini bulabilir. En uygun fiyatl...
 • Şükrü Baş sinyali verdi: Boyabat’ta Değişim şart!

  19 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  19 Ocak 2022 Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerine günler kala kar ve tipiye rağmen aday Şükrü Baş ve ekibi esnaf ziyaretlerini kesmediler 22 Ocak 2022 tarihinde Boyabat Kültür Merkezi Konferans salonunda yapılacak olan Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlık seçimi için Adaylardan Şükrü Baş çalışmalarını ve esnaf ziyaretlerini tüm hızı ile sürdürüyor. Esnafları ve Sanatkarları işyerlerinde ziyaret eden başkan adayı Şükrü Baş"Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları konusunda nelerin yapılması gerektiğini, nelerin eksik oldu...