logo

Her ilçe yapMIŞ, durağan bakMIŞ!

13 Ocak 2021 CHP Sinop milletvekili Barış Karadeniz Durağan’da sanayi esnafın gezdi dert dinledi. Karadeniz, Durağan ziyaretinde Durağan Esnaf ve sanatkârlar  ve Ulaştırma Hizmetleri Odası Başkanlığı nı , Durağan Esnaf ve Kefalet Kredi Kooperatifi’ni ziyaret ederek sorunlar hakkında bilgi de aldı. Oda Başkanı Necati Topçu; esnafın sıkıntılı ve siftahsız günler geçirdiğini belirterek hem ekonomik olarak hem de dükkanının açamayan evine para girmeyen esnaf gruplarının olduğunu ifade etti.

 Kefalet Kredi Kooperatifi başkanı Mustafa Ünlü’de  4.5 olan faiz oranlarının 8.5’a çıktığını ama en uygun krediyi de halen kooperatifin verdiğini belirterek; “pandemi döneminde vatandaşımızın  derdine çare olmak için uğraşıyoruz. Faizlerin inmesi ile talep daha da artacaktır. Vatandaşımızı elimizden geldiği kadar geri çevirmemeye çalışıyoruz” dedi.

İTHAL EDİLİRKEN ÜRETİCİ KAZANMAZ!

Karadeniz; kefalet kredi  kooperatiflerinin esnafların can damarı olduğunu vurgulayarak “Kooperatifin kredileri aslında yatırım  yapmak için çekilir. Fakat ülkemizde borçları kapatmak ya da başka kredi kartlarının borcunu ödemek  için alınır hale gelmiştir. Halk arasında borçları takla attırmak olarak anılan bu sistem maalesef esnafımızın başvurduğu ve her geçen gün faizlerle yeninden borçlandığı bir yapıya dönüşmüştür. Esnafımız borç yükünden ve faiz sarmalından kurtulamıyor. Faizlerin daha aşağılara çekilmesi en azından bu dönemde  %6 lık seviyelerde tutulması gereklidir. Bende vekil olarak  bunun için çalışma yapacağım. Ülkemizin asıl ihtiyacı olan üretim ekonomisidir. Her şey ithal edilirken  çeltik üreticisi satıcısı çiftçimizin kazanması mümkün değildir. ” dedi.

SANAYİ Sİ OLMAYAN DURAĞAN CAN ÇEKİŞİYOR!

 Karadeniz’in Durağan’da ki esnaf ziyaretinden en çok istek  alan  konu sanayi sitesi ve istihdam olurken şikayet edilen konunun ise orman kesimi olması dikkat çekti. Ziyaret edilen sanayi esnafı siyasileri her dönem söz vermelerine yapmadıkları sanayi sitesi ile ilgili olarak şikayetlerini dile getirip yapılacağına inanmadıklarını belirtmesi dikkat çekti. Bir sanayi esnafı; “1973’de Boyabat’tan Durağan’a geldim. O gün bu gündür halen yapılacak! her dönem tamam diyorlar ama yapmıyorlar diye sitem ederken diğer bir esnaf ise ‘ Bu gün yine gündeme geldi. Yapılacak diyorlar. Ama nereye? Günde 50 aracın bile geçmediği Durağan çöplüğünün olduğu yere. Bizi yine çöpe layık gördüler” diyerek vekilden konunun takipçisi olmasını istedi.   Karadeniz; “ gelen talepler ve isteklerle ilgili olarak é ben bir açıklama yaptım ‘ hizmet noktasında Durağan Türkiye’nin en geri kalmış ilçesidir’ diye görüyorum ki az bile söylemişim. İlçe merkezinde sanayi esnafı can çekişiyor. Bir kısmı dükkân sahibi ile bir kısmı da işsizlikle mücadele ediyor. Sanayii olmadığı için esnaf bıkmış durumda. Ama anlamadığım bu kadar şikâyet edilen ve bu kadar bıkkın olmalarına karşılık her seçim döneminde AKP’ye verilen oylar ise dikkat çekici. Bu gün Erfelek’te sanayi sitesi bitti. Ayancık 2. Sanayi sitesine başladı. Boyabat organizeyi yaptı, 2. Kısmı yaptı. Türkeli bitiriyor. Ama Sinop’un bir zamanlar en canlı ve ekonomisi güçlü olan ilçesi Durağan tükenmiş can çekişiyor. Durağan önce şuna kara vermeli heyecanını yitirmiş, Durağan’ı oy deposu olarak gören ama sadece bina yapıp binayı hizmet olarak gören zihniyetle mi yoluna devam edecek ya da değişimi mi zorlayacak. Değişimi başlatanla Ayancık Dikmen, Türkeli, Erfelek nasıl değiştiyse bizimle Durağan’da değişir. Biz iktidar olalım sözümüz söz Durağan eski, günlerine tekrar dönecek. Çünkü biz insana ve üretime yatırım yapıyoruz” dedi.

 Birçok vatandaş ve esnaf ise ormanların sürekli kesim haline girdiğini çok büyük kesimlerin olduğunu, Durağan’ın etrafını saran ormanların kesimle yok olduğunu ifade ederek incelemesini ve konuyu gündeme getirmelerini istemeleri üzerine; “bu konuyu da inceleyeceğiz. Orman milli servettir. Para için yağmurun kaynağı, canlıların yaşama alanı vatandaşların nefes almasını sağlayan ormanların neden bu kadar kesime girdiğini Yeşil Durağan’ın çorak hale getirilmesinin amacını soracağız.” Dedi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ