Başlık
Başlık

Hastaneler Acil Servisleri Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

Hastaneler Acil Servisleri Hakkında Bilgilendirme Yapıldı Sinop İl Sağlık Müdür V. Uzm. Dr Yalçın ATLI Sinop ili Hastane acil çalışmaları hakkında açıkla bulundu:

03 Ağustos 2022 95 views 0

Hastaneler Acil Servisleri Hakkında Bilgilendirme Yapıldı

 

Sinop İl Sağlık Müdür V. Uzm. Dr Yalçın ATLI Sinop ili Hastane acil çalışmaları hakkında açıkla bulundu:

Sinop İli hastanelerimiz acillerinde, gelen hastalarımız değerlendirilerek, yaşamsal tehlikesi olan hastayı zaman geçirmeden tanımlama ve acil girişim sağlama, Kritik yaşamsal tehlikesi olmayan hastanın bakımını uygun alana yönlendirerek kolaylaştırma, etkin verimli personel sağlama amacı ile triaj sistemi uygulanmaktadır. Bu sisteme göre alanlar aciliyetine göre Kırmızı, Sarı ve Yeşil alan olarak belirlenmiştir.

 

Kırmızı Alan: Birinci derecede önceliği olan ve hemen girişimde bulunulması gereken hastalara müdahalenin yapıldığı alandır. Hastanemizde kırmızı alana giren hastaya anında müdahale edilmektedir. Ambulans ile getirilen hastalar ambulansta kırmızı alan olarak tesbit edilmişse direkt acil girişin yanındaki diğer alandan müdahalenin yapılacağı alana alınır. Bu alanda en uzun hasta 10 dakika bekleyebilir. Sinop Atatürk Hastanemiz de son bir haftalık verilere bakıldığında (27 Temmuz 2022-02 Ağustos 2022) bu süre 1 dakikanın altındadır. Çoklu travmalar, kardiyak arrestler (kalp masajı yapılması gereken hastalar) bu gruba örnek verilebilir.

Sarı Alan: İkinci derece (2 saat içinde bakılacak) önceliği olan hasta grubudur. Hayatı tehdit etme olasılığı, uzuv kaybı olasılığı olan hastalar bu grupta değerlendirilir. Sinop Atatürk Hastanemiz de son bir haftalık verilere bakıldığında (27 Temmuz 2022-02 Ağustos 2022) sarı alandaki hastalara müdahale zamanı ortalama 15-20 dakika civarındadır. Fakat bu alanda ki hastalarımız müşahade alanında çoğu zaman serum ve takviye tedaviler ile tedavi süresince bir süre bekletilmektedir. Hastanemiz sarı alanında günlük yaklaşık olarak 150 hasta muayenesi gerçekleşmektedir.

Yeşil Alan: Üçüncü derece (4 saate kadar bekleyebilir) önceliği olan hastalardır. Bu grupta da ayaktan başvuran durumu stabil olan, ayaktan tedavisi sağlanabilecek olan hastalar yer alır. Son bir haftalık verilere bakıldığında (27 Temmuz 2022-02 Ağustos 2022) yeşil alandaki hastalara müdahale zamanı ortalama 20- 25 dakika civarındadır. Hastanemiz acil servisi yeşil alanında günlük ortalama 450-500 hasta muayenesi yapılmaktadır.

Muayene olan hastalarımız klinik durumlarına göre kan tahlilleri, röntgen, MR, tomografi vb tetkikler istenebilmekte ve bunlar sonuçlanana kadar belli bir zaman geçmektedir. Sonrasında hastalarımızın bazılarına müşahade alanlarında tedaviler yapılmaktadır.

Hastane acillerimizde önemli husus hastalarımızın özellikle kırmızı ve sarı alan tanımına girenlerin mağdur edilmemesidir. Acil uzmanlarımızla yaptığımız toplantıda bu konuda hassas olduklarını ve kesinlikle aciliyeti öncelikli olan hastalara hızlıca müdahalede bulunduklarını belirtmişlerdir.

Atatürk Devlet Hastanesi acilinde özellikle yeşil alanda oluşan zaman zaman yoğunlaşma Çocuk acil alanımızın Pandemi olarak kullanılması ve yetişkin acil bekleme alanımızın bundan dolayı yeterli gelmemesidir. Bunu içinde Fizik Tedavi Ünitelerimizi Eski hastanemiz tadilat ve düzenleme Ağustos ayı sonunda bitirilip taşınınca taşınılan alanlar acile dahil edilip çözülecektir.

Polikliniklerimizde zaman zaman akut ve acil öngörülemeyen sıkıntılar yaşayabilmekteyiz. Covit, cenaze, düğün, doğum, yıllık, izin, diğer hastalık vb. Yöneticilerimiz hemen devreye girmekte mağduriyet oluşmaması ya da en aza indirilmesi için çalışmalar yapmaktadırlar.

İlçelerimizde Acillerimizde genelde 2 hekimimiz acilde bulunurken Atatürk ve Boyabat Hastanelerimizde bu sayı 4 bazen 5’ e çıkarılmaktadır. Yeşil alan sarı alan ve kırmızı alanlarda hekimler müdahalede bulunmaktadır. Bir de Covit-19 hastaları içinde ayrı bir personel ve ekip bulundurulmaktadır.

Hastalarımıza ve yakınlarına çalışanlarımıza göstermiş oldukları anlayış ve sabır dolayısıyla, Hastanelerimiz de hizmet veren tüm ekip arkadaşlarımıza vermiş oldukları hizmet ve anlayışları dolayısıyla, Tüm yönetici ekiplerimize sahada çalışan personellerimize destek olarak onların çalışma şevk ve motivasyonlarını arttırmaya çalıştıkları onların istek ve taleplerini dinleyerek çözüm ürettikleri için ve bize bu yolda bu ulvi görevde taş üstüne taş koyabilmek için destek olan herkese yürekten teşekkür ederim.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler