Başlık
Başlık

GÖLGE ADAM YAZDI :YANGIN VAR YANGIN

GÖLGE ADAM YAZDI :YANGIN VAR YANGIN Geçen gece akşam haberlerinde çok ilginç bir haber izledim. Yükü bayram şekeri olan bir kamyon yoldan çıkıp kaza yapıyor.

29 Nisan 2022 31 views 0

GÖLGE ADAM  YAZDI :YANGIN VAR YANGIN

Geçen gece akşam haberlerinde çok ilginç bir haber izledim. Yükü bayram şekeri olan bir kamyon yoldan çıkıp kaza yapıyor. Yan yatan kamyondan bayram şekerleri etrafa saçılıyor ve kamyonun şoförü de aracın içinde sıkışmış durumda.
İnsanlar koşarak geliyorlar. Yüzlerce insan. Sanırsınız ki kamyonda sıkışan şoförü sıkıştığı yerden kurtaracaklar ve sanıyorsunuz ki bu Milletin değerleriyle, yardımlaşma ve dayanışma ruhuyla kazaya yardım edecekler
Üzülsem mi, utansam mı? Ben de bilemedim. O kadar insan, yüzlerce insanın kaza falan umurunda değil, ganimet malı gibi şeker toplamakla meşguller. Ana baba günü gibi. Kimisi bulduğu kovalara, kimisi bulduğu çuval benzeri örtünün üzerine onlarca kilo şeker toplamış. Yiyeceğin bir kilo bayram şekeri be adam. 30-40-50 kilo ve daha fazlası şekeri üstelikte parasıyla satın almış gibi kaza mahallinden araklayarak toplamak akıl alacak gibi değil.
Bu insanlara ne olmuş dedirten manzara. Üstelik te Ramazan ayında. Pes doğrusu.
Bu Milletin ordusu düşman beldelerinde, savaş anlarında bile içinden geçtiği üzüm bağından bir tane üzüm koparmadan geçerdi. O zaferler; kılıçla, duayla, imanla, inançla, emin ve güvenilir bir millet olmakla kazanılırdı.
Hangi kanalı açsanız: Kavga, gasp, güçsüze dayak, bıçak çekme, kadına şiddet, cinayet, etiket rezaleti, uçuk kaçık fiyatlardan mal satışı. Allah korkusu hiç kalmamış gibi.
Ne oluyor bize gerçekten ne oluyor.
Çalan çalana, talan eden, talan edene.
Kim ne bulursa, nereden bulursa haram helal bakmaz oldu.
Bu sokak çıkmaz sokak.
Sivri sineklerin bu kadar çoğalmasında gerçek neden ne? Merak etmiyor mu kimse? Avrupa’nın laboratuvar ülkesi olursak bu son kaçınılmaz olur. Bu toplum bu hale kolay gelmedi.
Bu haberler toplumdaki yangının habercisi dumanlar. Komşudaki yangın bizim evlere sarmaz mı zannediyor sunuz?
Aklıma Lut kavmi, Ad kavmi, Semud kavmi geldi. Onların helak olma gerekçeleri geldi.
Allah sonumuzu hayr eylesin.
Din adamları, Yöneticiler, Yönetmeye talip olanlar, Eğitimciler, Sivil toplum kuruluşları, Kanaat önderleri; bu toplumun inşaasındaki yanlışlıklara sessiz kalırsanız, toplumdaki bu bozulmaya neşter vurmazsanız, başarı ve iyilikler ödülsüz, suçlar da cezasız kalırsa bu yangın daha da büyür.
Mevlana’nın tabiriyle “ Nice insanlar gördüm üzerinde elbise yok. Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok”
Gönül köprüleri kuralım ve nesilleri erdemle inşa edelim.
Nuh’un gemisinin kurtuluş mekanı olduğunu haykırmazsanız, daveti Nuh’un gemisine (Hazreti Muhammed’in (s.a.v.) Kuran Ahlakına, Erdemli bir insan topluluğunun oluşumuna, Emanete) yapmazsanız, bu sel sizlerin de nesillerinden (Lut’un hanımı gibi, Nuh’un hanımı ve oğlu gibi) daha çok insanı Cehennem’i Zümera’ya yolcu yapar. Dünyasını da ahiretini de Cehennem’e çevirir.
Dumanlar, yangının habercisidir. Yangın büyümeden, söndürülemeyecek hal almadan herkes Allah için göreve.
Et kokarsa tuz ekerler de, Tuz da kokmak üzere
BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler