Başlık
Başlık

Gölge Adam Yazdı : Sıra Dışı Olmak

Gölge Adam Yazdı : Sıra Dışı Olmak Gölge Adam Yazdı : Sıra Dışı Olmak yöneticilikte alışıla gelmişlikle ilgili bütün ezberleri bozan bir Devlet adamı ve Süper Vali Recep Yazıcıoğlu’ndan başkası

21 Temmuz 2022 41 views 0

Gölge Adam Yazdı : Sıra Dışı Olmak

 Bugünkü yazımın konusu sıra dışı olmak ve ezberleri bozmak üzerine olacaktır. Ezber bozmak ne demektir onu açıklamakla yazıya başlayayım; “Birinin sahip olduğu önceki düşüncenin yanlış olduğunu göstermektir.” şeklinde sözlüklerde geçer.
*Ezber bozmak, kişinin hayatına soktuğu alışılmışlığın, günlük rutinin rahatlığının, her konu için basit bakış açısının yıkılmasıdır.
*Sıradan ve sürüden ayrılmaktır manalarında da kullanıla gelmiştir.

Gölge Adam Yazdı : Sıra Dışı Olmak

 O nedenle yazımın kahramanı da sıra dışı bir kişilik olan çalışkan, Ülkesi için kaymakam ve vali olarak çok değerli işlere imza atan ve yöneticilikte alışıla gelmişlikle ilgili bütün ezberleri bozan bir Devlet adamı ve Süper Vali Recep Yazıcıoğlu’ndan başkası değildi elbette. İşte o memleket sevdalısı, toplum insanı Recep Yazıcıoğlu’nun bir anısını okuyalım. Okuyalım ki sıra dışı olabilmek nasıl bir davranış gerektiriyor, birlikte anlamaya çalışalım.   

“Aydın Valiliği’ne atandığında, henüz üç dört günlük valiydi. Nazilli SSK Hastanesi ile ilgili bir şikayet kulağına geldi… Hiç vakit kaybetmeden tebdil-i kıyafet hastaneye gitti. Acil bölümünden içeri girdi ve görevli bir hemşireye “Başhekimin odası nerede?” diye sordu.
Hemşire şöyle bir baktı Yazıcıoğlu’na ve küçümseyici bir ses tonuyla “Üst kata çık, koridorun sonundan sağa dön, sondaki oda” dedi.
Yazıcıoğlu üst kata çıktı. Başhekimin odasını buldu. Kapısı açıktı ama başhekim odasında yoktu. İçeri girdi. Tam o sırada başhekim geldi ve “Buyurun ne istiyorsunuz?” diye sordu. Yazıcıoğlu, rahatsız olduğunu, tedavi olmak istediğini ama parası olmadığını söyledi.
Başhekim kendisine “Burası hayır kurumu değil, paran yoksa tedavi olamazsın” cevabını verdi. Yazıcıoğlu, “Devletin görevi vatandaşına bakmak değil mi doktor bey?” dedi. Başhekim sinirlendi ve Yazıcıoğlu’nu odasından kovdu.
Sessizce aşağı indi, hastanenin iki sokak arkasında bekleyen makam aracına bindi. Arabada onu bekleyen yardımcısına “Gerekli yazışmalar hemen bugün yapılsın yarın görevden alınma yazısını kendisine bizzat ben vereceğim” dedi…
Ertesi gün bu sefer resmi giyimli, kravatlı, takım elbiseli olarak elinde bir kağıtla hastaneye gitti…
Bu sefer makam aracı hastane girişine kadar geldi…
Herkes şaşkındı… Dün gördükleri yamalı pantolonlu, kasketli, yırtık gömlekli adamın meğerse yeni atanan Aydın Valisi olduğunu gördüler. Vali hiç vakit kaybetmeden başhekimin odasına çıktı, içeri girdi.
Başhekim dona kaldı… “Siz? Ama siz!” dedi… Yazıcıoğlu, “Bugün itibariyle başhekimlik görevinden azledilmiş bulunmaktasınız” dedi ve elindeki görev azli belgesini uzattı. Peki! Sonra ne mi oldu? İstedikleri şeyleri ve tayinlerini yaptıramayanlar Vali’yi Ankara’ya şikayet etti ve Yazıcıoğlu Aydın’dan Erzincan’a gönderildi.
Daha, daha sonrasında ne mi oldu?
Ezberleri bozmaya devam etti ama “Şüpheli Bir Trafik Kazası” sonrası hayatını kaybetti. Aslında malum da! Ama bu bir kaza mıydı başka bir şey mi henüz aydınlatılamadı ve aydınlatılacak gibi de görünmüyor.
Bu ülkenin bürokratı, bilim adamı, siyasetçisi velhasıl içinde gerçek Allah korkusu ve Vatan aşkı bulunup, kul ve kamu hakkından korkan her sorumlusunun sıra dışı olmak ve ezberleri bozmak gibi Kulluk ve Vatan borçları vardır. Koltuk ısıtmaya ve yandaş kollamaya değil.
Yoksa Dünya’da da kaybederiz, ahirette de.!
Gölge ADAM Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler