Başlık
Başlık

GÖLGE ADAM YAZDI :PRANGA

GÖLGE ADAM YAZDI :PRANGA “Küçük kızın babası, özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir ülkede ve en ağır siyasi cezaların verildiği bir hapishanede düşünce suçundan mahkumdur. Her hafta sonu da kız, annesiyle birlikte babasını ziyaret için hapishaneye gitmektedir.

08 Eylül 2022 14 views 0
“Küçük kızın babası, özgürlüklerin kısıtlı olduğu bir ülkede ve en ağır siyasi cezaların verildiği bir hapishanede düşünce suçundan mahkumdur. Her hafta sonu da kız, annesiyle birlikte babasını ziyaret için hapishaneye gitmektedir.
Bir ziyaretinde babasına vermek için, özenerek bir resim yapar ve yanında götürür. Fakat kontrol esnasında yaptığı resim, hapishane kurallarına göre uygun bulunmaz.
Çünkü resimde çizdiği kuşların özgürlüğü temsil ettiğini düşünülmektedir.
Hapishanede özgürlük gibi düşüncelere ise asla yer yoktur. Bunun üzerine küçük kızın resmini oracıkta yırtarlar. Çok üzgün bir şekilde görüşmede kız; babasına resim yaptığını ama izin vermediklerini söyler.
Babası da; – Üzülme kızım, başka bir resim yaparsın. Bu sefer resminde çizdiklerine dikkat edersin, olur mu? der. Küçük kız, bir sonraki ziyaretinde babasına yeni bir resim yapıp götürür. Bu sefer resimde kuşlar yoktur. Bir ağaç ve üzerine siyah minik benekler çizmiştir. Bu sefer izin vermişlerdir.
Babası resme keyifle bakar ve sorar: – Hmmm! Ne güzel bir ağaç çizmişsin! Ağacın üzerindeki benekler ne? Elma mı bunlar? Diye sorar.
Küçük kız babasına eğilerek, sessizce: – Hşşşşt Baba! O benekler elma değil, ağacın içinde saklanan kuşların gözleri!. Der.”
Özgürlükleriniz sadece hapishanede değil, günlük yaşamınızda da bazı yasaklarla kısıtlanabilir. İnsanların davranışları ve en doğal insan hakları da zaman zaman yasaklanabilir. Ama zihinleriniz, düşünceleriniz hapsedilemez.
Onun için midir, nedir bilmem ama ilginç olan bir gerçek daha vardır. O da; Bir çok yazar ve şair en güzel eserlerini, fikirlerini; düşünceleri nedeniyle mahkum edildikleri hapishanede yazmışlardır.
Sınırsız özgürlük olması da elbette ki mümkün değildir. Çünkü özgürlükler, başkalarının özgürlüklerinin başladığı yerde biter. Bu sınır da; insanların bir arada barış ve huzur içinde yaşamalarını sağlamaktadır.
İslam’da da korunması gereken 5 temel hak vardır. Bunlar: Can, Din, Akıl, Mal ve Nesil emniyetidir. Bu haklar evrensel haklar olup, tüm insanlar için de geçerli ve gereklidir.
Bu temel hakları korumak ve korutmak bireylerin olduğu kadar yönetenlerin de asli görevlerindendir. İhlal edenler ise İlahi ikaza muhalefet ettiklerini ve zerrenin bile karşılığının olacağı hesap gününü asla ama asla unutmamalıdırlar.
Gölge Adam gördü - Pazartesi 08:57
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Başlık
Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler