Başlık
Başlık

Gölge Adam Yazdı : O KİM

Gölge Adam Yazdı : O KİM Aile; bir erkek ve bir kadının evlenmesiyle kurulan, anne-baba ve kardeşlerden oluşan en küçük toplumsal gruptur.

17 Kasım 2022 32 views 0

Gölge Adam Yazdı : O KİM

Aile; bir erkek ve bir kadının evlenmesiyle kurulan, anne-baba ve kardeşlerden oluşan en küçük toplumsal gruptur.

Aileler eskiden bir vücudun organları gibi, et ve tırnak misaliydi. Annenin eşi ve çocukları yanında yokken boğazından lokma geçmez, baba da; çocuklarım ve eşim yemedi diye hanesi dışında ikram edileni bile yemek istemezdi.

Avrupa’nın laboratuvar ülke olarak gördüğü Ülkemizde; ithal senaryolarla çevrilen çarpık ilişkili diziler, vurdu kırdılı aksiyon filmleri, iletişim çılgınlığı, topluma atılan formata aracılık yapan sosyal medya, yetersiz eğitim ve olumsuz çalışma ortamları yüzünden de maalesef alıştıra alıştıra aileler paramparça edilmeye devam edilmekte ve çocuklar da bu toplumsal afetlere maalesef ki, kurban edilmeye devam etmektedir.

Bu konu, çok uzun bir konu ve toplumun her bir bireyini de bizzat ilgilendirmekte olan bir konudur.
Ben gerçekten et ile tırnak olmuş ve eşini gerçekten çok sevmiş bir adamın hikayesini sizlerle paylaşmak istiyorum:
“Yaşlı bir adam, sabah erkenden evinden çıkmış yolda ilerlerken, bir bisikletlinin kendisine çarpması ile yere yuvarlanır ve hafifçe yaralanır.
Sokaktan geçenler, yaşlı adamı hemen en yakın sağlık birimine ulaştırırlar. Hemşireler, adamcağızın yarasına pansuman yaparlar, ama biraz beklemesini ve röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını kontrol edeceklerini söylerler.
Yaşlı adam huzursuzlanmış ve aceleci bir halde, tetkik istemediğini söyler. Hemşireler merakla acelesinin sebebini sorarlar. Adamcağız da: “karım huzur evinde kalıyor, her sabah onunla kahvaltı etmeye giderim, geç kalmak istemiyorum. “ der.
“Karınızın, siz gecikince merak edeceğini düşünüyorsunuz herhalde.” Der hemşirelerden birisi.
Adam üzgün bir ifade ile “ne yazık ki karım alzheimer hastası ve benim kim olduğumu bilmiyor.” der. Hemşireler hayretler içerisinde:
“Madem ki sizin kim olduğunuzu bilmiyor, neden her gün onunla kahvaltı yapmak için koşturuyorsunuz? “ o halde derler. Adam buruk bir sesle: “Ama Ben, O’nun kim olduğunu biliyorum.” der.
“Ama Ben O’nun kim olduğunu biliyorum” sözü değme yüreğin söyleyebileceği bir söz müdür sizce? Hani bizler bazen O, diyoruz ya; Unutmayalım ki O dediğimiz: eşimiz, hayat arkadaşımız, sırdaşımız, yol arkadaşımız, uğruna gözümüzü kırpmadan hayatımızı seve seve feda edebileceğimiz çocuklarımızın anne ya da babası, evlatlarının idolu, yaşam koçu, evimizin ekmek teknesi veya evimizin temel direği.
Varlığı ya da yokluğu birlikte paylaştığımız, karşı cinsteki Dünyanın en güzel, en temiz kalpli ve maskesiz tek insanı. Bizim için seçilmiş olan: İmtihanımızın vesilesi, Dünyanın en seçkin ve en güvenilir limanı, O aslında.
Felsefeciler “ Noktayı küçük görme, en son sözü o söyler” demiştir. Yıldırım, şimşek ve gök gürültüsü bile; iki bulutun çarpışmasından oluşur. Öfke gibidir. Sessiz kalmayı başarabilelim ki; Yaz yağmuru gibi kısa sürsün.
Unutmayalım ki; Yüklü bulutlardan ancak: dolu yağar, sicim gibi sağanak yağmur yağar, sel olur, afet olur, yakar yıkar ve büyük felaketlere neden olur. “Sabırla koruk helva olur, Dut yaprağı da atlas olur.” demiş atalarımız.
Öfkeliyken cevap vermemeye dikkat edeceğimiz gibi ilaveten şunlara da dikkat edelim: Üzüntülüyken karar vermemeye ve sevinçliyken de düşünmeden söz vermemeye dikkat edelim. Yoksa pişmanlıklara veya yeni hatalara neden olmuş oluruz.
Her aileye ömür boyu sürecek; sevgi, saygı, sağlık ve huzur dolu birliktelikler diliyorum.
Unutmayalım ki; sorumluluğumuz ve güvenilirliğimiz, herkesin kendisini ve muhatabının kim olduğunu bilmesinden geçiyor; O; Eşimiz, bizlerde; O’nun Eşi ve çocuklarımızın da rol modelleriyiz.
Gölge Adam Yazdı O Kim
BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler