Başlık
Başlık

Gölge Adam Yazdı : İLK KURŞUN

Gölge Adam Yazdı : İLK KURŞUN

03 Kasım 2022 26 views 0

Gölge Adam Yazdı : İLK KURŞUN

Gölge Adam Yazdı : İlk Kurşun Savaşın topla, tüfekle, işgal ve yağmalarla yapıldığı dönemlerden yani Kurtuluş Savaşı yıllarından tarihi bir olayı nakledeceğim:

“1919 yılının 17 Mayıs sabahı idi. Ödemiş’e bağlı Adagide bucağının Hacı İlyas köyünde yaşlı Ali Ağa, kahvehanesini yeni açmıştı. Biraz sonra mescitten çıkan müşteriler tek tek gelmeye başlamıştı. ilk olarak 90 yaşındaki Hacı Efe elinde tüfeği ile gelmişti.

– Ali bana çay ver, dedikten sonra yerdeki hasıra oturmuştu. Ali Ağa çayı verdikten sonra:

– Düşman Aydın’a gelmiş, buraya yaklaşıyormuş, dedi

– Ben de duydum, gece silahımla sabaha kadar köyde dolaştım, dedi Hacı Efe.

Ali Ağa:

– Düşmanın geçtiği yerleri yıkarak insanlara eziyet ettiğini duydum, dedi.

Köylüler korku içindeydi. Gençler ise düşmana karşı nasıl önlem almaları gerektiğini düşünüyorlardı.

Bu gençlerden Posbıyık Mustafa 17 yaşlarında iri ve güçlü bir gençti, Babası daha küçükken ona silah kullanmayı öğretmişti. Çevresindeki gençlere şöyle söylüyordu:

– Düşmanla kendimiz savaşmalıyız. Aramızda eli silah tutan herkes savaşmaya hazırlanmalı.

Tüm köy halkı, Posbıyık Mustafa Efe’yi destekleyince köy çevresine gözcüler yerleştirilmişti.

Nihayet beklenen gün gelmiş, gözcülerden düşmanın geldiğini gören genç bir çocuk, koşarak köylülere haber vermişti, Herkes ağaçların arkasında gizlenerek düşman askerlerini beklemeye başlamışlardı.

Posbıyık Mustafa Efe, Ali Ağa’nın torunu yetim Mehmet’ dönerek.

– Sen bayrağı alıp minareye çık ve hiç durmadan ezan oku, dedi.

O sırada düşman askerleri köye girmişti. En önde bayrak taşıyan bir süvari ve arkasında yine at üzerindeki komutanları kendilerinden çok emin bir şekilde ilerliyorlardı. Komutanı da diğer düşman askerleri izliyordu.

Düşman askerleri önce ezan okuyan yetim Ali’ ye ateş ettiler ama vuramadılar. Aynı anda Posbıyık Mustafa Efe de bir ağacın dalları arasından komutana ateş etmiş ve komutanı öldürmüştü. Diğer köylüler de düşman askerlerine ateş etmeye başlamışlardı.

Düşmanın hiç beklemediği bir durumdu bu. Düşman neye uğradığını anlayamadan, komutanlarının ölüsünü bile almadan kaçmak zorunda kalmıştı.

Posbıyık Mustafa Efe’nin düşmana attığı bu ilk kurşun, Kurtuluş Savaşının başlangıcı olmuştur.

Cumhuriyetin ilanından sonra Hacı İlyas köyünün adı “ilk Kurşun Köyü” olarak değiştirilmiştir.”

Yolu Ödemiş’e düşenlerin “İlk Kurşun Köyünü” ziyaret etmeyi ve Kurtuluş Savaşı anılarını dinlemelerini tavsiye ediyoruz.

Bu Kurutuluş Savaşı hatırasından gelelim günümüze.

Dönem dönem taktik ve strateji değiştiren sömürgeci devlet ve unsurlar hiç boş durmadı ve durmayacaklar da Meşhur bir atasözümüz vardır: “Su uyur, düşman uyumaz.” Bunu iyi bilmek ve uyanık olmak zorundayız.

Firavun döneminde yani sihir ilminin yaygın olduğu dönemlerde Cenabı Hak Musa as.ı peygamberlik ile görevlendirdiğinde Asa’sına da mucizeler ihsan etmişti.

“Sihirbazlar, Firavun ve Mısır halkının önünde yere birkaç değnek ve ip atmışlardı. Onlar da kıvrılıp yılan gibi görülmeye başlamıştı.

Ancak emr-i ilahi ile Musa as. asasını atınca, o, kocaman bir ejderha olup meydandaki bütün sihir aletlerini yuttu. Sihirbazlar, bu halin beşeri bir sanat ve marifet değil, ilahi bir mucize olduğunu anladılar ve secdeye kapandılar.”

Çağın mucizevi silahını (cep telefonları, sosyal medya, görsellik, algı, tv ve iletişim yayınlarını) çok iyi anlamak ve Allah’ın razı olacağı şekilde kullanmak ve Şeytani düzen peşinde koşanlarla, işbirlikçilerine karşı kurşun tesirindeki bu mücizevi silahın kıymetini iyi bilmek ve kullanmak zorundayız.

Selam ve dualarla “İman edenlere imanlarını tekrardan gözden geçirip bu vesileyle de şeytana kurşun atmaya devam ederek imanlarını tazelemelerini nasip etmesini” diliyorum

Gölge Adam Yazdı : İlk Kurşun

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler