Başlık
Başlık

Gölge Adam Yazdı : Bahanelere Yer Yok!

Gölge Adam Yazdı : Bahanelere Yer Yok! Herkes için gerekli olan adalet tarih boyunca bütün insanlığın en temel sorunlarından biri olmuştur.

03 Ağustos 2022 53 views 0

Gölge Adam Yazdı : Bahanelere Yer Yok!

Herkes için gerekli olan adalet tarih boyunca bütün insanlığın en temel sorunlarından biri olmuştur.
Nadir de olsa ismi adaletle anılan insanlar da olmuştur. Devletleri yönetenler; zaman zaman kendilerine veya zamana göre bu teraziyi oturtabilmek için yasal düzenlemeler yapmışlar veya girişimlerde bulunmuşlardır.
O teraziyi doğru tartacak olan yine insanın kendisidir. Ender insanlardan bazıları da gerek kanunlardan aldığı güç ve gerekse de vicdanlarında barındırdıkları adalet anlayışları nedeniyle adalet terazisini doğru tutmaya gayret sarfetmişlerdir.
Bunlardan, bilinen birkaç isimden birisi olan Süper bir yöneticinin Denizli gazetesi tarafından neşredilen bir hatırasını nakletmek istiyorum.


“Vatandaş bir işi için ilçedeki bir devlet kurumuna başvuruyor. Ama ne hikmetse bugün git yarın gel diye diye günlerce oyalanıyor.
O zamanlar ulaşım da sıkıntılı olduğu için köyden gelip giden vatandaş çok zorluk çekiyor.
En sonunda olay Kaymakam olan Recep Yazıcıoğlu’na intikal ediyor. Yazıcıoğlu da vatandaşı ve işi yokuşa süren memuru dinledikten sonra vatandaşın haklı olduğunu görüyor ve memura ceza veriyor.
Ne ceza verdiğini açıklamadan önce salonda bulunan bizlere dönerek, ‘Siz bu memura ne ceza verirdiniz’ diye sordu.
Kimisi uyarı dedi, kimisi kınama dedi, kimisi aylıktan kesme dedi ve en sonunda arka sıralarda oturan bir müdür kendinden gayet emin olarak ve tok bir sesle ‘Süreriz’ dedi.
Bunun üzerine Yazıcıoğlu, ‘Ulan nereye süreceksin? Adam zaten sınırda. Bir adım ötesi Ermenistan. Ermenistan’a mı süreceksin’ dedi. Salonda bazı gülüşmelerin ardından bir sessizlik oluştu.
Sessizliği Yazıcıoğlu’nun memura verdiği cezayı anlatması bozdu.
‘O memura, vatandaşı gereksiz yere oyalamasından dolayı köyden geliş gidiş parasını, vatandaşın ilçede harcamak zorunda kaldığı parayı ve bu gereksiz olaydan dolayı vatandaşın günlük yevmiyesini ödettim.
Vatandaş memnun kaldığı gibi memur da ondan sonra bir daha işini asla aksatmadı” dedi.
Ziya Paşa’nın meşhur bir beyti de bu yazının özeti olsun bakalım.
“Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler