Başlık

GÖLGE ADAM :VAKİ OLANDA HAYIR VARDIR.

Sarayına döner, etrafında kimsesi kalmamıştır. Aklına eski veziri gelir. Hapisten yanına getirtir ve olanları anlatır. Vezir yine der ki “Padişahım vaki olanda hayır vardır”  der. Padişah’ta “lan bunun neresinde hayır var ki” der.

20 Mayıs 2021 3 views 0

GÖLGE ADAM :VAKİ OLANDA HAYIR VARDIR.  Tarihin bir döneminde; Bir padişah ve vezirleri vardır. Vezirinin biri Padişahına karşı çok akıllı ve sadıktır.

Av merakları da olduğundan bir av sırasında vezir kazayla padişahın parmağını kopartır. Padişah bu duruma çok kızar. Vezir, vaki olanda hayır vardır sultanım der. Padişah daha fazla öfkelenir ve veziri hapse attırır.
 

Daha sonra ki bir zamanda yine avenesiyle ava çıkarlar ve bir vahşi Afrika kabilesinin eline esir düşerler. O kabile geleneğine göre vücudu sakat insanı yemezlermiş. Diğerlerini yani Padişahın yanındakileri yamyam olan kabile keser pişirir ve yer. Padişahı da parmağı sakat diye serbest bırakırlar.
 

Sarayına döner, etrafında kimsesi kalmamıştır. Aklına eski veziri gelir. Hapisten yanına getirtir ve olanları anlatır. Vezir yine der ki “Padişahım vaki olanda hayır vardır”  der. Padişah’ta “lan bunun neresinde hayır var ki” der.
 

Vezir de anlatır. Padişahım ben kazara senin parmağını koparttım hayır varmış bak der. Padişah kaşlarını çatar ve merakla dinler,” anlat bakalım hayır neresinde” der. Vezir “Sen beni hapse attın hayır varmış” der. Padişah yine ters ters bakar. Vezir “Padişahım sen yamyamlara esir düşmedin mi?” Padişah ”düştüm” der. “Peki, parmağın olsaydı seni yemeyecekler miydi?” deyince, Padişah vezire “valla haklısın” der. “Sonra padişahım, sen beni hapse atmasaydın ben de seninle beraber olacaktım ve sağlam olduğum için yamyamlar beni de yiyeceklerdi. Ben gidemedim, bak gördün mü? hayır varmış” der.
 

Padişah düşünür taşınır, gerçekten “vaki olanlarda hayır varmış” der ve tekrar vezirini hapisten çıkartarak  vezirliğine getirtir.

 

Hayatımızda bazen keşkeler, şöyle olsaydı böyle olmasaydı gibi sözler havada uçuşur durur. Çok arzu ettiğimiz bir şey olmaz veya bazen gecikir. Şer gibi gözüken işlerde ki hayırları da zamanla anlarız. Gözümüzde çok büyüttüğümüz, güvendiğimiz insanların bazılarının cüceliklerine, yalan dolanlarına  dahi şahit oluruz. Günah işlemek ve şeytana uymak ta elbette ki hayır yoktur ve masiyette de hayır aramamak gerekir.  İnsan hayatında aklı selim kullanılarak vaki olan durumlarda hayır aramak gerekir. Hatta Atalarımız da bir musibetin bin nasihattan daha evla olduğunu söylerken da aynı benzeri durumu kastetmişlerdir.
 

Velhasıl; Vaki olan da hayır vardır, mutlaka hayır vardır. Hayır gibi gözükenlerde şer olduğu gibi, şer gibi gözükenlerde de hayırlar gizlidir.

 

 

 

Kaynak: GÖLGE ADAM

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Başlık BaşlıkBaşlık
Vefat Edenler