Örnek Resim

logo

GÖLGE ADAM ; SOSYAL HAYATA BAKIŞTA EĞİTİMİN ÖNEMİ


admin
ezgifm@hotmail.com

Toplum mühendisliğinin en önemli unsurlarından biri, şüphesiz ki eğitimdir. Ben en önemlisi gördüğüm eğitim, öğretim ve sisteme bir vurgu yapmak istiyorum. Anlatılan tarihin gerçekliliği, gereksizlik ve yanlışlarıyla da şu an ilgilenmeyeceğim. Bu bilgilerin doğruluk ya da yanlışlıkları belge ve bilgilerle düzeltilebilir, ya da ilim adamlarının işi diyelim. Ben ce en önemlisi; Bu milleti ve toplumu oluşturacak olan bireylerin eğitim çağındayken, iş hayatına, ticaret hayatına, sosyal hayata, çevreye ve aile hayatına mutlaka eğitimle hazırlanmaları gerekmektedir.

boyabat_gozde_avm_kinfeksiyon_bim_a101_sok_ruhi_kardelen_kampanyalar_aakkabicilar_kunduracilar.gif
boyabat-kuryap-isi-sistemleri-taksitle-dogalgazkefilsiz-senetsiz-evkalmayacak.gif

 

Zorunlu eğitime de geçilmişken ilk dört yıllık eğitim döneminde görev alan başta öğretmenler olmak üzere, okullarda  görevli diğer görevlilerle kantin vb görevlilerinin dahi formasyonlarına ilaveten çocuk psikolojisi üzerine alacakları ilave takviye eğitimlerin de daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Fiziki mekan düzenlemeleriyse doğru ama  tek başına zaten yetersizdir. Rehberlik Danışmanlık hizmetleriyse daha fonksiyoner hale getirilmek zorundadır.

 

Bu orta öğretim için de, Lise öğrenimi için de geçerlidir.

 

Öğrencilerin ise  ergen psikolojisi ve özellikle de lise çağındaki öğrencilerinse gençlik psikolojisinin yanında, onları iş hayatı, aile hayatı, yüksek eğitim ve sosyal hayata da hazırlayan müfredat , ders ve eğitimlerle toplumun yetişkin bir bireyi olmalarını sağlamak gerekmektedir.

 

Tabi bu arada; öğrencilerin yeteneklerine göre de  branş seçimleri ve kabiliyetlerine göre de yönlendirilmelerini sağlayarak, yeteneklerinin değerlendirilmesini ve bunun kamusal alt yapısının da hazırlanmasını, kurumlar arası koordinasyonun da yasal zorunluluk  haline getirilmesini sağlamak gerekmektedir. Bu söylediklerime spor, sanat ve diğer benzeri alanlar da dahildir.

 

Halk Eğitim Müdürlükleri vb kurumlar da kesinlikle aktif hale getirilmeli, toplumsal ihtiyaçlara göre de eğitim ve öğretim temelli faaliyet göstermeleri mutlaka sağlanmalıdır.

 

Maalesef bugün kurulan 100 yuvadan 47 sinin boşanmayla sonuçlandığı bir durumla karşı karşıyayız. Yüzde 30 civarında da sıkıntıyla yürüyen, aile baskısı, çevre baskısı ve çocuklar hatırına yürüyen evlilikleri de sayarsak toplum açısından çok ciddi , hatta vahim bir durumla  karşı karşıya olduğumuzu görmezden gelmek mümkün değildir.

 

Bunların sonrasında yaşanan kadın cinayet ve vahşetleriyle, kişilik bozukluğu ve yetersiz eğitimin  neden olduğu toplum terörünü de  bunlara ilave edersek, nasıl bir sosyal hayata gençlerin, bireylerin acilen ve öncelikle eğitimle hazırlanması gerekmekte olduğunu  göz ardı edebilir miyiz?

 

Sosyal politikaların gözden geçirilmesi, aileler, sorunlu bireyler ya da sorumsuz fertlere yönelik, daha doğrusu toplumun bütün kesimlerini kuşatacak şekilde ivedilikle ve çok ciddi olarak rehberlik, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon  çalışmalarının da bilimsel temelli yapılması gerekmektedir. Oda ve STK.lara da bu konuda çok ciddi sorumluluklar düşmektedir. Suç, Ödül ve  Ceza sisteminin de mutlaka doğru ve yerinde kullanılması zorunluluğu vardır.

 

Çalışma hayatına, ticaret hayatına ve sosyal hayata da hazırlayıcı alt eğitimlerin de mutlaka eğitim çağında ve gereken oranda müfredatla verilmesi gerekmektedir. Bu konularda da adet yerini bulsun mukabilinde ki ders notlarının ötesinde, çok ciddi  bilimsel temelli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

 

Konu aslında toplumun en ciddi ve en önemli konularından biri olduğu için fazla detaylandırmadan, eğitimle ilgili bölümü üzerinden bir paylaşımda bulunmak istedim.

 

Burada yazdıklarımı Milli Eğitim Bakanı ve  yetkilileriyle diğer İlgili makamlar okuyacak değil elbette;

 

Fakat; İktisatta bir kural vardır; “HER ARZ KENDİ TALEBİNİ OLUŞTURUR.” Mantığında olduğu gibi,

 

Bizler de umuyorum ki; tersinden oluşturacağımız sosyal baskılar la  ilgilileri ve siyasileri harekete geçirip,

 

Öncelikle; Eğitim yönünden, sonrasında ise kitle iletişim araçları, basın medya, radyo, tv  vb.gibi alanlarda yapmaları gerekenler ve  sağlıklı bir toplum için atılması gereken adımları atmalarını sağlayabiliriz.

 

MUTLU, HUZURLU, BAŞARILI, RUHEN VE BEDENEN SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN Saygılarımla.

 

Kaynak: GÖLGE ADAM

Editör: Haber Merkezi

Etiketler: » » »
Share
boyabatbadanaboya_boyabatdekorasyon_boyabatduvarkagiti_boyabatparkeisleri_boyabatyerdosemeleri_boyabatpvcdograma_boyabatsimsirdekorasyon02000999.gif
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boyabat’ta Kontrolden Çıkan Kamyon Şarampole düştü

  19 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  19 Ocak 2022 Boyabat Ayancık arasında seyir halinde bulunan kamyonet kontrolden çıkınca şarampole yuvarlandı Boyabat-Ayancık arasında  34 VY 297X plakalı  kamyonet yoğun kar yağışı nedeniyle kayganlaşan yolda sürücü hakimiyetini kaybetmesi üzerine Boyabat Ayancık kavşağına 1 km mesafede yaklaşık 4  metelik şarampole girdi. Yan yatarak duran  kamyonetin sürücüsü kendi imkanları ile aracından çıktı. Meydana gelen trafik kazasında maddi hasar  oluştu ...
 • Boyabat’ta Otomobil Yayaya Çarptı 1 Yaralı

  19 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  19 Ocak 2022 Boyabat Yeni Mahallede bir yaya karşıdan karşıya geçmek isterken otomobil çarptı. Edinilen bilgiye göre,  Akşam saat 17.00 sıralarında Boyabat Yeni mahallede yolun karşı istikametine geçmek isteyen bir vatandaşa,  Boyabat'tan Yeni mahalle istikametine seyir halinde bulunan 19  SE 15X plakalı otomobil çarptı. Olayın 112 sağlık ekiplerine haber verilmesi üzerine kaza yerine intikal eden sağlık ekipleri yaralı yayaya olay yerinde yaptıkları ilk ardım sonrası tedavisi için Boyabat 75. yıl devlet hastanesi acil servisine kaldırdılar....
 • Boyabat Şık Ayakkabı Hizmetinizde…

  19 Ocak 2022 Genel, Tüm Manşetler

  ***Boyabat Gözde Giyim ve Şık Ayakkabı Dünyası 2022 yılında gözde mekânlarınız olacak ***Yeni hizmete girin Boyabat'ın en seçkin ayakkabı satış noktası olan Şık Ayakkabı Dünyasından mp düz ve ortopedik bay, bayan ve çocuk ayakkabıları, bot, çizme, spor ayakkabılarını en cazip fiyatlara alabilir  Sağlıklı bi şekilde kullanabilirsiniz ------Yine Boyabat'ın en büyük mağazalarından olan Gözde giyim mağazamızdan 2022 yılı kış ve bahar ayına özel getirmiş olduğumuz bir birinden zengin bay bayan çocuk giyim çeşitlerini bulabilir. En uygun fiyatl...
 • Şükrü Baş sinyali verdi: Boyabat’ta Değişim şart!

  19 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  19 Ocak 2022 Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimlerine günler kala kar ve tipiye rağmen aday Şükrü Baş ve ekibi esnaf ziyaretlerini kesmediler 22 Ocak 2022 tarihinde Boyabat Kültür Merkezi Konferans salonunda yapılacak olan Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlık seçimi için Adaylardan Şükrü Baş çalışmalarını ve esnaf ziyaretlerini tüm hızı ile sürdürüyor. Esnafları ve Sanatkarları işyerlerinde ziyaret eden başkan adayı Şükrü Baş"Esnaf ve sanatkarlarımızın sorunları konusunda nelerin yapılması gerektiğini, nelerin eksik oldu...