logo

Gazeteciye Cevap Yetiştireceğine, Bu İhalede Neler Oldu Siz Ona Cevap Verin!

Boyabat Belediyesi tarafından 2019 yılında 4714998 ihale kayıt nosu ile yapılan ihale belediye meclis üyesinin şirketine verilince 5 Aralık 2019 tarihli Şehir gazetesi ihalenin yasa dışı olduğunu vurgulayarak haberi “AKDEMİR’E KIYAK MI?” manşeti ile haber yaparak kamuoyuna duyurmuştu.

Boyabat belediyesi yapılan haber üzerine ihaleyi iptal ederek EKAP’a fesih notu düşmüş ve ihale süreci ile ilgili kamuoyuna herhangi bir açıklama yapmamıştı.

5 Aralık 2019 tarihine kadar sözleşmesi yapılmış olarak EKAP’ta görülen ihale, EKAP üzerinden 1 ay geriye döndürülerek 5 Kasım 2019 tarihinde fesih edilmiş olarak gösterilmiş, bu durum kafalarda soru işareti bırakmıştı.

Bu gelişme üzerine aynı gazete yine haberini manşete taşıyarak haber yapmış “İHALE FESH EDİLDİ, EKAP SORGULANIR OLDU!” diyerek okuyucuları ile paylaşmıştı.

Ayrıca EKAP’ta bulunan bilgilerde adı geçen firmaya 1 yıl süre ile ihale yasağı getirildiğini gazetenin haberinin doğru olduğunu gözler önüne sermişti.

Ancak Boyabat belediyesinin yapmış olduğu bu ihale ve bu ihale ilgili neler yapıldığı merak konusu oldu…

Boyabat kamuoyu adına soruyoruz;

Bu ihaleyi inceleyen ve yapan komisyon hakkında herhangi bir adli ya da idari işlem yapıldı mı?

Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın suç olarak gördüğü ve firmayı yasaklı kıldığı bu ihale sonrası, Boyabat belediye başkanı firma hakkında suç duyurusunda bulundu mu?

 

Çevre Şehircilik Bakanlığı yasakladığı ve EKAP’ta kamu davasına dönüşmesi gereken bu ihale ilgili olarak Boyabat Belediye başkanlığınca yapılan bir inceleme söz konusu mudur?

Yapılan usulsuz ihale sonrası, yasaklı hale gelen firmaya bu işle ilgili Boyabat Belediyesi tarafından herhangi bir adla bir ödeme yapıldı mı?

Bir aylık bir süre ile yapılan ihale de Boyabat belediyesi, Dalgıç Pompa ve Motorların Periyodik Bakım ve Onarımı Hizmet Alımını tekrar yaptı mı, yoksa bakım ve onarım işi yasaklı firma tarafından ihalesiz mi yapıldı?

Bu hizmet alımı bu kadar acil ise dalgıç ve pompaların bakım işlemi ne oldu?

Boyabat belediye başkanı gazetecilere cevap yetiştirene kadar öncelikle yasa dışı yapılan bu ihale ile ilgili sorularımıza cevap vererek Boyabat kamuoyunu aydınlatması gerekmez mi?

Bu ihale nedeni ile yasaklı hale gelen ve suç olduğu tescillenen ihalede komisyon mu hata yaptı?

İşin daha vahimi yoksa ihalenin firmaya verilmesi talimatla mı yapıldı?

Bu konu ile ilgili sadece gazeteler mi yayım yapacak?

Kamu adına bu usulsuz ihale ve sonrasında olanlar ile ilgili soruşturmayı kim yapacak?

Bu usulsuz ihale ile ilgili kamu davası açıldı mı, açılacak mı?

NOT: Bu ihale nedeni ile AK Parti Boyabat belediye meclis üyesi olan  ve eşinin  ortak olduğu ŞİRKETİN 02.01.2020 tarihinden itibaren 1 yıl süre ile 02.01.2021 tarihine kadar tüm ihalelerden yasaklı hale geldiği kayıtlara düştü…

 

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ