logo

Domates Festivali Yapıldı

17 Ağustos 2018 – Bu yıl 2. düzenlenen Boyabat Domates festivali Boyabat eski ekin pazarında yapıldı. Yapılan ekinlikte yarışma için 94 kişi başvurdu.

94 kişinin başvurduğu yarışamaya 70 dolaylarında katılım oldu. Festivalde düzenlenen Domates yeme yarışında 3 grup yarıştı. Yarışmada Emin Öztürk, Mehmet Çelenkoğlu, Dilek Akça ve İlker Kuzulu 1. oldular. 4 kişi arasında yapılan yarışmayı ise Dilek Akça kazandı.

Domates yarışmasında sonuç isimleri adeta devletin gizli, sırrı gibi Basın ve Yayın kuruluşumuzdan gizli tutulduğu için yazamıyoruz. İsimleri öğrenmek isteyenler Boyabat Belediye Kültür müdürü Hüseyin Ceylan’dan bilgi edinebilirler veya hangi yayın kuruluşlarında yayınlanacağı konusunda bilgi alabilirler.

Kazananlara ödülleri Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı tarafından verildi. Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı Domates festivalinde jüri olarak görev yapan İl Tarım Müdür Yardımcısı Fatih Danacıoğlu, İl Gıda Yem Şube Müdürü Selçuk Yiğit, İlçe Tarım Müdürü Murat Usta ve Yüksek Ziraat Mühendisi M. Ali Ural belediye başkanı Şefik Çakıcı tarafından plaket verildi. Jüri özel ödülüne layık görülen 45 numaralı üreticisi Gazidere Tabaklı Köyü Muhtarı Hüseyin Özcan’a verildi.

Programda konuşan Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı”Tarım İl, İlçe müdürümüzü teşekkür ediyorum.Bu Cuma bereketli günde bu sıcağa rağmen buraya geldiniz.Bugün 2. düzenlediğimiz Domates festivalimizin amacı şu biz Gazidere Köyü Domatesimizi Avrupa ihraç etmeyeceğiz. Esas amacımız siz üreticileri desteklemektir. Köylümüzü desteklemektir. Ve şehrimizde bir farkındalık oluşturmaktır. İçinizden bazıları diyebilir ki, tamam Gazidere Köyü Domatesi başımızın tacı, fakat 1000 yıldır üretilen ve ekilen Çeltiğin festivalini yapmıyoruz? Boyabat Kalesi Çeltiğimizi Boyabat ektiği zaman onunda festivalini yapacağız. Tarım ilçe müdürlüğümüze ve Tarım İlçe Müdürümüz Murat Usta’ya teşekkür ediyorum. Bu Domatesin ve Çeltiğin tescilinde çok emeği vardır. Şu an biz Osmancık tohumu ekiyor. Osmancık pirinci üretiyoruz. Bunun için biz pirinç festivali yapamayız. Boyabat Kalesi Çeltiğimiz bazı köylerde ekildi. Boyabat ovamızda Boyabat Kalesi Çeltiğimiz ekildiğinde bu festivali yapacağız. Sevgili Boyabat’lılar Boyabat Belediyemiz çalışıyor. Sizlere ne söz verdiysek, ne vaadi etmişsek onun peşindeyiz.”dedi.

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ