logo

Bu Ne Rezalet…! Yetkililer Bu Duyarsızlık Neden?

Hava kirliliği konusunda hat safhaya gelinen Boyabat’ta vatandaşlar çektikleri görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşmak sureti ile tepkileri dile getiriyor.Kış aylarının en büyük sorunlarından olan soba ve kalorifer bacalarından çıkan dumanlar, her yıl olduğu gibi bu yılda etkisini göstermeye devam ediyor. Soba ve kaloriferlerden çıkan dumanlar şehrin üzerinde adeta dumandan bir tabaka oluşturuyor.
 Hava kirliliğinin tek nedeninin kalorifer kazanları ve sobanın yanlış yakılmasından kaynaklandığını bilinmesine rağmen hiç bir yetkilinin kılını oynatıpta zehirleniyoruz. Bir çözüm bulalım diyerek çalışma yapmaması halk tarafından tepki ve hayretle  karşılanıyor.
Bir vatandaşın tepkisini dile getirmek için çektiği ve sosyal nedya hesabından paylaştığı bu görüntüler gelen yorumlar ilginç yorumlar gelmiş.
NEFES ALAMIYORUZ
Vatandaşlar, yetkilileri göreve davet ederken; “Apartmanlardan ve evlerden havaya yayılan zehirli dumanlar insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmeye devam ediyor. Akşam saatlerinde ise ısınma amaçlı olarak daha fazla soba ve kaloriferler yakıldığından dolayı şehir merkezi tamamen kara bulutlara teslim oluyor. Bacalardan çıkan dumanlar Sis havasını andırarak nefes almamız zorlaşıyor. Duman kokusu, kömür kokusu insanların günlük hayatını olumsuz etkiliyor. İnsanlar nefes alamadığı gibi astım hastaları da evlerinden dışarı dahi çıkamıyor, nefes aldıkça, tıkanıyor. Hava kirliliği, oldukça fazla. Acil bir şekilde buna bir çare bulunması lazım. Bacalardan çıkan dumanın insan sağlığının, solunum yolu hastalıklarına neden olacağının bilincine varılması gerekiyor.” dedi.
GEREKLİ TEDBİRLER ALINMALI
Boyabat’ta son yıllarda  artan hava kirliliğine dikkat çeken vatandaşlar, bacalardan çıkan sürüm raporlarının dikkatlice denetime tabi tutulması, gerekirse kalorifer yakanların  konuyla ilgili  acil bilgilendirilmesi gerektiği vurgusunu yaparken,tüm kamu kurum ve kuruluşlarında, binalarda kömür yakımı, bacalar denetlenmelidir. Hava kirliliğini minimum düzeye indirecek tedbirler tüm hava kirletici etmenler için alınmalıdır. Yetkililer neden bu kadar sessiz kalıyorlar. Vatandaşın sağlığını hiçe sayıyorlar. Bu duyarsızlık neden?” şeklinde konuşarak kış ayını zehir içinde geçirmek istemediklerini dile getirdiler.

 

Kaynak: Ezgi Fm

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ