logo

Boyabat’ta Covid-19 Gerçeği

Resmi açıklamaya göre, 1 Ağustos 2020 günü yeni vaka sayısı 996 kişi, 15 Ağustos 2020 günü yeni vaka sayısı 1256 kişi, 1 Eylül 2020 günü yeni vaka sayısı 1572 kişi olurken, 14 Eylül 2020 günü açıklanan sayı ise 1716 kişi oldu. Son rakama baktığımızda 1 Ağustos 2020 gününden bu yana yaklaşık % 73 artış olduğunu gösteriyor. Zaman ilerledikçe vaka sayısı da hızla artıyor.

Bütün Türkiye’de yaşanan vaka sayısındaki yükselişi ile birlikte ilçemizde de vaka sayısına büyük bir artış olduğu görüldü. Hatta Boyabat İlçe Hıfzıssıhha Umumi Kurulu kararlarına imza atan ve tüm uyarılara rağmen kural tanımayan Boyabat Belediye başkanı da pozitif çıktı.  Boyabat Ak parti İl Genel Meclis üyelerinden iki tanesinin Covid-19 testinin pozitif çıkması durumun ne kadar vahim olduğunu göstermiyor mu?

5 Mayıs 2020 tarihinde “Vatandaşlarımızı Uyarıyoruz! Boyabat Belediye Başkanı Virüs Yayıyor Olabilir mi?” haberimiz gerçek mi çıktı. Belediye başkanının testinin pozitif çıkması ne anlama geliyor?

Haber merkezlerinin tüm uyarılarına rağmen düğünlerde, cenaze evlerinde, taziye ortamlarında, tuğla fabrikalarında, karantinada olan köylerde, karantinayı delerek virüsü daha çok yaymanın sorumluluğu kime ait?

Basın yayın kuruluşlarının uyarılarını hiçe sayıp, karantinayı delenler (acil şifalar dileriz) bugün hastanedeler. Ya temas ettikleri kişiler ne durumdalar.

Dezenfekte Neden Yapılmıyor?

Koronavirüs tehdidine rağmen halk sağlığının bu kadar önemli olduğu şu günlerde, Boyabat hal yerinde, parklarda, bahçelerde, çocuk oyun alanlarında, dolmuş duraklarında dezenfekte çalışmaları yapılmadığını görüyoruz. Hiçbir şekilde yeterli tedbir alınmadığı gibi, herkesin virüs yokmuş gibi davranması da akılları durgunluk veriyor.

Vakaların gittikçe artması halk arasında endişeye neden olurken, Boyabat’ta hiç kimsenin ne dediğini anlamadığı belediyeye ait berbat anons sisteminden ve camilerden anons yaparak bu virüsün yayılmasını önleyemezsiniz.

14 Eylül 2020 Pazartesi günü Boyabat İlçe Emniyet Müdürü tek başına hal yeri, köy pazarı ve Adnan Menderes bulvarı üzerinde maske ve virüse karşı önlemler konusunda Zabıta amiri ile birlikte gezerek vatandaşlara uyarı yaptı. Uyarının olumlu sonuç verdiği ortaya çıktı. Haber merkezi olarak gün boyu takip ettik. Boyabat İlçe Emniyet Müdürünün gezdiği ve uyarıda bulunduğu yerlerde maskesiz kimseler kalmadı ve kurallara uyulduğu görüldü.

Vatandaşların bilinçlenmesi için yetkililerin zorunlu yayınlar hariç (RTÜK bağlı kuruluşlar hariç) yerel bazda yayın yapan basın ve yayın kuruluşlarıyla bir çalışma yapmaması da olayın farklı ama vahim olan bir boyutu değil mi?

Yetkililere sesleniyoruz, lütfen önlemlerinizi daha sıkı alın ve denetimlerinizi dahada sıklaştırın, unutmayın bu virüs nedeniyle vatandaşların hayatını kaybetmesini önlemek, vatandaşları bilinçlendirme, kamuoyunda gerçek dışı haberlerin yayılmasını önlemek sizin elinizde.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ