logo

Boyabat Zehir Solumaya Devam Ediyoruz Yetkililerden Ses Yok!

Kamuoyu adına yetkililere soruyoruz… Hava Kirliliği ve  Taşıt Gürültüsünün  Kalp Krizi Riskini Artırdığı  kanser Gerçeğini  Ortaya Çıktığının bilindiği ve  devletin verilerine göre belirli saatlerde, açık hava sporları için iyi bir hava değil, bisiklet sürmek için iyi bir hava değil, açık havada yürüyüş yapmak için iyi bir hava değil, dışarıda piknik yapmak için Boyabat’ta  iyi bir hava değil, verileri açıklanırken, kötü hava koşulları halk sağlığını tehdit ederken, ilçede  otopark olmadığı için trafik sorunu hat safhaya gelmişken,kılını kıpırdatmayan yetkililer halk sağlığı tehdit altında biliyormusunuz?

Akşam saat 16.00 ile 21.00  arasında neredeyse Boyabat’ta dışarı durmak, nefes olmak mümkün değil.Hava kirliliğinin tek nedeninin kalorifer kazanları ve sobanın yanlış yakılmasından kaynaklandığını,  teknik olarak hava kirliliğinin önüne geçilebileceğini basında sayfa sayfa  yer alırken, tepeden çıkan siyah duman o yanması gereken kalori olduğu gerçeği bilinmesi rağmen konuyla ilgili hiçbir kurum veya kuruluş aydınlatma yapmıyor. Hava kirliliğinin tek çözümü doğalgaz gibiymiş gibi  tüm  gözler ilçeye gelecek doğal gaza yönlendirildi.  Oysa soba kullanımı konusunda vatandaşlar bilinçlendirilmek, kalorifer yakıcıları ve kömürleri denetlenmek suretiyle hava kirliliğinin % 50 daha önüne gecemez misiniz?  Doğalgaz geliyor diye milletin gazını almaktan vazgeçin o dogalgazın  ilçede yaygınlaşması dogalgazın boru hatlarının döşenmesi yıllar alır. Amacınız üzüm yemek mi? Bağcıyı dövmek mi?  Belediyecilik anlayışınızla ilçenin çöp sorunu,  trafik sorunu_ su sorunu, otopark sorunu, hava kirliği ve çöplük sorunu hala devam ederken, sizin için öncelik “halk sağlığı mı? Halka iyi kaliteli hizmet ve elverişli yaşam  sunmaya  mı? Yoksa tonlarca para harcayıp  seyir kulesi, Cam teras, köprü üstü ışıklandırma vb.   son derece sonraki  aşamalarda yapılacak işler mi olmalıdır? Boyabat halkı daha ne kadar  zehir solumaya devam edecek? Boyabat halkı kanser ve kalp krizi vakalarını genç yaşta  daha ne kadar yaşayacak?  Veya o makamları meşgul ederek, bu sorunları daha ne kadar yaşatacaksınız? Bu güne kadar kaç yeri denetlediniz?  Kamuoyu adına yanıt bekliyoruz…

Özellikle solunun yolu rahatsızlıkları olanlar ve çocuklar  bundan olumsuz yönden etkileniyor. Yetkili kurumların ise, herhangi bir denetimi olmadığı gibi, vatandaşlara konuyla ilgili olarak  uyarıları da yok!

Hava Kirliliği ve  Taşıt Gürültüsünün  Kalp Krizi ve Kanser  Riskini Artırdığı Gerçeği Ortaya Çıktını daha öğrenemediniz mi?

https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/cevresagligi-ced/ced-birimi/hava-kirlili%C4%9Fi-ve-sa%C4%9Fl%C4%B1k-etkileri.html

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ