Başlık
Başlık

Boyabat Yıldız Mahallesinde Yeni Islah Edilen Sel Kanalında Acı Gerçek Apaçık Ortadadır.

Boyabat’ta Tarihi sel kanalının daraltılması adeta yok edilmesi, olası sel tehlikesinde yaşanacaklar bazı siyasilerin marka şehir Boyabat için acı gerçek

04 Eylül 2021 1 views 0

1948 yılında meydana gelen ve 3 kişinin ölümüne sebep olan selden sonra öncelikle Boyabat Kolaz Çayı’nın yatağı genişletilmiş, sonrasında ise Döme Dağı’ndan şehir içine gelen sellerden Boyabat’ı korumak amacıyla kanal inşa edilmişti. Hatta çayın yatağının bu şekilde yapılması ve kanalın inşasında 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in görev aldığı bilinmektedir.

 

Geçtiğimiz aylarda ise Boyabat Şehir Stadı üzerinden başlayarak Bağlar Mevkiinden Kolaz Çayı’na bağlanan tarihi sel kanalı belli noktalarda kapatılarak yok edildi. Sel Kanalı içindeki çöpleri ve çevreye kötü kokular veren kanalizasyon karışmış suları yok etmeyi sağlayamayanlar, çevre düzenlemesi çalışmaları adı altında kanalı kapatarak, olası bir taşkın yaşanması halinde vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde yok ettiler.

 

Boyabat Belediyesi yetkililerinin her ne kadar hoşlarına gitmese de Boyabat’ta her sağanak yağışta çeşitli noktalarda seller ve sel baskınları meydana geldiğini basın-yayın kuruluşları tarafından haber yapılmaktadır. Bu sellerin oluşmasının nedeni ise plansız, bilinçsiz, çarpık kentleşme sonucunda yerleşim yerleri içinden geçen dere yataklarında yapılaşma, dere kesitinin daraltılması, dere yatağına fen ve sanat kaidelerine aykırı ve gelişi güzel menfez veya köprü inşa edilmesi, tekniğine dolgu yapımı, molozların bilinçsizce dökülmesi, yanlış kanalizasyon şebekesi döşenmesi, göstermelik yeterliği gelmeyeceğini bile bile kanallar yapmak gibi nedenler sebep olmaktadır.

 

Yetkililer bunun farkında olsalar dahi rant sağlamak uğruna bu uygunsuz yapıların yapımına devam edilmektedir.RESİMLERDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ..

 

Tarihi sel kanalının önce Camikebir Mahallesi ile Çamlıca Mahallesi arasında kalan kesimi yok edilmişti. Şimdi ise Tarihi sel kanalının Kumluk Mahallesi ile Yıldız Mahallesi arasında kalan kesimi, kim tarafından ıslah edildiği bilinmese de Tarihi sel kanalının daraltılması, adeta yok edilmesi, olası bir sel tehlikesinde yaşanacaklar, bazı siyasilerin marka şehir olarak adlandırdığı Boyabat için acı bir gerçek olarak apaçık ortadadır.

 

Yıllar önce yapılan ve Döme Dağı’ndan şehir içine gelen seli Kolaz Çayı’na aktaran Tarihi sel kanalı, şimdi sel kanalı olmaktan çıkarılarak, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde küçücük bir menfez yapıldı. Yapılan bu menfezin olası bir selde tıkanması halinde, vatandaşın can ve mal güvenliğini kim koruyacak?

 

Hatta Tarihi sel kanalının Kolaz Çayına suları aktaran son bölümünün önü de kapatılmıştır. 2015 yılında gelen selde yeterli gelmeyen bu kanal taşkınlara neden olmuştu.

 

 

Kamuoyu adına Soruyoruz…

Felaket yaşanırsa sorumlusu kimler olacak?

Boyabat Kumluk Mahallesi ile Yıldız Mahallesi arasında bulunan Tarihi sel kanalının ıslah çalışması için nereden izin alındı?

Yapılan bu sel kanalının projesi de derenin yapılış şekli gibi altı şişhane, üstü tophane gibi birbirine uyumsuz mu?

Tarihi  kanala gelen sel yaptığınız küçücük menfezle mi Kolaz Çayına ulaşacak? ZATEN  ÇAYA AKACAK KISMI KAPATILMIŞ 

Sayın yetkililer, kapattığınız ve ranta teslim ettiğiniz bu Tarihi sel kanalının, ilerde oluşacak bir selde vereceği can ve mal kaybından sizlerin sorumlu olacağınızı, biz biliyoruz. Umarız sizlerde biliyorsunuzdur. 2015 yılında bu sel kanalı yaşanan basit bir sele yetmemişti, şimdi oluşacak bir sel sizin yaptığınız bir kaç metrelik menfez mi yetecek?

Türkiye’nin bir çok yerinde yağan yağışla oluşan sellerin  Boyabat bölgesine yağmamasının felakete dönüşecek sele  dönüşmemesinin  garantisi var mı? 

2015 yılında sel kanalına gelen selin miktarı kadar gelecek bir sel dahi burada ciddi sorunlar yaratacaktır. 

KANALIN YENİ BOYUTU

KANAL BİTMİŞ HALİ- KANALIN ÜSTÜ KAPATILDI

 

Kanalın taşkına neden olabilecek ilk başlangıç yeri

Başlık
BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Vefat Edenler