Başlık
Başlık

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Sinop Temsilciliği Basın Açıklaması

Ülkemizde son 20 yıldır en yüksek enflasyonun yaşandığı  bugünlerde AKP iktidarı  TUİK üzerinden manipüle ettiği gerekçesiyle Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tüm Türkiye’de olduğu gibi Sinop  İl Temsilciğide basın açıklaması gerçekleştirdi.

11 Haziran 2022 90 views 0

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Sinop Temsilciliği Basın Açıklaması

 

Ülkemizde son 20 yıldır en yüksek enflasyonun yaşandığı  bugünlerde AKP iktidarı  TUİK üzerinden manipüle ettiği gerekçesiyle Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tüm Türkiye’de olduğu gibi Sinop  İl Temsilciğide basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Celal Tuncay Şehbenderoğlu yaptı. Açıklama şöyle;

9 Haziran tarihinde gerçekleştirmeye çalıştığımız TÜİK’in çarpıtılmış enflasyon oranlarına ve gasp edilen haklarımıza yönelik basın açıklaması yapmaya çalıştık.

Ancak, önce valilik sonra polis tarafından engellerle karşılaştık. Genel Başkanımız dâhil birçok yöneticimiz darp, şiddet ve gözaltına maruz kaldı.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak tüm Türkiye’de yaşanan bu zulmü protesto ediyoruz.

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu İl Başkanlıklarımızın imkânları dâhilinde yaşadığımız bu zulmü Türkiye’ye duyurabilmek için ortak basın açıklamasına davet ediyoruz.

 

TÜİK Basın Açıklaması

 

TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı oranlarına göre aylık bazda yüzde 2,98, beş aylık bazda yüzde 35,64 ve son bir yıla göre yüzde 73,5 oranında artış yaşandı.

 

Ancak, açıklanan enflasyon oranları son 20 yılın en yüksek seviyelerinde seyretse de açıklanan veriler gerçeği yansıtmamaktadır. Birleşik Kamu-İş konfederasyonu araştırma birimini Kamu-Ar’ın yaptığı araştırmaya göre Mayıs ayı enflasyon oranı aylık bazda yüzde 9,2, beş aylık bazda 65,6, yıllık bazda yüzde ise 159,6 oranı ile üç haneli rakamlardadır.

 

Kamu-Ar verilerine göre yıllık bazda sebzede 422,4, meyvede yüzde 243,1, ekmek, pirinç un ürünlerinde 139,4 gibi oranlarda enflasyon yaşanmaktadır. Kamu-Ar verilerinin TÜİK’in verilerine kıyasla vurdumduymaz AKP iktidarına inandırıcı gelmese de yurttaşlar çarşı pazarda gerçeği yaşayarak öğrenmektedir

 

Doğalgaz son 1 yılda sanayide yüzde 601, konutta yüzde 146 zamlandı. 320 metreküp doğalgaz bulduk müjdesinden sonra doğalgaza 13 kere elektriğe 12 kere zam geldi.

 

Kamu çalışanları ve emeklilere ise enflasyon farkı harici yüzde 7,5 oranında zam yapılması bugün yaşanan enflasyona göre maaşların alım gücü geçen yılın asgari ücretin bile gerisine düşmüştür.

 

Görevleri kamu çalışanları ve emeklilerin haklarını savunmak yerine AKP iktidarının emrine amade bir şekilde imzaladıkları toplu sözleşmeye göre, Temmuz ayında ilk altı aylık enflasyondan verilen yüzde 7,5 oranı düşülerek 7 puan eklenecektir. Anlaşılacağı üzere kamu emekçileri ve emeklilere Haziran ayı enflasyonu kalem oyunları ile yüzde 0’a bile düşse ilk beş ay enflasyonu yüzde 35,64 olarak hesaplandığı için maaş zamları 0,5 puan aşağı çekilerek 35,14 olarak yansıtılacaktır.

 

 

Haziran ayına yine doğalgaza yüzde 30, elektriğe yüzde 15 zamlarla girdik. Geçtiğimiz yıllarda, yılda sadece iki kere gelen zam haberlerinden bile rahatsızlık duymaktaydık. Ancak AKP hükümeti, günlük olarak gelen zam haberlerindense artık aylık zamlara bile yurttaşları razı etmeye çalışmaktadır.

 

TÜİK’in çarpıtılmış rakamlarının bile gerisinde seyrederek kamu emekçileri günden güne yoksulluğa mahkûm edilmiştir.

 

Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman AKP iktidarının bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 10 bin liraya çıkarması gerekmektedir.

 

İşsizlik rakamı nisan ayında 11,4 genç işsizlik 22,7 açıklandı

 

TÜİK’in Nisan ayı işsizlik rakamlarına göre geçen aya oranla yüzde 0.4 artarak yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 22,7 olarak açıklandı.

 

TÜİK verilerine göre işsiz sayısı 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre 153 bin kişi artarak 3 milyon 894 bin kişi oldu. Ancak bu rakamların ve hesaplama yönteminin ne kadar gerçeği yansıttığı bir tartışma konusudur.

 

TÜİK’in açıkladığı her istatistik gibi işsizlik rakamları da hayal ürününden başka bir şey değildir. AKP iktidarının rakamlarla oynama kabiliyeti işsizliği ve enflasyonu gizleyemeyecektir.    Yurttaşların yaşam deneyimleri TÜİK’in işsizlik ve enflasyonunu rakamlarının tam tersini göstermektedir.

 

AKP iktidarının politikaları, işsizliği hafifletecek sonuçlar yaratması mümkün değildir. AKP iktidarı ülkeyi yönetmeye devam ettikçe ekonomideki kriz büyümeye ve milyonlarca emekçi açlığa ve işsizliğe mahkûm olmaya devam edecektir.

 

AKP iktidarının akla ve bilime uygun bir şekilde üretim, yatırım ve düzgün bir para politikası üretmemesindeki ısrarı son bulmadıkça ekonomik krize hiçbir şekilde çözüm üretemeyecektir.

 

AKP İktidarı acilen ciddi ve somut adımlar atmalı ve milyonlarca gencimizin ve yurttaşımızın işsizlik sorununu çözmelidir.

 

Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AKP’ye bunun hesabını sandıkta soracaktır.

 

 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu

Merkez Yönetim Kurulu

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler