Başlık
Başlık

Başkan Cengiz Demirel: Sinop’a Basın Müzesi Kurulacak

Cemiyetin yer problemini yakın zamanda çözdüklerini ve bir Basın Müzesi kuruluşu içinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Cengiz Demirel, “Sinop’ta bir hayalimiz var. Öncelikle cemiyet binamızın mekan olayını çözdük.

01 Şubat 2021 22 views 0

Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cengiz Demirel ve basın mensubu üyeleri yeni açılan  İhlas Haber Ajansı (İHA) Sinop bürosunu ziyaret etti.

 

Sinop’ta açılan İhlas Haber Ajansı büronun hayırlı olması temennilerinde bulunan Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkan Cengiz Demirel, günün anısına çiçek takdim etti

Cemiyetin yer problemini yakın zamanda çözdüklerini ve bir Basın Müzesi kuruluşu içinde çalışmalar yürüttüklerini belirten Cengiz Demirel, “Sinop’ta bir hayalimiz var. Öncelikle cemiyet binamızın mekan olayını çözdük. Cemiyetin üye arkadaşlarla daha iyi bir araya gelebileceği ve konuklarını kabul edebileceği bir mekana sonunda kavuştuk. Sinop Belediyesi’ne de bize bu tahsisi yaptığı için teşekkür ediyoruz. İkinci adımımız da Basın Müzesi’nin oluşmasıydı. Şu anda mekanımızın bulunduğu yerde yine belediyeye ait ve Park ve Bahçeler olarak kullanılan yerin önümüzdeki günlerde boşaltılmasını bekliyoruz. Proje devam ediyor. Sinop’un canlı hafızasını oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

 

Sinop’ta Kurulacak müzenin Sinop tarihinin canlı hafızası olacağını aynı zamanda sektörde geçmiş ve günümüzdeki isimlerinde burada değer bulacağını dile getiren Demirel, “1922-23’ten beri Sinop’ta var olan bir basın sektörü var. Tüm arşivler hem ciltlenmiş halde hem de dijital ortamda müzemizde bulunacak. Atatürk’ün talimatıyla gönderilen bir baskı makinesi var ve hala Sinop’ta. O makineyi orada sergileyeceğiz. Ziyarete gelecek olanlar ‘Sinop’ta geçmişte neler olmuş’ sorusuna en doğru yanıtı buradan edinebilecekler. Hem bir arşiv özelliği olacak hem de şehrin yaşayan bir hafızası haline gelecek. Geçmişten bugüne bir yelpazede birçok arkadaşımız da müzede yer alacaklar. Bunların da unutulmaması lazım. Sektörde kimler ne görev yaptıysa birer tanıtım şemaları orada yer alacak. Hem tarihe mal olmuş hem de bugün devam ettirenler burada yer alacak. Daha sonraki zamanlarda Sinop’un yazar, çizer kısmına; bunlar arasında yer almış tarihe mal olmuş kişilerine de, unutulmamaları için eserleriyle birlikte bir bölüm oluşturma düşüncemiz var” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler