Başlık
Başlık

Arazi bizde, söz ve para Vezirköprü’de…

Arazi bizde, söz ve para Vezirköprü’de… 5 Mart’ta TBMM’de görüşülen ve 8 Mart 2022 tarihli 31772 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile DSİ’ye ait “Görev sahası dâhilinde, işlenmeyen ve tarım yapılmayan gerçek ve tüzel kişilere ait tarım arazilerini DSİ’ce düzenlenecek usul ve esaslar dâhilinde,

27 Temmuz 2022 137 views 0

Arazi bizde, söz ve para Vezirköprü’de…

 

5 Mart’ta TBMM’de görüşülen ve 8 Mart 2022 tarihli 31772 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile DSİ’ye ait “Görev sahası dâhilinde, işlenmeyen ve tarım yapılmayan gerçek ve tüzel kişilere ait tarım arazilerini DSİ’ce düzenlenecek usul ve esaslar dâhilinde, kiralayarak tarımsal üretim yapmak veya yaptırmak” üzere sulama birliklerine devretme yetkisi tanındı. Bu kapsamda uzun müddettir ilçemizde ‘ekerdin ekemezdiniz’ tartışmalarında güvenlik güçleri ile karşı karşıya kalan üreticimizin ektiği arazilerde de yeni bir süreci beraberinde getirdi. Vezirköprü’de kurulan Sulama Birliği Altınkaya barajı havzasındaki arazilerde ekim yaptırmak üzere DSİ 7. Bölge Müdürlüğü ile protokol imzaladı. Bu kapsamda Durağan’a gelen ve ekim gerçekleştiren köylülerle görüşen birlik yöneticilerine Durağan’lı vatandaşların tepki gösterdikleri öğrenildi.

19 Şubat 2022 tarih ve 31755 sayılı resmi gazetede yayımlanarak Türkiye genelinde kurulan 181 sulama birliği arasında Samsun’da kurulan 3 sulama Birliği kurulmuştu. Bunlardan biri olan Vezirköprü Sulama Birliği Altınkaya Barajı havzasındaki arazilerin ekiminde söz sahibi olması, ekim gerçekleştirmek isteyenlere kiralayacak olması Durağan’da rahatsızlık yarattı. Aynı resmi gazetede Sinop’ta kurulan merkezi Boyabat olan Dodurga Barajı Sulama Birliği de dikkat çekiyor. Bölgede özellikle çeltik ekiminde vatandaşların su ihtiyacını gidermek üzere kurulan ve suyu para ile satacak olan birlikler aynı zamanda DSİ arazilerini de kiralayarak tarımsal üretime katkı sunmaları hedefleniyor.
Kurulması Bakanlık onayına tabii olan ve oldukça zor kurulan Sulama birliği’nin Durağan’da kurulması için çalışmalar başlatılırken Durağan sınırları içerisinde yer alan binlerce dönüm arazinin Vezirköprü Sulama birliğine verilmesi tepkileri de beraberinde getirdi. Vezirköprü ve Durağan sınırları içerisinde yer alan söz konusu arazinin 16 bin hektar olduğu belirtiliyor.

Kaynak : https://www.durakhan.com/

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler