Örnek Resim

logo

Akşam Ebüğü mü Sandın?


admin
ezgifm@hotmail.com

Bir zincirin gücü en zayıf halkasının gücü kadardır.

boyabat-tugla-genc-tugla-sanayi-yildiz-tandogan-atlas-guven.gif
boyabat-kuryap-isi-sistemleri-taksitle-dogalgazkefilsiz-senetsiz-evkalmayacak.gif

Devletimiz ne kadar ciddi önlem alırsa alsın, tavsiyelerde bulunursa bulunsun, tavsiyelere uymayan birkaç kişi milyonlarca kişinin titizlikle uyduğu tavsiyeleri anlamsız kılabilir.

Maalesef saat geçmiyor ki gerek Avrupa’dan, gerekse Umreden dönenlerden trajikomik bir karantina kırıcılık haberi gelmesin. Ya İran’dan, Irak’tan katır sırtında gelenlerden haber var mı? Korona olmak için yarasa çorbası içmeye gerek yok. İlk çorbayı içen virüsü insanlık ailesine bulaştırdı. Bizim temiz olmamız bir anlam ifade etmiyor. Virüs taşıyıcısı olan birinin teması yeterli.

Koronavirüs akşam ebüğü gibi hızla yayılıyor. Ebük, bizim Sinop’ta akşamları oynanan bir çocuk oyunu. Ebük dokunduğun kişiye geçer. Çocuklar akşama kadar bir sürü oyun oynar. En son oyun ebüktür. Akşam ezanına yakın ebük başlar. “Akşam ebüğüm, sende kalsın. ” cümlesiyle bir kişiye dokunursun ebük ona geçer. Ebük geçen kişi ebüğü aldığı kişiyi ebükleyemez. Kaçanları kovalayıp ebüklemeye çalışır. Daha önce ebük olmamış birine dokunup ebüğü geçirir. Birkaç dakika içinde çocukların hepsi ebüklenmiş, terlemiş olarak evine gider.

Mikrobiyoloji konusunu, geniş kitlelerin anlamasını beklemek yanlış olur. Bu virüsün yayılım gösterdiği yerler ya komşumuz ya da ülkemize yasal ve yasadışı yoğun giriş yapılmış yerler.

İyi niyetle, resmi ve gayriresmi makamlardan “Evde Kal Türkiye” çağrıları yapılıyor. Evde kalmayan bir kişi, eve o virüsü getirme potansiyeline sahip.

Az sayıda gayriciddi kişinin gevşekliği, milyonların ciddiyetini anlamsız kılabilir. Herkes koronavirüs tarafından ebüklenmeden, 14 gün zaruri haller dışında sokağa çıkma yasağı getirmek gerekiyor. Ebük sadece bir oyun. Ancak koronavirüs özellikle yaşlılarımızı hızlıca bizden ayırma potansiyeline sahip bir patojen. Koronavirüsü söndürmek için keyfiyet değil zaruret şart.

İbrahim Irmak

Etiketler:
Share
boyabatbadanaboya_boyabatdekorasyon_boyabatduvarkagiti_boyabatparkeisleri_boyabatyerdosemeleri_boyabatpvcdograma_boyabatsimsirdekorasyon02000999.gif
#

SENDE YORUM YAZ

3+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Boyabat Esnaf Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Şükrü Baş Basın Açıklaması

  16 Ocak 2022 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat Esnaf Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Şükrü Baş Basın Açıklaması Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Odası adayı Şükrü Baş ve listesindeki yönetim kurulu üye adayları basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 Boyabat Esnaf ve Sanatkarlar Genel Kuruluna az bir süre kala aday Şükrü Baş ve yönetim kurulu üye adayları bir araya geldi. Baş, bu süreçte esnafın en iyi şekilde temsil edilmesi gerektiğini ve 22 Ocak tarihinde yapılacak olan seçimde, esnaf ailesi için yeni bir sayfanın açılması gerektiğini belirtti.
Baş, “Esnafımız büyük bir aile, esnafları...
 • Başkan Çakıcı Boyabat Halkı Bu Sorunları 2022 Yılında da Yaşayacak mı?

  15 Ocak 2022 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Başkan Çakıcı Boyabat Halkı Bu Sorunları 2022 Yılında da Yaşayacak mı? 15 Ocak 2022 Türkiye'nin bir çok belediyesi halk ekmek fabrikaları ile  kamu hizmetini vermektedir. Boyabat halkı ve fırıncı esnafı  bayramlarda ve yaz sezonunda ekmek konusunda sorunlar yaşamaktadır. Yıllardır bu sorunlar yaşanırken, Boyabat belediyesinin konuya sessiz kalması tepki ile karşılanıyor. Boyabat halkı belediyeden vatandaşı ilgilendiren hizmetler bekliyor. Boyabat halkının bugüne kadar kulesi olmadı. jet skiye de  ihtiyaç duymadı. Fakat ucuz ekmeğe ihtiyaç  duy...
 • Ali Babacan : ‘Ülkeyi hukukla, adaletle, her şeyiyle toparlamamız gerekiyor’

  15 Ocak 2022 Genel

  Ali Babacan: ‘Ülkeyi hukukla, adaletle, her şeyiyle toparlamamız gerekiyor’   DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Osmaniye’de esnafı ziyaret etti, vatandaşla buluştu. Vatandaşlar, ekonomideki kötü gidişattan dert yandı.   Çiftçilik yapan bir vatandaşın “Çiftliğimizde hayvan dahi kalmadı. Köyde bu sene buğday eken kalmadı. Herkes yiyeceğini ekti.” sözlerine karşılık Babacan “Tarım, hayvancılık çok zor artık. Ne kadar çok üretsen o kadar zarar ediyorsun.” dedi.   “Zarar ediyor herkes o durumda. Geldim buraya çiçek satıy...
 • Bağımsız Türkiye Partisi liderinden Mansur Yavaş’a ziyaret

  15 Ocak 2022 Ekonomi, Genel

  BTP liderinden Mansur Yavaş’a ziyaret Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile görüştü Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşı makamında ziyaret etti. Görüşmede BTP liderine BTP genel başkan yardımcıları Fuat Şengül, Lütfullah Önder, İbrahim Yıldız, Emre Polat ve İsmail Çetin de eşlik etti. Görüşme sonunda BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş Ankara Büyükşehir Belediye B...