Başlık
Başlık

15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü 

15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü – KAÇUV. Dünya genelinde her yıl 300.000, Türkiye’de ise yaklaşık 3.500-4000 çocuk ilk teşhisini alarak kanserle mücadeleye başlıyor. Tüm dünyada bu mücadeleye dikkat çeken bir gün var: 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü.

21 Şubat 2022 19 views 0

15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü – KAÇUV. Dünya genelinde her yıl 300.000, Türkiye’de ise yaklaşık 3.500-4000 çocuk ilk teşhisini alarak kanserle mücadeleye başlıyor. Tüm dünyada bu mücadeleye dikkat çeken bir gün var: 15 Şubat Çocukluk Çağı Kanser Günü.

 

Türkiye’de yılda 3 bin 500 çocuğa, yani her 3 saatte 1 çocuğa kanser teşhisi konuluyor. Bu rakam nükslerle birlikte 5 bine ulaşıyor. Dünya’da ise ilk teşhisini alan çocuk sayısı 300 bin.

15 Şubat, tüm dünyada Çocukluk Çağı Kanser Günü olarak biliniyor. Bu önemli günde, çocukluk çağı kanserleri hakkında farkındalık yaratmak ve erken teşhisin önemine dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

 

Türkiye ve dünyadaki çocuk çağı kanserlerine dair son verileri paylaşabilir misiniz?

Günümüzde hem çocukta hem erişkinde kanser riski artmaktadır. Bunda çevresel kirlenme, nükleer atıklar ve sağlıksız beslenmenin ve radyasyonun, elektromanyetik kirliliğin etkisi büyüktür. Bütün bunları insanın kendi elleri ile yaptığını ve dünyasını kirlettiğini de unutmayalım, önlem alalım.

Neyse ki, bugün çocukluk çağı kanserlerinden eskisi gibi korkmuyoruz. Geçtiğimiz 30 yılda görülen vakaların yüzde 20’si iyileşirken, bugün yüzde 80’inden fazlası iyileşiyor.

Çocukluk çağı kanserlerinin en sık görüleni lösemi… Bilinen vakaların yüzde 30’u lösemi. Geri kalan yüzde 70 içinde, ülkemizde ikinci sırada daha öncelerde lenfoma yer alıyordu ama sinir sistemi ve beyin tümörleri ikinci sıraya yükseldi. Kemik, göz, karaciğer, yumurtalık, testis ve deri tümörleri ise daha nadir görülüyor.

Hangi belirtiler çocuklarda kansere işaret edebiliyor?

Her kanser türünde belirtiler farklı oluyor. Örneğin lösemi iyileşmeyen enfeksiyonlar, solukluk, deride kanamalar, karaciğer-dalak büyüklüğü, lenf bezi şişmeleriyle kendini belli ediyor. Çocukta aşırı halsizlik durumu görülüyor. Böbrek kanseri, böbrek üstü bezi, lenfoma dediğimiz beze kanserlerinin kendine özgü belirtileri var. Lenfomalar, beze şişlikleriyle gelir. Böbrek ve böbrek üstü bezi tümörleri, karında şişlikler veya devamlı karın ağrısıyla kendini gösterebiliyor. Kemik tümörleri daha büyük yaştaki çocuklarda kemikte bir şişlik ve ağrıyla ortaya çıkıyor. Kanserde en önemli nokta her zaman için erken teşhis. Bu nedenle aileler en ufak bir belirti bile görüyorsa ihmal etmeden mutlaka doktora başvurmalı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ


Başlık
Başlık
Başlık
Vefat Edenler