logo

VALİ, AYANCIK’TA YAŞANAN AFETİ 17 YIL ÖNCE ÖNGÖRMÜŞTÜ!

Gazeteci Serhat Özşahin’in 2004 yılında yaptığı haberde, dönemin valisi Zeki Şanal; “Ayancık çayının ıslah edilmemesi halinde konutlar ve hatta ilçenin büyük bir risk altında olduğunu” belirttiği ortaya çıktı.

ŞANAL; AYANCIK GÜNCEL OLARAK BÜYÜK BİR RİSK TAŞIYOR”

2004 YILINDA YAPILAN 3. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda konuyu gündeme getiren ve bölgenin büyük bir risk altında olduğunu belirten Sinop Valisi Zeki Şanal, bölgede incelemelerde bulunmuş ve ardından Ayancık çayının ıslah edilmemesi halinde konutlar ve hatta ilçenin büyük bir risk altında olduğunu belirtmişti.  Şanal, “İlimizin coğrafi konumunu dikkate aldığımızda, sahip olduğumuz toprak yapısı, akarsu, çay ve dereleri ile birlikte her zaman sel afeti ile karşı karşıya gelebilecek bölgelerden birisidir. Risk ayrımı yapsak bunların ilk başında Ayancık İlçesi ve çayı gelmekte. En çok risk taşıyan akarsuyumuz Ayancık çayıdır. Geçmiş yıllarda da bir kaç kez önemli feyezanlara sahne olmuş ilçemizde, bir an önce ve mutlaka mevcut çayda Devlet Su İşlari (DSİ) tarafından hazırlanacak bir proje doğrultusunda olabilecek taşkınlara karşı sette hizmetlerinin yerine getirilmesi lazım. Sanıyorum mevcut Ayancık çayının ıslah edileceği var sayılarak bu çalışmalar başlatılmıştır. Fakat geçen süre içerisinde bölüm bölüm ıslah çalışması yapılmış, ancak yapılan ıslah çalışmaları alınacak önlemler için yeterli olmamıştır. Bu çalışmaların yeni baştan yapılması ve hem bu konutların hem de genel olarak Ayancık’taki sel riskinin en aza indirilmesi gerekli. Islah çalışması yapılmadan sette işlemleri bitirilmeden Ayancık güncel bir risk altındadır. Bu alan kesinlikle risk teşkil ediyor.” İfadelerine yer vermişti.

ÖNGÖRÜSÜ DOĞRU ÇIKTI!

2003-2008 Yılları arasından Sinop Vali görevini yürüten Zeki Şanal’ın 17 Yıl önce Ayancık Çay ıslahı ile ilgili yaptığı öngörüsü, Ayancık İlçesinde yaşanan sel felaketinin yaşanmasıyla doğru çıkmış oldu. Gazeteci Deniz Özen’in telefonla ulaştığı Zeki Şanal, çok üzgün olduğunu ifade ederek tüm Sinoplulara baş sağlığı diledi.

 

Haber: Ajanssinop

 

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ