logo

22 Ekim 2021

Türkiye AKP’den de TÜSİAD’dan da kurtulmalıdır


admin
ezgifm@hotmail.com

TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan geçtiğimiz günlerde gerçekleşen TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısı ve toplantıda yayınlanan raporu soL haber portalındaki köşesine taşıdı.

 

TÜSİAD’ın tarihsel misyonuna da değinen Okuyan’ın, raporun ve toplantı sonrası yapılan açıklamaların ne anlama geldiğini açıkladığı yazısı şu şekilde:

Patron örgütü TÜSİAD konuştu. Zaten onlar çok konuşur. Çoğunluka kapalı kapılar ardında, ultimatom verircesine… Bazen de kamuoyuyla paylaşırlar, ülkenin gerçek efendisinin kim olduğunu kanıtlarcasına…

1979’da gazetelere çarşaf çarşaf ilan verip düşürmeden önce Ecevit hükümetini, sıkıyönetim komutanlarını bilgilendirmeleri de, “izin almak” için değil, kendilerine ait gördükleri devlete duydukları saygıdandır!

TÜSİAD daha önce desteklediği Ecevit hükümetini kısa süre sonra değiştirmek istediyse, bunu adım adım azgın bir neo-liberal döneme geçmek için yapmıştı. Kısa bir süre sonra, 12 Eylül 1980 faşist darbesiyle örgütsüz ve etkisiz hale getirilen Türkiye işçi sınıfı bugün hâlâ bu uğursuz dönemle açılan karanlığın sonuçlarını yaşıyor.

12 Eylül’le hesaplaşmadan söz edenlerin unutturmak istediği, bu işin arkasında Türkiye’nin büyük patronlarının olduğudur. TÜSİAD sermayesi, tıpkı NATO ve ABD yönetimi gibi, 12 Eylül faşist darbesinin birinci dereceden sorumlusudur.

 

Ama onlar bazen demokrasi, özgürlük ve de laiklikten söz edebiliyor.

 

Ne olacak ki! Erdoğan ve ekibi de demokrasi, özgürlük diyerek iktidara geldi ve hâlâ aynı söylemden vazgeçmiyor. Ülkede özgürlüğün kırıntısını bırakmamalarına rağmen…

 

TÜSİAD’ınki de bu hesap. Onların avantajı halkla aralarında her zaman siyasi iktidarın olması. Hükümetler kurup hükümetler yıkmalarına rağmen toplumun önemli bir kesimi hâlâ Türkiye’deki sorunların sadece başarısız yöneticilerden, görevini kötüye kullanan bakanlardan ve tek başına Erdoğan’dan kaynaklandığını sanıyor.

 

Oysa bir siyasi parti olarak hareket ettikleri için söylüyorum, TÜSİAD ve benzeri patron örgütleri Türkiye’nin en tehlikeli siyasi partileridir.

 

Kuşkusuz birazcık da bizim coğrafyanın ruh haline uygundur, kafaya takılan birine bir başkasının laf etmesinden sevindirik olmak. TÜSİAD Erdoğan’a örtülü eleştirilerde bulunduğu için insanlar heyecanlandı, “bu sefer gidiyor galiba” diye iman tazelendi.

 

Doğrudur, bu sefer işi zor AKP’nin. 2013’ten bu yana sürekli kan kaybediyor iktidar bloku ve artık bu kayıplar tabana da yansımaya başladı.  Sermayeye büyük hizmetleri olan Erdoğanlı yılların uzamasının bugünkü düzenin inandırıcılığına zarar vereceğini düşünen patronların sayısı da artıyor.

 

Erdoğan’ı yönetilebilir hale getirme konusunda başarısız olduklarını düşündükleri oranda alternatifi de hazır ediyorlar. 

TÜSİAD’ın geçenlerde hazırladığı uzun rapor, aslında Erdoğan’a karşı bir içeriğe sahip değil. Tersine bugünkü iktidarın ekonomi, dış politika ve hatta iç politika alanındaki tercihlerine büyük patronların onay verdiği görülüyor. 

Peki mesele ne?

Mesele, TÜSİAD’ın sürdürülebilir bir AKP modeli istemesi. Batıyla daha uyumlu, dış politikada daha ayakları yere basan, içeride ise kılıfına daha fazla uydurulmuş bir AKP iktidarı istiyorlar.

Erdoğan buna yanaşmazsa, söyleneni yapmaya hazır CHP-İYİP-DEVA-Gelecek-DP-SP bloku hazır bile.

Ne blok ama!

Özgürlük, demokrasi ve laiklik için güçlerini birleştiren partiler işte bunlar.

Bu birliğin arkasında TÜSİAD patronları var.

AKP için de aynısı geçerliydi. 

Kazanan hep onlar.

Onlar kazandıkça halkımız kaybediyor.

Bunu tersine çevirme zamanı gelmedi mi?

Özgürlük, demokrasi, laiklik ve en önemlisi eşitlik için!

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Keziban Özcan Vefat Etti

  06 Aralık 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Muratlı (Katırlı) köyü'nden merhum NURİ ALAN'ın kızı, rahmetli OSMAN ÖZCAN'ın eşi, Cezaevi'nden emekli baş gardiyan ŞÜKRÜ ÖZCAN ve FİKRİ ÖZCAN'ın  anneleri, Emekli öğretmen TURAN ALAN'ın  ablası, Saraydüzü Toplum Sağlığı Merkezi çevre sağlığı teknisyenlerinden ABDULLAH ALAN'ın kayın validesi Yıldız Mahallesi'nde ikamet eden KEZİBAN ÖZCAN hanım  vefat etmiştir. Cenazesi 07.Aralık.2021 tarihinde Salı günü öğle namazına müteakip Muratlı (Katırlı) köy'ü aile kabristanlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenler...
 • Boyabat Emniyet Müdürlüğüne Bağlı Trafik Ekipleri Denetimleri Sürüyor

  02 Aralık 2021 Eğitim, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat bölgemizde, 01 Kasım 2021 - 30 Kasım 2021  tarihleri arasında  yapılan trafik denetimlerinde,1230 Araç ve sürücü, 60 adet taksi-dolmus-otobus-servis taşımacılığı, 57 adet ögrenci servis taşımacılığı,  92 adet terminalden yolcu taşımacılığı, 161 yük taşımacılığı kontrol edildi. Yapılan denetimlerde  toplam 50 Ceza İşlem uygulandı.  29.720TL Para Cezasi kesildi. Bölgede 6 maddi hasarlı trafik kazası yaşanırken,  5 yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen  kazalarda 9 kişi yaralandı. yapılan denetimlerde 3 Sürücüye sürücü ...
 • Boyabat Karacaören’de Hurda Fabrikasında Hırsızlık

  02 Aralık 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta 01.12.2021 Çarşamba gecesi Boyabat Karacaören Mevkiinde bulunan bir işyerinde hırsızlık meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Boyabat Karacaören mevkiinde gece saatlerinde hurda alımı yapan işyerine kişi ya da kişiler girdi. Gece saatlerinde girdiği tahmin edilen işyerinden değerli aletleri çalan kişiler ofis kısmında bulunan kasayı da kaynak makinesi ile açtılar. İşyerinde bulunan köpeği darp edip etkisiz hale getirdikten  sonra çalıntı kamyonet ile olay yerinden kaçtılar. Çalınan kamyonetin kaza yapmış bir şekilde bulunduğu öğre...
 • Faize Uğur Vefat Etti

  30 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Eski taksici esnaflarından Sabit Uğur’un hanımı, Rahmetli Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Uğur’un ve Muhasebeci SALİM Uğur’un anneleri Faize Uğur hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 1 Aralık Çarşamba günü, yarın öğlen namazını müteakip Boyabat şehir mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan  rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz...