logo

Orman Yangını Alev Alev 3 Yaralı Saraydüzü’ne Bağlı Yalmansaray Köyü Boşaltıldı

5 Eylül 2020 Günlerdir söndürme çalışmalarının havadan 1 uçak, 3 helikopter aracılığı ile karadan arazözler ve iş makineleri ile yapılan müdahalelere rağmen devam ediyor.. Yangının Yalman saray köyüne sıçraması ihtimaline yüksek görülmesi üzerine karşı köy tahliye edildi. Tahliye haberini Sinop Valiliğince basın duyurusu ile açıklandı.

Yangına Sinop ve Çorum Orman müdürlüklerine bağlı tüm ekipler sevk edildi.Şu ana kadar 100 hektara yakın bir bölgenin yandığı, yangın söndürme çalışmalarına destek vermek için Karabük  Orman İşletme Müdürlüğünden yangın mahalline sevk edilen ekipte yer alan orman işletme personelleri Bilal K. ve Cemal Ç. ile Çorum’un Kargı İlçe Orman İşletme Müdürlüğü personeli Bilge Kağan Ş., yangına müdahale ettiği sırada yanarak yaralandı.

 

Bilal K., Cemal Ç. ve Bilge Kağan Ş.’nin rüzgarın da etkisiyle aniden dönen alevlerin arasında kalarak yaralandığı, olay anında bir arazözün de tamamen yanarak kullanılamaz hale geldiği öğrenildi

Sinop valiliği tarafından yapılan açıklama ise; Çorum’un Kargı İlçesi Sinanözü köyü ile İlimiz  Saraydüzü İlçesi Yalman saray köyü arasındaki ormanlık alanda dün öğle saatlerinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı yangın çıkmıştır. Yangına, Orman Bölge Müdürlüğü yangın söndürme ekipleri ve Orman Genel Müdürlüğü’nce sevk edilen 47 arazöz, 15 su tankı,  6 Dozer, 32 arazi pickup, 6 ilk müdahale aracı, 2 treyler, 1 Eksvatör, 5 adet yangın söndürme helikopteri ve 1 adet yangın söndürme uçağıyla müdahale edilmektedir. 30 Orman Muhafaza Memuru ve 150 yangın söndürme işçisi ile yangın söndürme çalışmaları aralıksız devam etmektedir. Yangının İlimiz  Saraydüzü ilçesi Yalmansaray köyüne sıçraması ihtimaline karşı köy tahliye edilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, yangın söndürme çalışmalarını yakından takip etmek için İlimize gelmiş bulunmaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ