logo

-LAF’LA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR…..


admin
ezgifm@hotmail.com

Yüksek Öğretim Kurumu Sınav verilerine göre, üniversite sınavında 628 bin 796 aday puan barajının altında kalmıştır. Sınava giren 15 bin öğrenci ise yarım net dahi yapamamıştır.

 

ÖSYM’nin yayınladığı 2019 sınavı ortalama doğrularına bakarsak; Matematik: 40 soruda 4.7 doğru, Fizik: 14 soruda 1.03 doğru, Kimya: 13 soruda 0.96 doğru, Biyoloji: 13 soruda 1.29 doğru, Türk Dili ve Edebiyatı: 24 soruda 4.9 doğru cevap verilmiş.

 

YANİ; Bu neticelerden şunları rahatça çıkarabiliriz:

 

-Gençlerimiz; ya bilgisiz yetişiyorlar ya da ÖSYM’nin sınav sistemi seviyenin çok üzerinde.
-Aileler, Okullar, Sendikalar, Öğretmenler, Bakanlık velhasıl toplum; gençlerimizin bu kadar bilgisiz yetişmesi ve genelde ki bu seviye düşüklüğünün nedenlerini araştırıyor muyuz?
-Nerede yanlış yapıldığını tespit edebiliyor muyuz?
-Ezbere dayalı bir eğitim sistemi tek seçenek midir?
-Sınavlarda kalanlar sadece gençler mi? Bizler de bu sınavda kalmış olmuyor muyuz?
Milenyum çağı çocukları dediğimiz:
-Takım çalışmasına alışık olmayan ve bu nedenle ekip kavramının çok bir şey ifade etmediği,
-Daha çok yalnız olmaya alışık, kural tanımayan,
-İsteklerinden emin oldukları için ikna edilmeleri zor olan,
-Aileleriyle sık sık çatışmaya giren ve bunun nedenini kendilerince doğru kabul edip savunan,-
-Vaktinin çoğunu seyirle geçiren ve yapay zekanın hedefindeki bu potansiyel, model kuşağın yapay zekanın hedefi olduğunu görebilmekte miyiz?

 

-Aslında bilginin izinden gitmeyi de , Dünya’da ki bazı gelişmeleri de takip edebilme becerisine sahip, dünyanın en büyük gücü olmaya namzet ve zaman zaman da“İnternet Kuşağı” diye de isimlendirdiğimiz,
-Dışarıdan gelen fikirlere sıcak bakmayan, özgüveni yüksek bu Z kuşağının karakteristik özelliklerine göre ve geleceğimizi emanet edeceğimiz bu yeni nesle karşı sorumluluk ve görevlerimizin gereğini yerine getirmek zorunda değil miyiz?
-Bu Z kuşağının erdemli ve değerlerimize sahip olarak yetişmesi ve kalması için, sistemsel düzenleme , değişiklik ve çalışmaların yanında,
-GOOGLE’NİN ALTERNATİFİ OLARAK KURULMASI GEREKEN “YERLİ ARAMA MOTORUYLA” ACİLEN VE MUTLAKA BULUŞTURULMALARI GEREKMİYOR MU?

 

-DİJİTAL BAĞIMSIZLIK İÇİN YA DA DİJİTAL BAĞIMLILIĞI MİNİMUMA İNDİRMEK ADINA YAPILAN YA DA YAPILDIĞI SÖYLENEN ÇALIŞMALARIN KESİNLİKLE YETERSİZ OLDUĞU HİSSEDİLMİYOR MU?

-SAVUNMA SANAYİİNDE Kİ BABAYİĞİTLERİN ÇALIŞMALARI KADAR ACİL VE ÖNEMLİDİR, ZİRA BU GÜCÜ YERİNDE VE DOĞRU KULLANIP GELİŞTİRECEK NESLE SAHİP OLMAK, TOPYEKÜN BABAYİĞİTLER YURDU OLMAK ZORUNDA DEĞİL MİYİZ?

 

-Bu neslin şeytani, nefsi ve taguti anlayışlara karşı korunmaları da gerekmektedir. Ulaşım kolaylığı ve engeller ile en azından şimdilik bir şeyler yapılamaz mı? Adet yerini bulsun kabilinde ki göstermelik uygulamalar kesinlikle yetersizdir.
-Bu Ülke’yi seven ya da sevdiğini söyleyen sorumluluk konumundaki herkesin bu çağın en büyük silahı olan iletişim, internet ve görsel eğitim için bir saniye bile boşa geçirilecek zamanları yoktur.

-Yönetenlerin icraat göstermesi, öncelik tespitlerini doğru belirlemesi, yönetmeye talip olanlarınsa hikaye ve tribün oyunlarından öte somut gerçeklere göre proğram ve projeler üreterek vatan sevgilerini göstermeleri gerekmektedir.

-LAF’LA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMÜYOR…..

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Keziban Özcan Vefat Etti

  06 Aralık 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Muratlı (Katırlı) köyü'nden merhum NURİ ALAN'ın kızı, rahmetli OSMAN ÖZCAN'ın eşi, Cezaevi'nden emekli baş gardiyan ŞÜKRÜ ÖZCAN ve FİKRİ ÖZCAN'ın  anneleri, Emekli öğretmen TURAN ALAN'ın  ablası, Saraydüzü Toplum Sağlığı Merkezi çevre sağlığı teknisyenlerinden ABDULLAH ALAN'ın kayın validesi Yıldız Mahallesi'nde ikamet eden KEZİBAN ÖZCAN hanım  vefat etmiştir. Cenazesi 07.Aralık.2021 tarihinde Salı günü öğle namazına müteakip Muratlı (Katırlı) köy'ü aile kabristanlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenler...
 • Boyabat Emniyet Müdürlüğüne Bağlı Trafik Ekipleri Denetimleri Sürüyor

  02 Aralık 2021 Eğitim, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat bölgemizde, 01 Kasım 2021 - 30 Kasım 2021  tarihleri arasında  yapılan trafik denetimlerinde,1230 Araç ve sürücü, 60 adet taksi-dolmus-otobus-servis taşımacılığı, 57 adet ögrenci servis taşımacılığı,  92 adet terminalden yolcu taşımacılığı, 161 yük taşımacılığı kontrol edildi. Yapılan denetimlerde  toplam 50 Ceza İşlem uygulandı.  29.720TL Para Cezasi kesildi. Bölgede 6 maddi hasarlı trafik kazası yaşanırken,  5 yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen  kazalarda 9 kişi yaralandı. yapılan denetimlerde 3 Sürücüye sürücü ...
 • Boyabat Karacaören’de Hurda Fabrikasında Hırsızlık

  02 Aralık 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta 01.12.2021 Çarşamba gecesi Boyabat Karacaören Mevkiinde bulunan bir işyerinde hırsızlık meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Boyabat Karacaören mevkiinde gece saatlerinde hurda alımı yapan işyerine kişi ya da kişiler girdi. Gece saatlerinde girdiği tahmin edilen işyerinden değerli aletleri çalan kişiler ofis kısmında bulunan kasayı da kaynak makinesi ile açtılar. İşyerinde bulunan köpeği darp edip etkisiz hale getirdikten  sonra çalıntı kamyonet ile olay yerinden kaçtılar. Çalınan kamyonetin kaza yapmış bir şekilde bulunduğu öğre...
 • Faize Uğur Vefat Etti

  30 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Eski taksici esnaflarından Sabit Uğur’un hanımı, Rahmetli Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Uğur’un ve Muhasebeci SALİM Uğur’un anneleri Faize Uğur hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 1 Aralık Çarşamba günü, yarın öğlen namazını müteakip Boyabat şehir mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan  rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz...