logo

Boyabatlı Hayırsever İş Adamının Desteklediği 24 Derslik Okul Hayal mi Oluyor?


admin
ezgifm@hotmail.com

2014 yılı Ocak ayında Hayırsever bir iş adamının katkısı ile okul yapılması düşünülmüştü. Arsa; 5399 metrekaresi olup, 1352 metrekaresi hazinenin geri kalan 4047 metrekaresi ise 178 hissedara aitti. İl Özel idaresi tarafından kurulan Kıymet Takdir Komisyonu tarafından belirlenen bedel, uzlaşma komisyonu tarafından hissedarlara sunulmuş, ancak tarafları uzlaşamamıştı. Şu anda istinaf aşamasında sonlara gelinirken, bu arsaya okul yapılacak mı, yapılmayacak mı, soru işaretleri ortaya çıkmaya başladı. Hayırsever vatandaş ise ateş püskürüyor. Tek arzumuz babamın sağlığında okulun açılışını gerçekleştirmekti, yani sağlığında görsün istiyorduk. Neredeyse 5 yıl olacak bu işin ne hayrı kaldı, ne de hayırseverliği diye yakındı..

Hayırsever vatandaş ayrıca 5 yıl evvel 238.000 dolar bozdurarak özel idare hesabına yatırılan parasının ya iade edilmesini (paranın bugün ki değeri ile) yada okulun acilen yapılmasını istiyor.

Hayırsever iş adamı Yalçın Küçükbaş’ın aktardığı 500.000 TL kamulaştırma bedeliyle, üzerine yapılacak okulla ilgili İl Özel İdare bütçesinden ayrılan 1.500.000 TL ödeneğin yıllardır il özel idare bütçesinde bekletilmekte olduğu da söylenilmektedir. Konu ile ilgili dava sürecinin devam ettiği sürece ve idaremiz tarafından yapılabilecek hiç bir işlem bulunmamaktadır diye cevaplar verilmektedir. Beklemeye alınan okul yapımı içinse herhangi bir somut adım atılmamaktadır.

Edinilen bilgiye göre, istenildiği takdirde istinaf sürecinin devam etmesinin okul yapımına engel olmadığı, yapılan istinafın; arsa istimlak için değil, istimlak bedeli için yapıldığı, gerekli görüldüğü takdirde, acil ihtiyaç olan Yeni mahallede yapılması gereken bu okul için, dava aşamasındayken, eğitim kurumu gibi özeliliği, bölgede acil okul ihtiyacı ve kamu yararına da sahip olması münasebeti ile kamu yararı kararı alınmak suretiyle, bölgede uzlaşanlar haricinde kalanlar için kurum tarafından dava açılarak fiili olarak taşınmaza, söz konusu bu kamu yararı kararına binaen el atılıp okul inşaatına başlanamaz mıydı?

Dolar krizinin yaşandığı son zamanlarda birçok yatırımlar askıya alınırken, okulun yapımı için tüm engeller ortadan kalksa bile, Boyabat yeni mahallenin acil ihtiyacı olduğu söylenen okulun, hayırsever iş adamının verdiği meblağ ile geçmiş tarihte çok düşük meblağlara malzeme alınırken, bugün dolar bazında olan bir çok şey ateş pahası oldu. Yani hayırsever iş adamının verdiği para da tuz ve buz olmuyor mu? Veya hayırseverlere hayal kırıklıkları yaşatmaya kimin ne hakkı var.

Ayrıca çeşitli konularda bağış yapma konusunda duyarlı bulunan halkımız için; bu ve benzeri davranışlar devlet millet dayanışmasına da gölge düşürmüyor mu?

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Boyabat’a Geliyor

  16 Haziran 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  16 Haziran 2021 Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yarın Boyabat'ta geliyor.Saat 12.30 da Boyabat'ta yapılacak olan Doğalgaz törenine katılacak   Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yapılacak tören öncesi Boyabat belediye başkanını ziyaret sonrası 12.30 yapılacak  törene katılacak. Tören sonrası Sinop'a geçecek olan Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Sinop valiliği ziyareti ardından, Sinop Enerji Koordinasyon Toplantısı katılacak  ...
 • Boyabat’ta Damak Tadında Kebap Yemenin Keyfini Kanat Masıracı Kebap Salonunda Yaşayacaksınız

  15 Haziran 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  *****Boyabat’ta nefis Kuyu kebabı, Kuzu kelle kebap, Kelle paça çorba, ev yapımı mantıyı rahat bir mekanda yemeyi tercih ediyorsanız, Boyabat'taki adresiniz Kanaat Masıracı kebap salonu olmadır. Kanaat  Masıracı kebap ve Köfte salonuna sizleri de bekliyoruz...   ***2. kattan oluşan lokantamız Kanaat Masıracı Kebap ve Köfte salonumuzun 2. katında bayanlara özel  ister gün yapın, ister ailenizle damak zevkinize özel özenle hazırladığımız günün her saati bulabileceğiniz Kuyu Kebabı, Perşembe günlerine özel Kuzu Kelle Keba , her zaman bu...
 • Boyabat Belediye Başkanının Sosyal Medya Hesabını Hackleyenlere Karşı Adli İşlem Başlatıldı mı?

  14 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  Boyabat belediye başkanın sosyal medya hesabını hackleyerek  Boyabat belediye başkanını kamuoyunda itibarsızlaştırmak  isteyen veya isteyenler mi var? Boyabat belediye başkanının sosyal medya hesabını hackleyerek,  Boyabat halkının yarıdan fazla oyunu alarak seçilen ve Boyabat halkını temsil eden belediye başkanına yapıldığı söylenilen bu olay karşısında  sadece Boyabat belediye başkanı değil,  Boyabat halkı da itibarsızlaştırmak  mı isteniyor?   Boyabat belediye başkanının sosyal medya hesabını hackleyen kişi yada kişileri şiddetle  kın...
 • Bellona Boyabat’ta Toksoy Ticaret Farkı İle Hizmetinizde…

  13 Haziran 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  Boyabat Bellona Bayi Toksoy Ticaret 3500 metrekare 8 kattan oluşan Show'umu ile sizlere bölgenin en zengin ürün yelpazesini sunuyor. Sizlere özel tasarlanmış birbirinden zengin Bellona'ları seçmekte zorlanacaksınız. Boyabat Bellona Bayii Toksoy Ticaret Köprübaşı mevkii Kent meydanı yanı Hal yeri Karşısı telefon : 0 368 315 21 12--315 2113 Boyabat Bellona'dan istediğiniz ürünü şimdi alın bütçenize ugun taksit seçenekleriyle bütçenizi sarsmadan ödeyin. Yeni evlenecekler, Evini yenileyecekler, Düğün hazırlı yapanlar sizlerde Bellona'dan düğün ...