logo

GÖLGE ADAM :VAKİ OLANDA HAYIR VARDIR.


admin
ezgifm@hotmail.com

Tarihin bir döneminde; Bir padişah ve vezirleri vardır. Vezirinin biri Padişahına karşı çok akıllı ve sadıktır.

Av merakları da olduğundan bir av sırasında vezir kazayla padişahın parmağını kopartır. Padişah bu duruma çok kızar. Vezir, vaki olanda hayır vardır sultanım der. Padişah daha fazla öfkelenir ve veziri hapse attırır.
 

Daha sonra ki bir zamanda yine avenesiyle ava çıkarlar ve bir vahşi Afrika kabilesinin eline esir düşerler. O kabile geleneğine göre vücudu sakat insanı yemezlermiş. Diğerlerini yani Padişahın yanındakileri yamyam olan kabile keser pişirir ve yer. Padişahı da parmağı sakat diye serbest bırakırlar.
 

Sarayına döner, etrafında kimsesi kalmamıştır. Aklına eski veziri gelir. Hapisten yanına getirtir ve olanları anlatır. Vezir yine der ki “Padişahım vaki olanda hayır vardır”  der. Padişah’ta “lan bunun neresinde hayır var ki” der.
 

Vezir de anlatır. Padişahım ben kazara senin parmağını koparttım hayır varmış bak der. Padişah kaşlarını çatar ve merakla dinler,” anlat bakalım hayır neresinde” der. Vezir “Sen beni hapse attın hayır varmış” der. Padişah yine ters ters bakar. Vezir “Padişahım sen yamyamlara esir düşmedin mi?” Padişah ”düştüm” der. “Peki, parmağın olsaydı seni yemeyecekler miydi?” deyince, Padişah vezire “valla haklısın” der. “Sonra padişahım, sen beni hapse atmasaydın ben de seninle beraber olacaktım ve sağlam olduğum için yamyamlar beni de yiyeceklerdi. Ben gidemedim, bak gördün mü? hayır varmış” der.
 

Padişah düşünür taşınır, gerçekten “vaki olanlarda hayır varmış” der ve tekrar vezirini hapisten çıkartarak  vezirliğine getirtir.

 

Hayatımızda bazen keşkeler, şöyle olsaydı böyle olmasaydı gibi sözler havada uçuşur durur. Çok arzu ettiğimiz bir şey olmaz veya bazen gecikir. Şer gibi gözüken işlerde ki hayırları da zamanla anlarız. Gözümüzde çok büyüttüğümüz, güvendiğimiz insanların bazılarının cüceliklerine, yalan dolanlarına  dahi şahit oluruz. Günah işlemek ve şeytana uymak ta elbette ki hayır yoktur ve masiyette de hayır aramamak gerekir.  İnsan hayatında aklı selim kullanılarak vaki olan durumlarda hayır aramak gerekir. Hatta Atalarımız da bir musibetin bin nasihattan daha evla olduğunu söylerken da aynı benzeri durumu kastetmişlerdir.
 

Velhasıl; Vaki olan da hayır vardır, mutlaka hayır vardır. Hayır gibi gözükenlerde şer olduğu gibi, şer gibi gözükenlerde de hayırlar gizlidir.

 

 

 

Kaynak: GÖLGE ADAM

Etiketler: » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Faize Uğur Vefat Etti

  30 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Eski taksici esnaflarından Sabit Uğur’un hanımı, Rahmetli Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Uğur’un ve Muhasebeci SALİM Uğur’un anneleri Faize Uğur hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 1 Aralık Çarşamba günü, yarın öğlen namazını müteakip Boyabat şehir mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan  rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz...
 • Boyabat’ta Öğrenci Servisi Yoldan Çıktı 4 Yaralı

  26 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta öğrenci servisi yoldan çıktı 4 yaralı ! Boyabat'ta öğrencileri taşıyan servis minibüsünün yoldan çıkarak duvara çarpması sonucunda 4 kişi yaralandı. Sinop'un Boyabat İlçesinde öğlen 12:30 sıralarında Boyabat Şehit Ersoy Gürsu Anadolu Lisesi öğrencilerini taşıyan okul taşıtı Boyabat İtfaiye Kavşağı'na gelmeden yoldan çıktı. Sürücüsünün hakimiyetinden çıkan servis minibüsü kaldırıma çıktı ve bölgede bulunan duvara çarparak durabildi.Minibüste bulunan üç öğrenci ve minibüs şoförü yaralandı.Yaralılar 112 Acil Servis Ekipleri tarafı...
 • Sinop İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN Sert Tepki Gösterdi

  21 Kasım 2021 Eğitim, Genel, Tüm Manşetler

    Sinop İYİ Parti İl başkanı Yılmaz ŞANLAN Sinop Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde alınacak personel alımına sert tepki gösterdi. Konu ile ilgili   açıklama  yapan Sinop İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN "30 Ekim tarihinde iktidar yetkililerine, "Gençlik Spor İl müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere, noter kurası ile eleme yapılıp, akabinde mülakat ile işe alınacak personelin belirlenmesinde liyakat ve ihtiyaç durumuna göre adil bir alım yapılmasını arzuluyoruz. Süreci yakinen takip etmekteyiz." şeklinde samimi bir çağrı yapmıştı...
 • Damak Zevkinize Özel Etli Çiğ Köfte Tükenmeden Şahin Pasta Bistro’ya Uğramalısınız

  13 Kasım 2021 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Ülkemizin geleneksel lezzetlerinden olan etli çiğ köfte acı sevenler için sadece bir yiyecek değil aynı zamanda tutkudur. Saymakla bitmeye faydalarının yanı sıra, yapımında kullanılan malzemeler düşünüldüğünde aynı zamanda alçak gönüllü bir yiyecek olduğunu da biliyoruz. Bunun için sizlerin damak zevki için saatlerimizi harcayıp bu lezzeti Şahin Pasta Bistro olarak hazırladık.   Geleneksel etli çiğ köfte artık sadece ev eğlencelerinde hazırlanmamakla birlikte Boyabat Şahin Pasta Bistro'da bulabilirsiniz.  Artık etli  çiğ köftemiz  or...