logo

GÖLGE ADAM ; SOSYAL HAYATA BAKIŞTA EĞİTİMİN ÖNEMİ


admin
ezgifm@hotmail.com

Toplum mühendisliğinin en önemli unsurlarından biri, şüphesiz ki eğitimdir. Ben en önemlisi gördüğüm eğitim, öğretim ve sisteme bir vurgu yapmak istiyorum. Anlatılan tarihin gerçekliliği, gereksizlik ve yanlışlarıyla da şu an ilgilenmeyeceğim. Bu bilgilerin doğruluk ya da yanlışlıkları belge ve bilgilerle düzeltilebilir, ya da ilim adamlarının işi diyelim. Ben ce en önemlisi; Bu milleti ve toplumu oluşturacak olan bireylerin eğitim çağındayken, iş hayatına, ticaret hayatına, sosyal hayata, çevreye ve aile hayatına mutlaka eğitimle hazırlanmaları gerekmektedir.

 

Zorunlu eğitime de geçilmişken ilk dört yıllık eğitim döneminde görev alan başta öğretmenler olmak üzere, okullarda  görevli diğer görevlilerle kantin vb görevlilerinin dahi formasyonlarına ilaveten çocuk psikolojisi üzerine alacakları ilave takviye eğitimlerin de daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Fiziki mekan düzenlemeleriyse doğru ama  tek başına zaten yetersizdir. Rehberlik Danışmanlık hizmetleriyse daha fonksiyoner hale getirilmek zorundadır.

 

Bu orta öğretim için de, Lise öğrenimi için de geçerlidir.

 

Öğrencilerin ise  ergen psikolojisi ve özellikle de lise çağındaki öğrencilerinse gençlik psikolojisinin yanında, onları iş hayatı, aile hayatı, yüksek eğitim ve sosyal hayata da hazırlayan müfredat , ders ve eğitimlerle toplumun yetişkin bir bireyi olmalarını sağlamak gerekmektedir.

 

Tabi bu arada; öğrencilerin yeteneklerine göre de  branş seçimleri ve kabiliyetlerine göre de yönlendirilmelerini sağlayarak, yeteneklerinin değerlendirilmesini ve bunun kamusal alt yapısının da hazırlanmasını, kurumlar arası koordinasyonun da yasal zorunluluk  haline getirilmesini sağlamak gerekmektedir. Bu söylediklerime spor, sanat ve diğer benzeri alanlar da dahildir.

 

Halk Eğitim Müdürlükleri vb kurumlar da kesinlikle aktif hale getirilmeli, toplumsal ihtiyaçlara göre de eğitim ve öğretim temelli faaliyet göstermeleri mutlaka sağlanmalıdır.

 

Maalesef bugün kurulan 100 yuvadan 47 sinin boşanmayla sonuçlandığı bir durumla karşı karşıyayız. Yüzde 30 civarında da sıkıntıyla yürüyen, aile baskısı, çevre baskısı ve çocuklar hatırına yürüyen evlilikleri de sayarsak toplum açısından çok ciddi , hatta vahim bir durumla  karşı karşıya olduğumuzu görmezden gelmek mümkün değildir.

 

Bunların sonrasında yaşanan kadın cinayet ve vahşetleriyle, kişilik bozukluğu ve yetersiz eğitimin  neden olduğu toplum terörünü de  bunlara ilave edersek, nasıl bir sosyal hayata gençlerin, bireylerin acilen ve öncelikle eğitimle hazırlanması gerekmekte olduğunu  göz ardı edebilir miyiz?

 

Sosyal politikaların gözden geçirilmesi, aileler, sorunlu bireyler ya da sorumsuz fertlere yönelik, daha doğrusu toplumun bütün kesimlerini kuşatacak şekilde ivedilikle ve çok ciddi olarak rehberlik, danışmanlık, tedavi ve rehabilitasyon  çalışmalarının da bilimsel temelli yapılması gerekmektedir. Oda ve STK.lara da bu konuda çok ciddi sorumluluklar düşmektedir. Suç, Ödül ve  Ceza sisteminin de mutlaka doğru ve yerinde kullanılması zorunluluğu vardır.

 

Çalışma hayatına, ticaret hayatına ve sosyal hayata da hazırlayıcı alt eğitimlerin de mutlaka eğitim çağında ve gereken oranda müfredatla verilmesi gerekmektedir. Bu konularda da adet yerini bulsun mukabilinde ki ders notlarının ötesinde, çok ciddi  bilimsel temelli çalışmaların yapılması gerekmektedir.

 

Konu aslında toplumun en ciddi ve en önemli konularından biri olduğu için fazla detaylandırmadan, eğitimle ilgili bölümü üzerinden bir paylaşımda bulunmak istedim.

 

Burada yazdıklarımı Milli Eğitim Bakanı ve  yetkilileriyle diğer İlgili makamlar okuyacak değil elbette;

 

Fakat; İktisatta bir kural vardır; “HER ARZ KENDİ TALEBİNİ OLUŞTURUR.” Mantığında olduğu gibi,

 

Bizler de umuyorum ki; tersinden oluşturacağımız sosyal baskılar la  ilgilileri ve siyasileri harekete geçirip,

 

Öncelikle; Eğitim yönünden, sonrasında ise kitle iletişim araçları, basın medya, radyo, tv  vb.gibi alanlarda yapmaları gerekenler ve  sağlıklı bir toplum için atılması gereken adımları atmalarını sağlayabiliriz.

 

MUTLU, HUZURLU, BAŞARILI, RUHEN VE BEDENEN SAĞLIKLI BİR TOPLUM İÇİN Saygılarımla.

 

Kaynak: GÖLGE ADAM

Editör: Haber Merkezi

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Faize Uğur Vefat Etti

  30 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Eski taksici esnaflarından Sabit Uğur’un hanımı, Rahmetli Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Uğur’un ve Muhasebeci SALİM Uğur’un anneleri Faize Uğur hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 1 Aralık Çarşamba günü, yarın öğlen namazını müteakip Boyabat şehir mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan  rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz...
 • Boyabat’ta Öğrenci Servisi Yoldan Çıktı 4 Yaralı

  26 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta öğrenci servisi yoldan çıktı 4 yaralı ! Boyabat'ta öğrencileri taşıyan servis minibüsünün yoldan çıkarak duvara çarpması sonucunda 4 kişi yaralandı. Sinop'un Boyabat İlçesinde öğlen 12:30 sıralarında Boyabat Şehit Ersoy Gürsu Anadolu Lisesi öğrencilerini taşıyan okul taşıtı Boyabat İtfaiye Kavşağı'na gelmeden yoldan çıktı. Sürücüsünün hakimiyetinden çıkan servis minibüsü kaldırıma çıktı ve bölgede bulunan duvara çarparak durabildi.Minibüste bulunan üç öğrenci ve minibüs şoförü yaralandı.Yaralılar 112 Acil Servis Ekipleri tarafı...
 • Sinop İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN Sert Tepki Gösterdi

  21 Kasım 2021 Eğitim, Genel, Tüm Manşetler

    Sinop İYİ Parti İl başkanı Yılmaz ŞANLAN Sinop Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde alınacak personel alımına sert tepki gösterdi. Konu ile ilgili   açıklama  yapan Sinop İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN "30 Ekim tarihinde iktidar yetkililerine, "Gençlik Spor İl müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere, noter kurası ile eleme yapılıp, akabinde mülakat ile işe alınacak personelin belirlenmesinde liyakat ve ihtiyaç durumuna göre adil bir alım yapılmasını arzuluyoruz. Süreci yakinen takip etmekteyiz." şeklinde samimi bir çağrı yapmıştı...
 • Damak Zevkinize Özel Etli Çiğ Köfte Tükenmeden Şahin Pasta Bistro’ya Uğramalısınız

  13 Kasım 2021 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Ülkemizin geleneksel lezzetlerinden olan etli çiğ köfte acı sevenler için sadece bir yiyecek değil aynı zamanda tutkudur. Saymakla bitmeye faydalarının yanı sıra, yapımında kullanılan malzemeler düşünüldüğünde aynı zamanda alçak gönüllü bir yiyecek olduğunu da biliyoruz. Bunun için sizlerin damak zevki için saatlerimizi harcayıp bu lezzeti Şahin Pasta Bistro olarak hazırladık.   Geleneksel etli çiğ köfte artık sadece ev eğlencelerinde hazırlanmamakla birlikte Boyabat Şahin Pasta Bistro'da bulabilirsiniz.  Artık etli  çiğ köftemiz  or...