logo

GÖLGE ADAM :CEHALET


admin
ezgifm@hotmail.com

Cahil : Eğitim ve öğretim görmemiş kimse manasına geldiği gibi, belli bir konuda bilgisi olmayan kimse manalarında da kullanılmaktadır. Cehaletse: Bilmezlik, bilgisizlik, deneyimsizlik ve toyluk anlamlarında da kullanılmaktadır.

 

Yüce Allah, Zümer suresinde “ Hiç  bilenlerle bilmeyenler, bir olur mu?” diye buyururken,  Necm Suresinde de “ O, asla kendi arzu ve hevesine göre konuşmaz” diye buyurduğu Peygamber efendimizse cahillikle ilgili ve çoğunluğu Buhari’de nakledilen sözleriyle:

 

“Ey Ali! Cehalet­ten daha çetin bir yoksulluk ve akıldan daha faydalı bir mal yoktur.

 

“İlmin azalması ve cehaletin ortaya çıkması kıyametin alametlerindendir!

 

“Kıyametten hemen önce cehalet indirilir ve ilim kaldırılır!’ buyurdu.

 

“ Şüphesiz Allah, ilmi insanlardan söküp almaz! Fakat âlimlerin ruhunu  kabzederek ilmi kaldırır. Nihayet hiçbir âlim kalmayınca halk, cahil insanları reis edinirler! Onlara birtakım sorular sorulur da (onlar da bilgisizce cevap vererek) hem kendileri sapıklığa düşerler hem de  insanları düşürürler!” demiştir.

 

Nisa Suresinde “Allah size, mutlaka emanetleri [işleri] ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder.”

 

Peygamber Efendimiz ise Buhari’de yine bu konuyla ilgili olarak;

“(İş ehli olmayana [layık olmayana] tevdi edildiği [verildiği] zaman, kıyameti bekle.)(Emanet zayi edildiğinde kıyametin kopmasını bekleyin. “Ya Resulallah, emanetin zayi edilmesi nasıl olur?” denince, (Görev ehlinden başkasına verildiği zaman kıyameti bekleyin) derken,  dağların pamuk ipliği gibi atılacağı günden değil, o toplumun ya da o işi yaptıranın düşeceği durum ve yaşanacak akıbetten, sondan söz edilmektedir.

 

Ülkelerine ve insanlığa hizmet eden büyük devlet adamları, alim, düşünür, filozof ve kanaat önderlerinin;  cehaletin; bir toplumun en büyük düşmanı olduğu ve cehaletle mutlaka savaşılması gerektiğine dair veciz  sözleri olduğu gibi, ilmin ve bilginin önemini anlatan ve  insanlık tarihine not düşülen bir çok manidar söz de mevcuttur.

 

Cüzi iradelerin ipotek edildiği, akletme ve sorgulamanın kaldırıldığı, kula kulluk edildiğinin fark edilmediği, at izinin it izine karışıldığı dönemlerde oynanan oyunları ve oyun kurucuları tanımayamazsak, hem dünyamızı  mahveder ve hem de hesap günümüzü hesap verilemez hale getiririz.

 

Bir arkadaşımın, muhtemeldir ki; okurken rastlayıp bana attığı, cehalet mesajını

da; cehaletin başka farklı bir boyutunu anlatabilmek adına bu yazıya ilave olarak paylaşmakta fayda gördüm.

 

 

Eski Mısır devlet başkanı Enver Sedat’ı suikast sonucunda öldüren adama hakim sorar:

“Neden öldürdün?” Diye sorduğunda;

Katil: “Çünkü laikti”,

Hakim: “Laik ne demek?”

Katil: “Bilmiyorum!!”  der.

—-

Mısır’ın en iyi edebiyat adamlarından Necip Mahfuz’u öldürmeye çalışıp başarısız olan sanığa hakim sorar:

“Neden vurdun?”

Sanık: “Sokak çocuklarının hayalleri adlı kitabı yazdığı için”

Hakim: “Peki sokak çocuklarının hayallerini okudun mu?”

Sanık: “Hayır!!”  demiştir.

—-

Hakim, yazar Faraç Foda’yı öldüren üç teröriste sorar:

“Neden Faraç Foda’ya suikast düzenleyip öldürdünüz?

“Suçlular: “Çünkü kafir!!”

Hakim: “Onun kafir olduğunu nereden anladınız?

” Suçlular: “Onun kitabından”

Hakim: “Hangi kitabından anladınız onun kafir olduğunu?

” Suçlular: “Biz okuma yazma bilmiyoruz” derler.

—-

Maalesef ki;

 

“Her kötülüğün anası; her dönemde CEHALET olmuştur!”

 

 

Kaynak: GÖLGE ADAM

Editör: Haber Merkezi

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Keziban Özcan Vefat Etti

  06 Aralık 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Muratlı (Katırlı) köyü'nden merhum NURİ ALAN'ın kızı, rahmetli OSMAN ÖZCAN'ın eşi, Cezaevi'nden emekli baş gardiyan ŞÜKRÜ ÖZCAN ve FİKRİ ÖZCAN'ın  anneleri, Emekli öğretmen TURAN ALAN'ın  ablası, Saraydüzü Toplum Sağlığı Merkezi çevre sağlığı teknisyenlerinden ABDULLAH ALAN'ın kayın validesi Yıldız Mahallesi'nde ikamet eden KEZİBAN ÖZCAN hanım  vefat etmiştir. Cenazesi 07.Aralık.2021 tarihinde Salı günü öğle namazına müteakip Muratlı (Katırlı) köy'ü aile kabristanlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan rahmet yakınlarına ve sevenler...
 • Boyabat Emniyet Müdürlüğüne Bağlı Trafik Ekipleri Denetimleri Sürüyor

  02 Aralık 2021 Eğitim, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat bölgemizde, 01 Kasım 2021 - 30 Kasım 2021  tarihleri arasında  yapılan trafik denetimlerinde,1230 Araç ve sürücü, 60 adet taksi-dolmus-otobus-servis taşımacılığı, 57 adet ögrenci servis taşımacılığı,  92 adet terminalden yolcu taşımacılığı, 161 yük taşımacılığı kontrol edildi. Yapılan denetimlerde  toplam 50 Ceza İşlem uygulandı.  29.720TL Para Cezasi kesildi. Bölgede 6 maddi hasarlı trafik kazası yaşanırken,  5 yaralanmalı trafik kazası meydana geldi. Meydana gelen  kazalarda 9 kişi yaralandı. yapılan denetimlerde 3 Sürücüye sürücü ...
 • Boyabat Karacaören’de Hurda Fabrikasında Hırsızlık

  02 Aralık 2021 Eğitim, Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta 01.12.2021 Çarşamba gecesi Boyabat Karacaören Mevkiinde bulunan bir işyerinde hırsızlık meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Boyabat Karacaören mevkiinde gece saatlerinde hurda alımı yapan işyerine kişi ya da kişiler girdi. Gece saatlerinde girdiği tahmin edilen işyerinden değerli aletleri çalan kişiler ofis kısmında bulunan kasayı da kaynak makinesi ile açtılar. İşyerinde bulunan köpeği darp edip etkisiz hale getirdikten  sonra çalıntı kamyonet ile olay yerinden kaçtılar. Çalınan kamyonetin kaza yapmış bir şekilde bulunduğu öğre...
 • Faize Uğur Vefat Etti

  30 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Eski taksici esnaflarından Sabit Uğur’un hanımı, Rahmetli Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Uğur’un ve Muhasebeci SALİM Uğur’un anneleri Faize Uğur hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 1 Aralık Çarşamba günü, yarın öğlen namazını müteakip Boyabat şehir mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan  rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz...