logo

Gazeteye Bakmıyor Gazeteyi Okuyor

Evine gazete giren her ailenin bütün fertlerine gazeteyi okutmak gerekir. Gençlerimizin, çocuklarımızın bir dâvâ şuuruyla yetişmesini istiyorsak ve kafaları karıştıran her türlü bilgi kirlenmesinin çokça yaşanabildiği bu zamanda istikametli düşünmeyi öğretmek ve doğru bakış açısı geliştirmek istiyorsak gazete okutmak şarttır.

İnternet haberciliğinin yaygınlaşması ile “at izi ile kurt izinine” karıştığı şu dönemde denetimsizlik içinde habercilerle, ilkeli ve doğru haberleri ancak seviyeli, doğru, araştırmacı ve denetlenebilir yayıncılar sayesine alınabiliyor. Okuma kültürü  keyif verir mesela Coronavirüsü ile mücadele ettiğimiz şu günlerde sabah kahvaltısı sonrası gazete okumak, bulmaca çözerek, çay veya kahvenizi yudumlamak ayrı bir keyif verir. Boyabat çevrede ilçelerimize göre daha şanslı 2 yerel gazetesi, bir yerel radyosu ve ciddi anlamda özgün  habercilik yapan 3 İnternet haber sitesi var. Boyabat’ta yaşayan insanlarımız yayıncılık konusunda çok şanlı  değil mi? Tabii, yayıncı kuruluşlarımızın yöneticilerimizi, kuruluş çalışanlarını  takdir etmeden geçmemek lazım, habercilik özveri ister, haberi herkes göremez. Haberci görür. haber kirliliği yaratmadan doğru bilgiyi ulaştırmak yetenek ister, bu resimdeki vatandaşımızı ne mezunudur bilmem, fakat yaptığı meslek itibariyle fakülte mezunu olmadığı arpacık ortada, ayakkabı boyacısı Hasan abimiz gazeteyi okumaya öyle dalmış ki kulağının 30 cm yakınındaki fotoğraf makinesinin çıkardığı sesi duymuyor. Çünkü, gazeteye bakmıyor. Gazeteyi okuyor.  İstikametli düşünmeyi öğretmek ve doğru bakış açısı geliştirmek istiyorsak gazete okumak, gazete okutmak şarttır.Tek kelime ile gazete okumak sadece ve sadece bir kültür meselesidir (Geçmişte son 30 yılda  Boyabat’a ait 2 TV, 1 Radyo ve 4 gazete yayın hayatlarına son verdiler)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

#

Gazeteye Bakmıyor Gazeteyi Okuyor” için 1 yorum

  1. Ayhan Kul : diyor ki:

    Doğru tespit,vatandaş çoğu büyük gazete olarak lanse edilen ve haberden çok resim ve reklam olan gazetelere sadece bakıyor,bakmakla görmek nasıl farklı ise,bakmakla okumak ta ,okumak ile anlamak ta öyledir.