logo

Bu İhale Usulüne Uygun mu Yapıldı?

Boyabat Belediyesi tarafından yapılan, “Dalgıç Pompa ve Motorların Periyodik Bakım ve Onarımı Hizmet Alımı” ihalesinin “Pazarlık Usulü” ile yapıldığı ve bunun usulüne uygun olmadığı iddia edildi.

Konu ile ilgili yaptığımız araştırmada, konu hakkında danıştığımız uzman kişiler bu tür bir ihalenin pazarlık usulü ile ihale edilemeyeceğini belirttiler.

Konu ile ilgili görüşlerini belirten uzmanlar, bize Pazarlık Usulü İhale’nin hangi koşullarda yapılabileceğini belirten 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 21. Maddesini hatırlatılarak, işin aslını, iddiaların doğru olup olmadığını kamuoyu adına ihleyi yapan yetkililere sormamız gerektiğini söylediler.

Bizde bu iddiaların gerçek olup, olmadığı ile ilgili kamuoyu adına yetkililerden bilgi istiyoruz ve şu sorularımıza cevap bekliyoruz.

– Bu ihale EKAP harici yerel gazete veya başka bir yerde ilan edildi mi?
– Bu ihalenin yaklaşık bedelinin hesaplanmasında diğer yerli firmalardan fiyat teklifi ya da görüş alındı mı?
– Alındıysa o firmaların fiyat teklifi ya da görüşüne göre, ihale fiyatı daha mı uygun geldi?
– Alınmadı ise neden alınmadı?
– Hangi motorların bozuk olduğuna, hangilerinin değişmesi gerektiğine, hangilerinin motorunun tamir edilmesi gerektiğine kim karar verdi?
– Belediye hiçbir firmadan fiyat teklifi ya da görüş almadan bir firma ile görüşerek mi bu işlemi yapmaya karar verdi?
– İhaleyi alan firmanın sahiplerinin Boyabat Belediyesi ile bir ilgisi ya da belediyenin her hangi bir organında görevi var mı?

Kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bizde 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu 21. Maddesi olan “Pazarlık Usulü” maddesini ve ihale ile ilgili belgeleri sizinle paylaşıyoruz.

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ