logo

Boyabat’ta Karantina Karmaşası!

8 Mayıs 2020 Boyabat’ta karantina açıklamaları karmaşası yaşanıyor. İlçe Mülki Amiri Kaymakamın başkanlık yaptığı İlçe Umumi Hıfzıssıhha ile Boyabat Belediye başkanının yaptığı farklı açıklamalar vatandaşın kafasını karıştırdı.

Boyabat Belediye Başkanı Ne Yapmaya Çalışıyor?

Boyabat Belediye başkanı sosyal medya hesabından 5 Mayıs 2020 tarihinde yapmış olduğu paylaşımda, Boyabat’ta karantina altında bulunan Binerli ve Pehlivanlar köyünde karantinanın kaldırılacağını duyurdu. Fakat Boyabat Belediye başkanı yapmış olduğu bu paylaşımı 3 gün sonra sosyal medya hesabından kaldırdı. Paylaşımın kaldırılması sonrası Boyabat Belediye başkanının ne yapmak istediği kamuoyu tarafından anlaşılamadı.

Kamuoyu adına soruyoruz…

Boyabat Belediye başkanı ortada resmi belge olmadan, yapmış olduğu paylaşımın ne gibi bir felakete davetiye çıkarabileğinin farkında mıdır?

İlçenin Mülkü Amiri Kaymakamın bilgisi olmadan, Boyabat Belediye başkanı açıklamayı nasıl yapıyor?

Boyabat İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi başkanı Boyabat Kaymakamı Fatih Aksoy mu, yoksa Boyabat Belediye başkanı Şefik Çakıcı mıdır?

Anlamak Mümkün mü?

Öte yandan 7 Mayıs 2020 de ulusal ve yerel basın kuruluşlarında yapılan haberlerde Boyabat Kaymakamlığının açıklaması adı altında, Boyabat Belediye başkanının sosyal medyadan yaptığı açıklama referans alınarak yapılan haberler; “Sinop’ta 2 köyde karantina sona erdi” manşetleriyle yer aldı. Haberin içeriğinde ise; “Açıklamada, uygulama süresince sağlık ekiplerince kontrollerin yapıldığı Binerli ve Pehlivanlar köylerinde yine hıfzıssıhha kurullarınca alınan kararla karantina uygulamalarının kaldırıldığı aktarıldı. Alınan kararla ilçede karantina uygulaması yapılan köy kalmadığı ifade edildi.” denildi.

Boyabat İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Başkanı Açıkladı

8 Mayıs 2020 tarihinde ise, Boyabat Kaymakamı Fatih Aksoy’un başkanlığında toplanan Boyabat İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin aldığı kararda; “Binerli Köyünde karantina süresince sağlık kontrolleri yapılmış olup, her hangi bir yeni COVİD-119 enfeksiyonu hastalığına rastlanmadığından adı geçen köyümüzde karantina uygulamasının 08.05.2020 tarihi 24.00 itibariyle sona erdirilmesi.” denildi.

Boyabat İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Binerli köyünde karantinanın kalktığını açıkladı. Bu karara göre Pehlivanlar Köyüne karantinanın devam ettiği anlaşıldı.

Yapılan paylaşım sonrası karantinanın kalkacağına sevinen Pehlivanlar Köyü sakinleri, resmi karar sonrası şaşkınlığa ve üzüntüye uğradı.

Yaşanan bu karmaşa sonrası İçişleri bakanlığının, Sağlık bakanlığının ve Sinop Valiliğinin konuya nasıl bakacağı ve konuyla ilgili nasıl bir işlem yapılacağı kamuoyu tarafından merakla bekleniyor.

ALINAN RESMİ KARAR

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ