logo

23 Eylül 2021

Boyabat’ta Doğal Ortamlarda Elde Edilen Katkı Maddesi Kullanılmadan Elde Edilen Bal


admin
ezgifm@hotmail.com

Ürerici Veteriner Hekim  UgurTosun arılarımız  tarafından 600-800 rakım aralığında bulunan Boyabat Arıoğlu Köyü florasında bu tür ballarımızın toplanması Mayıs ayında başladı.  Eylül ayına kadar sürdü. Bu balımızın temel özelliği, onlarca çiçekten nektar ve polen toplanmasıdır.

 

Üretmiş olduğumuz balımız da parafin  mum kullanılarak elde edilen ve 600-800 rakım aralığında bulunan  Arıoğlu Köyü florasında arılarımız konaklamaktadır  Peteklerde  kalıntı yapan hiçbir kimyasal madde kullanılmadı,  Varroaya karşı yani bal arılarına karşı  organik asitler kullanılarak elde edilmiştir

Doğal ortamlarda elde edilen katkı maddesi kullanılmadan elde edilen hakiki bal, Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Çiçek balı kışın ılık su ya da süt ile tüketildiğinde vücudun direncini arttırır. Boğaz ağrısına iyi gelir. Düzenli aralıklarla bal tüketmek boğazı yumuşatır ve ağrıyı dindirir. Tamamen organik olan çiçek balları ne kadar tatlı olursa olsun kandaki şeker oranını yükseltmez. Hem tatlı ihtiyacını karşılar hem de kilo aldırmaz. Doğal bir antibiyotik özelliğine sahip olur.  Nezle, grip, sinüzit gibi kışın sık görülen hastalıklara karşı koruma sağlar. Enerji verir. Sabahları bal yemek, güne çok daha zinde başlamanızı sağlar.  Eklem ağrılarına iyi gelir. B12 oranı oldukça yüksek olan çiçek balı eklem ve kas ağrılarına iyi gelir. Kalsiyum ve demir açısından zengindir. Çocukların sağlıklı kemik gelişimi için tüketilmelidir. Bal alırken fiyatına değil, kalitesine önem verilmelidir.

Sağlıklı bir bal tüketmek için katıksız, saf bir bala ihtiyaç vardır. Üretim yapılırken içine koyulan katkı maddeleri o balı saf olmaktan çıkarır. Balın saf olup olmadığını anlamak için de test aşamalarına gerek vardır. Anadolu’da yetişen kaliteli çiçeklerden elde edilen ballar diğer ballara göre fiyat açısından daha da pahalıdır. Çiçek ballarında hiçbir katkı maddesi ve ilaç etkisi olmamalıdır.

Gerçek bal buzdolabında muhafaza edilmelidir. Bizler ballarımızı muhafazasını buzdolabında gerçekleştiriyoruz. Neden mi? Bal   polenli olduğu için polen oda sıcaklığında kurtlanmaktadır.  Bu nedenle  balın buzdolabında muhafazası uygundur. Her doğal üründe olduğu gibi balında raf ömrü bulunmaktadır.Sabit arıcılık belgelerimiz mevcuttur. Bal alıcıların veya kullanıcılar bu belgelere dikkat etmelidir. Arıcılık kayıt sistemi sayesine

Piyasadaki ballar petekli ballar oda sıcaklığında saklamaya kaltığımızda 1 haftadır. Yoksa polen içinde pasif halde bulunan böcek yumurtaları sıcaklığın etkisi ile aktif hale gelerek balın kurtlanmasına neden olur. Bunu için ballar soğuk alanlarda muhafaza edilmelidir.Petekli bal oda sıcaklığında maksimum  bir tafta tutulabilir

 

Süzme balda  ise herhangi bir kurtlanma  olayı yaşanmaz. Mum kısmında süzülerek mumdan arınmaktadır.  Petekli balda sıcak ortamda günlerce ve aylarca bozulmadan durabiliyorsa doğallığından şüphe edilmelidir. Katkı maddesi bulunmayan hiç bir ürün katkı maddesi olmadan sıcak alanda muhafaza edilemez.

Süzme bal ise uzun süre  soğuk ortamda kalması ise kristalleşmeye neden olur . Bal şekerlendiği  için  olumsuz yorumlarda neden olmaktadır. Aslında doğal ve kaliteli bal bu hale gelmektedir. 40 derece ve üzeri bir ısınma sonrası kristalleşen bal eski haline döner ve sıvı hal alır. 

Piyasada bir çok bal kristalleşmenin önüne geçmek için ısı işlemi uygulanmaktadır. Isı işlemi uygulaması ile balın  tekrar kıristalleşmesinin önüne geçilmektedir. Kavanozda yıllarca kalabilir.Fakat bu şekilde yapılan uygulamalarda mineraller yok ediliyor.

Arının farklı çiçeklerden aldığı nektar balın midesinde oluşmaktadır. Arının toplayarak elde ettiği nektar asıl besleyici ve sağlıklı olan kısmıdır.

İklim bilimcilerinin  yorumlarına göre, bizler Boyabat olarak ara bir bölgedeyiz. İlerleyen zamanlarda Antalya’nın iklimi ile aynı olacak. 

Daha önceleri Boyabat bölgesinde Anadolu ırkı arı kullanılırdı. Anadolu arısı sürekli oğul verir. Bunun için  bal üreticileri tercih etmezler. Anodolu arısının görevi oğul üretmek olduğundan  yeterli düzeyde bal üretemez.

Kendi deneyim ve tecrübemizi kullanarak Karnion ve Belpas arısı  Boyabat iklim bölgesine çok daha iyi olduğu bal veriminin çok daha yüksek olduğunu tespit ettik. Bu arılar, hem oğul vermesi daha düşük, hem sakin mizaca sahipler olmalarıdır  Yine bu arılar daha fazla bal üretiyor olmasıdır.

Dünya  geneli bir genelleme yaparsak Belfası arısında iyi bal yapmamaktadır En iyiler arasından seçerek üretim yapmak gerekmektedir. Arıcıların en büyük sıkıntısı vorroa dış parazitidir. buna karşı yılın 12 ay mücadele edilmektedir.  Bazı arıcılar ilkbahar aylarında bunun ilacının yapmakla bitti zannederler oysa bu yanlıştır. Özeliklikle temmuz ve  ağustos aylarında bu hastalık pik yapmaktadır. Temmuz ve Ağustos aylarında    varroa nın direnç kazanmaması için dönüşümlü ilaç kullanmayı tavsiye ediyoruz Şu an günümüzde organik asitler hem balda kalıntı yapmaz. Hemde etkisi varroaya karşı yüksek etkilidir. Mumlar ise genelde 2 çeşit satılmaktadır

  Bizler parafinsiz mum (sıcakdöküm) kullanmaktayız.  Bu mumlar ağızda yapışma yapmaz .Süzme bal yapanlar ise soğuk döküm daha elastiki olan parafinli mum kullanmaktadırlar.  Bu bal elastiki olanlar süzme esnasında kırılmamaktadır.

Piyasadaki bal fiyatları kafa karıştırıcı niteliktedir. 20-30  liradan bal satılmaktadır. Burada sadece bal  mumunun  kğ maliyeti 55 lira  olduğu düşünülürse  ve ilaç bakım masrafları da üzerine eklenince balın gerçek maliyetinin 100 – 125 lira arasında olduğu görülmektedir.

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sinop İl Genelinde Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı (KKYDP)

  12 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Gündem

  Sinop İl Genelinde Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı (KKYDP) Dönem (2021-2025) Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ve Kırsal Ekonomik Altyapı Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı 28.07.2020 tarihinde Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Program ihtiyaca göre her sene yenilenmekte, yenilikler tebliğlerde ve uygulama rehberlerinde ayrıntılanmaktadır. Bu kapsamında, 9 Ekim 2021 Cumartesi günü ilgili tebliğler yayınlandı. Programın 15. Etabının için yakın...
 • Boyabat’ta Otomobil Mobilete Çarptı 1 Yaralı

  11 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  11 Ekim 2021 Boyabat Adnan Menderes bulvarında   otomobilin sağ tarafından aracı  sollamaya çalışan motosiklet kaza yaptı. Edinilen bilgiye göre, Boyabat Adnan Menderes bulvarında  seyir halinde bulunan aracı  sollamaya kalkan 57 AAT 002 plakalı Mobilet yine seyir halinde bulunan 57 DH 470 plakalı otomobilin  sağ ön kısmına çarpması üzerine devrildi. Devrilen Mobilet sürüsü yaralandı. Olay yerine gelen 112 sağlık ekipleri yaralı mobilet sürücüsüne burada yaptıkları ilk yardımın ardından Boyabat 75. yıl devlet hastanesine acil servine kaldırı...
 • Boyabat Sanayi Bölgesinde Başıboş Eşekler Asfaltta Tehlike Saçıyor

  11 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Son günler yaşanan başıboş hayvanlar yüzünden  trafik kazaları meydana gelirken şimdi ise Boyabat sanayi bölgesinde başıboş gezen eşekler ortaya çıktı Küçük Sanayi Sitesi mevkiinde sahipleri tarafından başıboş bırakılan hayvanlar trafiği tehlikeye sokarken, her an kazalara davetiye çıkartıyor. Yola kontrolsüzce çıkan hayvanların her an kazalara sebebiyet verebileceğini belirten sürücüler '' Sanayi bölgesinde son günlerde başıboş eşekler bulunuyor. Sürücüler burada dikkatli olsunlar her an önlerine köpek, eşek ve benzeri hayvanlar çıkabilir.'...
 • Gurme Dürüm, Döner ve İskender Boyabat’ta Hizmete Girdi.

  11 Ekim 2021 Ekonomi, Genel, Gündem, Tüm Manşetler

  11 Ekim 2021 Boyabat  esnafları arasına bir yenisi daha eklendi. Sabah saat 11.00 sıralarında açılışı yapılan  lezzetlerinin en iyilerini tadabileceğiniz Gurme dürüm, döner ve İskender Boyabat’ta hizmete girdi. Palyaçoların müzikler eşliğinde dansları ve oyunları ile açılışı yapılan firma  bugün Adnan Menderes bulvarına renk kattı. İşyeri  önünden geçen vatandaşlar palyaçolarım görünce cep telefonları ile aldıkları görüntüler, selfie görüntülerle bu anı ölümsüzleştirmeye çalıştılar  Eşsiz lezzet Gürme dürüm ise bugün bir alana 1 bedava ol...