logo

Boyabat Yıldız Mahallesinde Yeni Islah Edilen Sel Kanalında Acı Gerçek Apaçık Ortadadır.


admin
ezgifm@hotmail.com

1948 yılında meydana gelen ve 3 kişinin ölümüne sebep olan selden sonra öncelikle Kolaz Çayı’nın yatağı genişletilmiş, sonrasında ise Döme Dağı’ndan şehir içine gelen sellerden Boyabat’ı korumak amacıyla kanal inşa edilmişti. Hatta çayın yatağının bu şekilde yapılması ve kanalın inşasında 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in görev aldığı bilinmektedir.

 

Geçtiğimiz aylarda ise Boyabat Şehir Stadı üzerinden başlayarak Bağlar Mevkiinden Kolaz Çayı’na bağlanan tarihi sel kanalı belli noktalarda kapatılarak yok edildi. Sel Kanalı içindeki çöpleri ve çevreye kötü kokular veren kanalizasyon karışmış suları yok etmeyi sağlayamayanlar, çevre düzenlemesi çalışmaları adı altında kanalı kapatarak, olası bir taşkın yaşanması halinde vatandaşların can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde yok ettiler.

 

Boyabat Belediyesi yetkililerinin her ne kadar hoşlarına gitmese de Boyabat’ta her sağanak yağışta çeşitli noktalarda seller ve sel baskınları meydana geldiğini basın-yayın kuruluşları tarafından haber yapılmaktadır. Bu sellerin oluşmasının nedeni ise plansız, bilinçsiz, çarpık kentleşme sonucunda yerleşim yerleri içinden geçen dere yataklarında yapılaşma, dere kesitinin daraltılması, dere yatağına fen ve sanat kaidelerine aykırı ve gelişi güzel menfez veya köprü inşa edilmesi, tekniğine dolgu yapımı, molozların bilinçsizce dökülmesi, yanlış kanalizasyon şebekesi döşenmesi, göstermelik yeterliği gelmeyeceğini bile bile kanallar yapmak gibi nedenler sebep olmaktadır.

 

Yetkililer bunun farkında olsalar dahi rant sağlamak uğruna bu uygunsuz yapıların yapımına devam edilmektedir.RESİMLERDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ..

 

Tarihi sel kanalının önce Camikebir Mahallesi ile Çamlıca Mahallesi arasında kalan kesimi yok edilmişti. Şimdi ise Tarihi sel kanalının Kumluk Mahallesi ile Yıldız Mahallesi arasında kalan kesimi, kim tarafından ıslah edildiği bilinmese de Tarihi sel kanalının daraltılması, adeta yok edilmesi, olası bir sel tehlikesinde yaşanacaklar, bazı siyasilerin marka şehir olarak adlandırdığı Boyabat için acı bir gerçek olarak apaçık ortadadır.

 

Yıllar önce yapılan ve Döme Dağı’ndan şehir içine gelen seli Kolaz Çayı’na aktaran Tarihi sel kanalı, şimdi sel kanalı olmaktan çıkarılarak, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak şekilde küçücük bir menfez yapıldı. Yapılan bu menfezin olası bir selde tıkanması halinde, vatandaşın can ve mal güvenliğini kim koruyacak?

 

Hatta Tarihi sel kanalının Kolaz Çayına suları aktaran son bölümünün önü de kapatılmıştır. 2015 yılında gelen selde yeterli gelmeyen bu kanal taşkınlara neden olmuştu.

 

 

Kamuoyu adına Soruyoruz…

Felaket yaşanırsa sorumlusu kimler olacak?

Boyabat Kumluk Mahallesi ile Yıldız Mahallesi arasında bulunan Tarihi sel kanalının ıslah çalışması için nereden izin alındı?

Yapılan bu sel kanalının projesi de derenin yapılış şekli gibi altı şişhane, üstü tophane gibi birbirine uyumsuz mu?

Tarihi  kanala gelen sel yaptığınız küçücük menfezle mi Kolaz Çayına ulaşacak? ZATEN  ÇAYA AKACAK KISMI KAPATILMIŞ 

Sayın yetkililer, kapattığınız ve ranta teslim ettiğiniz bu Tarihi sel kanalının, ilerde oluşacak bir selde vereceği can ve mal kaybından sizlerin sorumlu olacağınızı, biz biliyoruz. Umarız sizlerde biliyorsunuzdur. 2015 yılında bu sel kanalı yaşanan basit bir sele yetmemişti, şimdi oluşacak bir sel sizin yaptığınız bir kaç metrelik menfez mi yetecek?

Türkiye’nin bir çok yerinde yağan yağışla oluşan sellerin  Boyabat bölgesine yağmamasının felakete dönüşecek sele  dönüşmemesinin  garantisi var mı? 

2015 yılında sel kanalına gelen selin miktarı kadar gelecek bir sel dahi burada ciddi sorunlar yaratacaktır. 

KANALIN YENİ BOYUTU

KANAL BİTMİŞ HALİ- KANALIN ÜSTÜ KAPATILDI

 

Kanalın taşkına neden olabilecek ilk başlangıç yeri

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Faize Uğur Vefat Etti

  30 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Eski taksici esnaflarından Sabit Uğur’un hanımı, Rahmetli Milli Eğitim Müdür yardımcısı Murat Uğur’un ve Muhasebeci SALİM Uğur’un anneleri Faize Uğur hakkın rahmetine kavuşmuştur. Cenazesi 1 Aralık Çarşamba günü, yarın öğlen namazını müteakip Boyabat şehir mezarlığında defnedilecektir. Merhumeye Allah'tan  rahmet yakınlarına ve sevenlerine sabır dileriz...
 • Boyabat’ta Öğrenci Servisi Yoldan Çıktı 4 Yaralı

  26 Kasım 2021 Genel, Tüm Manşetler

  Boyabat'ta öğrenci servisi yoldan çıktı 4 yaralı ! Boyabat'ta öğrencileri taşıyan servis minibüsünün yoldan çıkarak duvara çarpması sonucunda 4 kişi yaralandı. Sinop'un Boyabat İlçesinde öğlen 12:30 sıralarında Boyabat Şehit Ersoy Gürsu Anadolu Lisesi öğrencilerini taşıyan okul taşıtı Boyabat İtfaiye Kavşağı'na gelmeden yoldan çıktı. Sürücüsünün hakimiyetinden çıkan servis minibüsü kaldırıma çıktı ve bölgede bulunan duvara çarparak durabildi.Minibüste bulunan üç öğrenci ve minibüs şoförü yaralandı.Yaralılar 112 Acil Servis Ekipleri tarafı...
 • Sinop İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN Sert Tepki Gösterdi

  21 Kasım 2021 Eğitim, Genel, Tüm Manşetler

    Sinop İYİ Parti İl başkanı Yılmaz ŞANLAN Sinop Gençlik Spor İl Müdürlüğü bünyesinde alınacak personel alımına sert tepki gösterdi. Konu ile ilgili   açıklama  yapan Sinop İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz ŞANLAN "30 Ekim tarihinde iktidar yetkililerine, "Gençlik Spor İl müdürlüğü bünyesinde çalıştırılmak üzere, noter kurası ile eleme yapılıp, akabinde mülakat ile işe alınacak personelin belirlenmesinde liyakat ve ihtiyaç durumuna göre adil bir alım yapılmasını arzuluyoruz. Süreci yakinen takip etmekteyiz." şeklinde samimi bir çağrı yapmıştı...
 • Damak Zevkinize Özel Etli Çiğ Köfte Tükenmeden Şahin Pasta Bistro’ya Uğramalısınız

  13 Kasım 2021 Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

  Ülkemizin geleneksel lezzetlerinden olan etli çiğ köfte acı sevenler için sadece bir yiyecek değil aynı zamanda tutkudur. Saymakla bitmeye faydalarının yanı sıra, yapımında kullanılan malzemeler düşünüldüğünde aynı zamanda alçak gönüllü bir yiyecek olduğunu da biliyoruz. Bunun için sizlerin damak zevki için saatlerimizi harcayıp bu lezzeti Şahin Pasta Bistro olarak hazırladık.   Geleneksel etli çiğ köfte artık sadece ev eğlencelerinde hazırlanmamakla birlikte Boyabat Şahin Pasta Bistro'da bulabilirsiniz.  Artık etli  çiğ köftemiz  or...