logo

Boyabat Orta Çarşıdan İlk İtirazlar Yükselmeye Başladı

Boyabat orta çarşıda dükkanlara estetik giydirme adı altında başlayan projenin yapımına başlandı. İnşaatın başlamasıyla dükkan sahibi ya da kiracılar tarafından projenin bir çok bilinmeyen yönü de yeni yeni ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Yusuf Kemalbey caddesinden başlanan çalışmada bazı bina sahiplerinin dükkanlarının vitrinlerinin olmamasından ve projenin anlatıldığı gibi uygulanmadığından muzdarip oldukları görüldü.

Bir bina sahibi ise, kiraya verdiği mülkünün bir işyeri niteliğinde olmadığı, iş yeri vitrinine de uygun yapılmadığı gerekçesi ile binasında yeniden düzenleme yapımını durdurttu.

Orta çarşının yeniden düzenlenmesi aşamasında, dükkanları önceden harabe halinde olan bazı dükkan sahipleri ise yaşananlardan memnun görünüyor.

Üç katlı bir binanın dış cephesinde bulunan rüzgara, yağmura dayanıklı cam mozaiklerin ve mermerlerin sökülerek yerine düz sıva yapılıp, üzerine ise sadece boya vurulması da olayın en ilginç boyutu 

Bazı esnafın ve bina sahiplerinin verdiği bilgiye göre ise, binaların yapımının çok fahiş fiyattan olduğu, harcanan para ile bu binaların alınabileceği, bu harcanan paranın yine bir şekilde bina sahibine ve esnafa yansıyacağı vurgulanıyor.

Bazı esnaflara göre ise, harcanan milyonlarca paranın orta çarşıya değil, Gökdere mahallesinde ve çay sokakta bulunan tarihi evlere harcanarak kullanıma başlanması halinde turizme hareket vereceği, bu sayede orta çarşıya da hareket kazandıracağı belirtiliyor.

Orta çarşıda ise tarihi konumda bulunan yerlere atılacak rötuş sayesinde daha canlı ve rengarenk duracağı esnaflar arasında konuşulmakta.

Bu arada tadilat nedeniyle iki aya yakın bir süredir iş yerine giremeyen, yaptığı iş ile geçimini sağlayan, her gün gelip kontrol mühendisi gibi işyerinin etrafında dönen ve “Bir an önce şu iş bitse de, işime baksam” hayali kuran, sahipsizlikten sesini çıkartamayan esnafın durumuysa hiçe sayılıyor.

Yetkililer ise yapılan projenin bitmesi halinde, çarşı esnafının iş hacminin kat kat artacağı, insanların buraya koşarak geleceği, turistlerin akın akın ziyaret edeceği gibi hayal ürünü, gereksizce abartmaya çalıştıkları gözlemleniyor.

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ