logo

Boyabat Mezbahası  Birilerine İkram Mı Edilecek?

Boyabat Mezbahası Birilerine Peşkeş mi Çekiliyor?

12 Mart 2020 – Boyabat Belediyesine ait Daylı Köyü mevkinde bulunan ve uzun yıllardır Boyabat’a hizmet veren, fakat bugüne kadar yenileme yapılmayan, Boyabat Belediye Mezbahasının durumu ile ilgili geçtiğimiz günlerde sorduğumuz sorulara yetkililer cevap veremedi.

Yaklaşık 23 yıldır Boyabat halkına hizmet veren Boyabat belediyesine ait mezbahanın yıllık 29 bin liradan (Aylık yaklaşık 2 bin 416 lira) ihaleye çıkarılması hayretle karşılanıyor.

Halk sağlığı konusunda Boyabat belediyesinin en kritik yerlerinden ve en önemli yeri olan mezbahanın, sağlıklı bir şekilde hizmet verebilmesi için 23 yıl içinde yıpranan demirbaşların yenilenmesi gerekmiyor mu?

Kamuoyu adına soruyoruz…

Şartnamede ihaleye girebilmek için 2 yıl mezbaha işletmesi gerektiği şartı maddesi bulunmaktadır. Boyabat yöresinde bu kriterlere uyması geren Boyabatlı esnaf mevcut olmadığı göz önüne alınırsa ki, yok! Yıllık 29 bin lira gibi komik bir rakamla ihaleye çıkartılan mezbahayı alacak isim belli mi denmek isteniyor?

Boyabat Belediye mezbahasının ihale edilerek özelleşeceği 12 Mart 2020 tarihli Boyabat Sesi gazetesinde yayımlandı.

İddialara göre, yenilenmesi gereken ve yenilenmesi için milyon değerinde masrafı olduğu konuşulan, Boyabat mezbahasının yenilenmeden ihale edilmesi, alacak kişinin nasıl ve hangi şartlarda hizmet vereceği sorusunu akıllara getiriyor.

Boyabat Belediyesine gelir getiren ve bu gelirin karşısında yıllık 29 bin liraya, 3 yıllığına kiraya verilmesi sizlere de komik gelmiyor mu?

Şayet belediyeden aldığı demirbaşlarla işletmeye devam edildiği takdirde, mezbahayı işletecek şahsa aylık hayli yüklü bir kazanç kapısı açılmış olmuyor mu?

Boyabat Belediyesi mezbahası aynı konumda bırakılarak mevcut malzemelerle yıllık 29 bin lira gibi bir rakamla birilerine peşkeş mi çekilecek?

Boyabat Belediyesinin mezbahayı özel şahıslara vermekteki amacı nedir?

Elimize ulaşan bilgilere ve iddialara göre, yatırım yapılmayarak yenilenemeyen, sağlık şartlarından yoksun, tadilatı veya yenisinin yapımı için milyonların harcanması gereken, Boyabat Mezbahası özelleşince insani standartlara uygun hale getirilecek mi?

Getirilemez ise işletmeye izin verecek kurumun tutumu ne olacak?

 

Etiketler:
Share
#

SENDE YORUM YAZ