logo

Başkan, Bu Ağaçlarda mı Riskli? Nereye Gitti Bu Ağaçlar?

Boyabat Belediyesine ait ve Boyabat Kalesi eteklerinde bulunan, yeşillik olduğu için gezi yolu olarak kullanılan Kalebağı yolunda yapılan katliam diyebileceğimiz bu çalışma sessiz sedasız yapıldı. Peki, nereye gitti onlarca ağaç?

Yerli ve yabancı turizme büyük katkısı olan Boyabat kalebağı gezi yolunda Boyabat belediyesi tarafından doğaya yapılan çirkin saldırı tepkiyle karşılandı. Boyabat belediyesine ait Kalebağı gezi yolu üzerinde bulunan ve önceki sahiplerine anıtlar kurulu bir çivi dahi çakmaya izin vermezken, Boyabat kalesinin eteklerinde, tarım alanlarını sulamak için kullanılan ark çevresinde, Boyabat kalesi eteklerinde çeşitli noktalarda bulunan ağaçlar bir hiç uğruna yok ediliyor.

Türkiye’nin hava kirliliği konusunda ilk sıralarında yer alan ilçemizde ağaç dikmek yerine her daim doğayı ve ağaçları yok etmeye çalışan olarak görülen Boyabat belediyesine halk arasında büyük tepki var. İlçeye gelen halkın keyfle gezdiği ve izlediği bu alan adeta kel tepe görüntüsüne büründü. Babalarından miras kalmış gibi 30-35 cm enindeki bu ağaçlar acımasızca kesildi. Ağaçların kesildikten sonra nereye götürüldükleri de belli değil. 30-35 cm enindeki bir ağacın kaç yılda yetiştiğini biliyormusunuz? Siz Boyabat belediyesini babanızın çiftliği gibi kullanabilir misiniz?

Haber merkezimizin resim aldığını fark eden ve sürekli bu alanda yürüyüş ve gezinti yapan vatandaşlar, Boyabat belediye başkanına olduğu kadar haber merkezlerinede tepkiliydiler. Tepki gösteren vatandaşlar; “Oksijen yuvası olarak bildiğimiz kalebegı yolunda bu görüntüler Boyabat belediye başkanı Şefik Çakıcı’yı neden rahatsız ediyor?. Oy verdiğim elim kırılsın. Nedir bu rezalet? Köylülerin tarım için kullandığı su arkının kenarında budanması gerekenleri dalları budadınız, kaç yıllık ağaçları neden kestiniz? Boyabat belediyesi bunun hesabını vermeli. Ağaçları satıp elektrik borcunu mu kapatacaksınız? Hiç bir şey demiyoruz Allah’a havale ediyoruz… Yine bir cambazlık peşindeler mi?” diye tepkilerini dile getirirdiler.

Lafa gelince dindarlıktan bahseden, onlarca ağacı katleden, Stadyum caddesinde katlettiği ağaçların yerine dalga geçer gibi ne olduğı belirsiz şeyler diken, Boyabat’ı demir ve beton yuvasına dönüştürme gayreti içinde gördüğümüz Boyabat belediye başkanının, Peygamberimiz “Kıyametin kopacağını bilseniz elinizdeki fidanı dikiniz” şeklindeki hadisinden haberimi yok? Peygamberimiz, bu Hadis-i Şerifinde, ağacın önemine dikkat çekiyor. Yani “bir ağaç veya fidan bir canlıdır” diyor. Ağacın hayatı , toprağa kavuştuğu anda başlar. Ona duyulan merhamet ve ona yapılan sıla, onu toprakla buluşturmaktır. Can çekişen bir balık için deniz ne ise, havasız bir ortamda ölüme terk edilen insan için temiz hava ne ise, ağaç için toprak da odur. Ağaçlar toprakla buluşunca hayat bulurlar, toprakla birleşince gülümserler, Allah’ı zikrederler, toprakla buluşunca çiçek açarlar ve meyveye dururlar.” cümlesini hatırlatıyoruz…

VE KAMUOYU ADINA CEVAP BEKLİYORUZ…

Burada katledilen onlarca ağaç buradan alınarak nereye götürüldü? Kimler tarafından yakacak odun olarak kullanılacak? Boyabat belediye başkanı şeffaf olmaktan neden kaçıyor? Bu ağaçlarıda mı riskli gördünüz?

5 Yıl Önce Büyük Başarıya İmza Atacak Gibi Saksılara Onlarca İşçi İle Dikilen Ağaçlar…

Ve 5 Yıl Sonra Atılan Bir Arpa Boyu Yol

Binbir Emekle Yetiştirilen, Bölgeye Renk Veren Yeşillikten Kalan Çirkin Görüntüler Buraya Hiç Yakışıyormu Sayın Boyabat Belediye Başkanı…

Sit Alanı Diye Buraya Çivi Çaktırmayan Anıtlar Kurulu Bakalım Şimdi Nelere İzin Verecek?

Haber: Davut Koçyiğit

Tarih:06 01 2020 

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ